Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: živnost  (Přečteno 2291 krát)

radim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
živnost
« kdy: Srpen 10, 2009 »

Potřeboval bych poradit jak to je s dílnou,jestliže začnu pracovat na živnost,(truhlářství)dova v dílně,žádny zaměsnanec.jestli musí dílna splnovat náke normy,nebo to je jenom moje věc.díky spěchá
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost
« Odpověď #1 kdy: Srpen 10, 2009 »

Správně byste měl mít dílnu nahlášenou na ŽÚ jako provozovnu, protože v ní budete provozovat svoji živnost. Připravte se ale na kontroly a buzeraci od ŽÚ, hasičů, inspekce práce a kdo ví, od koho ještě, protože provozovna musí splňovat celou řadu norem, hlavně bezpečnostních. Prostory by také měly být k tomuto účelu zkolaudovány.
Pokud nebudete mít žádného zaměstnance, ani nebudou do dílny chodit zákazníci, tak bych provozovnu nehlásila.
IP zaznamenána

radim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
živnost
« Odpověď #2 kdy: Srpen 15, 2009 »

Děkuji za informaci,ale měl bych ještě jednu otázku,mám problémového souseda,co když mě nahlásí na ŽU že pracuji doma v dílně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost
« Odpověď #3 kdy: Srpen 16, 2009 »

Pak zřejmě bude živnostenský úřad řešit neohlášenou provozovnu jako správní delikt, pokuta až do 50.000,- Kč, nebo jen bloková pokuta do 5.000,-.
IP zaznamenána

radim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
živnost
« Odpověď #4 kdy: Září 03, 2009 »

Zdravím,nevíte náhodou jaké normy nebo podnínky musí stolařská dílna splnovat?nebo náky odkaz?nemůžu nic najít a každý říka něco jiného.díky
IP zaznamenána

jarmilap

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
živnost
« Odpověď #5 kdy: Září 06, 2009 »

Dobrý den,

mám dotaz ohledně DPH. Mám pronajatý obchod, ve smlouvě mám napsáno, že budu platiti určitou částku + DPH. Nechci řešit, že se dá nájem od DPH osvobodit, prostě si to tak přál majitel. Jde o to, že si majitel přerušil ŽL prakticky ode dne pronajmutí obchodu až do roku 2019. Moje účetní tvrdí, že potom nemůže být plátcem DPH. Na finančním úřadě (kde jsou \"strašně milí\") mě k tomu nic neřekli, nebo spíše, že může být plátce ještě nějakou dobu, snad jsem rozuměla nějakou dobíhající dobu. Pan majitel mě ovšem vystavil danový doklad na tento nájem, kde uvádí IČO i DIČ. Pro mě samozřejmě je to v pořádku, já si to můžu dát do nákladů i do odpočtu DPH. Chci ale vědět, zda majitel vlastně nepostupuje protiprávně (i když je to jeho problém, že?), v každém případě mě to velmi zajímá a na finančním úřadě mě s tím evidentně nepomůžou. Můžete mě tedy odpovědět, nebo alespoň někam nasměrovat??? Děkuji moc. Jarmila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost
« Odpověď #6 kdy: Září 06, 2009 »

Překvapuje mě, že vám účetní může tvrdit takové hlouposti:-)
Proč by podnikatel neměl být i nadále plátcem DPH? Přerušení živnosti neznamená přerušení plátcovství. Nevím, jaký ŽL přerušil, ale na pronájem nemovitosti přece žádný nepotřebuje.
Zrušení registrace najdete v § 106 zákona o dani z přidané hodnoty.
IP zaznamenána
Stran: [1]