Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prohlášení poplatníka k dani z příjmu - co s ním  (Přečteno 3649 krát)

jakub.t

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10

Nastoupil jsem jako brigádník na DPP u zaměstanavatele - FO a vyplnil jsem zde Prohlášení poplatníka daně z příjmu (\"růžový papír\").

Jaký by měl být další postup - posílá se na finanční úřad?

Předem díky za odpověď, Jakub
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prohlášení poplatníka k dani z příjmu - co s ním
« Odpověď #1 kdy: Srpen 26, 2009 »

Díky růžovému prohlášení vám zaměstnavatel každý měsíc uplatní slevu na dani z příjmů. Další postup je individuální, záleží na vašich ostatních příjmech. Pokud jste OSVČ a budete podávat daňové přiznání, tak si před podáním přiznání vyžádejte od zaměstnavatele potvrzení o výši zdanitelných příjmů a sražených zálohách za rok 2009 a tento příjem uveďte ve svém přiznání k dani. V současné době nemusíte na FÚ nic posílat, ani hlásit.
IP zaznamenána

jakub.t

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Prohlášení poplatníka k dani z příjmu - co s ním
« Odpověď #2 kdy: Srpen 26, 2009 »

Nevím, jestli jsem se zeptal dost jasně. Chtěl jsem zjistit, jaký by měl být další postup mého zaměstnavatele - měl by on toto prohlášení nyní na FÚ poslat?

Jinak Vám musím vyseknout velkou poklonu - zaměstnavatel není v těchto věcech zběhlý a jen díky těmto stránkám se mi podařilo získat informace, díky kterým bylo možné uzavřít pro mě výhodnou smlouvu a neodvést víc, než je nutné :-) Díky moc za Váš čas.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prohlášení poplatníka k dani z příjmu - co s ním
« Odpověď #3 kdy: Srpen 27, 2009 »

Tak to mě vážně nenapadlo, že se ptáte na postup zaměstnavatele. Děkuji za poklonu a jsem ráda, že se vám podařilo zaměstnavatele alespoň trošku vyškolit. Jen aby vás teď nechtěl zaměstnat jako mzdovou účetní:-)  

V současné době je jedinou povinností zaměstnavatele, aby se zaregistroval na FÚ jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti a fukčních požitků. To je daň, kterou neodvádí sám za sebe jako FO, ale za své zaměstnance. Registrace je povinná i v případě, že vaši daňovou povinnost pokryje sleva na dani, takže zaměstnavatel ve skutečnosti nebude žádnou daň na FÚ posílat. Vzor univerzální přihlášky fyzických osob najdete třeba na stránkách MF ČR:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-A34AC2AF/cds/xsl/66.html?year=0
Po skončení roku (tuším, že termín je 20. února) zaměstnavatel pošle na FÚ Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků. Tiskopis vyúčtování, který se vyplňoval za rok 2008, najdete na stejné stránce pod číslem 25 5459, může si ho také prohlédnout, ať vïdí, do čeho jde:-)

Prohlášení poplatníka zůstává u zaměstnavatele, finančnímu úřadu se předkládá jen v případě kontroly.  

Až vám zaměstnavatel vyplatí odměnu, tak vypočítá daň. Může využít kalkulačky zde:
http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true
hlavně zadejte, že se jedná o dohodu o provedení práce.
Nebo daň spočítá na prstech:-) : hrubá odměna zaokrouhlená na stovky nahoru a z toho 15% činí daň. Od vypočítané daně odečítáte slevy, určitě základní slevu na poplatníka ve výši 2.070,- Kč měsíčně což znamená, že z odměny do 13.800,- Kč měsíčně neplatíte žádnou daň. Pokud jste studentem a předložíte potvrzení o studiu, tak můžete uplatnit i slevu ve výši 335,- Kč měsíčně.

Kdyby po výpočtu přece jenom vyšla nějaká daň, tak jí zaměstnavatel odvede do 20 tého dne v měsíci výplaty (předpokládám, že bude vždy začátkem měsíce vyplácet odměnu za předcházející měsíc) na účet FÚ s předčíslím 713.
IP zaznamenána

jakub.t

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Prohlášení poplatníka k dani z příjmu - co s ním
« Odpověď #4 kdy: Srpen 29, 2009 »

Ještě jednou moc děkuji, hezký víkend, J.
IP zaznamenána
Stran: [1]