Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: mateřská při HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti  (Přečteno 2091 krát)

mgabriela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

dobrý den, nikde jsem nedočetla, resp. vyčetlajsem dvě varianty, která je správná?

pokud jsem zaměstnaná na HPP (splňuji podmínku 270 dnů v pojištění) a začnu pracovat jako osvč, kde si budu platit nemocenské,  kdy budu mít nárok na mareřskou z OSVČ a HPP.

někde jsem našla resp z výkladu pochopila :
1. že při souběhu dvou činností musí býtv obou pojištění 270 dní tj. u hpp 270 dnů a u osvč taky 270 dnů
2. musí být splněno 270dnů celkem za poslední 2 roky, a navíc u OSVČ 180 dnů

co je správně???

díky za rady.
IP zaznamenána

mgabriela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
mateřská při HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti
« Odpověď #1 kdy: Srpen 10, 2009 »

tak už jsem to zjistila, aby byl možná \"součet\" HPP i OSVČ, musí být o obou činnosít splněna podmínka platby pojistkého 270 dní
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
mateřská při HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti
« Odpověď #2 kdy: Srpen 10, 2009 »

Ano, pokud chcete pobírat PPM z obou pojištění, pak musíte podmínku 270 dnů splnit jak v zaměstnání, tak jako OSVČ. Vyplývá to ze znění § 32, odst. 2 a 3, zákona č. 186/2007 Sb. o nemocenském pojištění. Pro vaši informaci kopíruji přesné znění:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství zahraničního zaměstnance je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako zahraničního zaměstnance podle § 10 odst. 7 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1.

Kdybyste se ale spokojila pouze s PPM z nem.poj. OSVČ, tak by se vám do podmínky 270 dnů započítala i doba, po kterou jste byla nemocensky pojištěna jako zaměstnanec v době 2 let před nástupem na PPM.
IP zaznamenána

mgabriela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
mateřská při HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti
« Odpověď #3 kdy: Srpen 11, 2009 »

Dobrý den Zdeno, díky za doplněné info.
můžu ještě jedno dopřesnění? těch 180 dnů pojištění osvč počítá od začátku podpůrčí doby zpětně = neznamá  to 180 dnů za předcházející kalendářní rok (tj. pokud by podpůrčí doba začala v květnu 2010 a já začala platit nemocenské jako osvč od září 2009, tak podmínku 180 splním, je to tak)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
mateřská při HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti
« Odpověď #4 kdy: Srpen 11, 2009 »

Ano, počítá se to zpětně od počátku podpůrčí doby (8 - 6 týdnů před očekávaným porodem, nebo ode dne porodu, pokud nastal dříve). Pokud bude nástup na PPM v květnu 2010, tak posledním rokem účasti na pojištění bude období od května 2009. Jestliže se přihlásíte k nem. poj. OSVČ od září 2009, tak v květnu 2010 budete mít bohatě splněno.
IP zaznamenána
Stran: [1]