Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: zdravotní a sociální pojištění - student  (Přečteno 14573 krát)

paja1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #15 kdy: Červenec 03, 2009 »

Dobrý den,
5.6. jsem absolvovlala úspěšně VŠ. Od 2/2009 jsem OSVČ. Předpokládám, že dnem ukončení VŠ se mi mění vedlejší činnost na hlavní. Zajímalo by mne, kde všude musím tuto změnu nahlásit. Mám jako datum změny uvádět 5.6. nebo 6.6.? A jetli tím, že je moje činnost hlavní mi vzniká povinnost platit nějaké pravidelné zálohy na zdrav. a jiné pojištění?
Zajímá mne také, jak mohu ukončit SVČ. Jestli je nutné počkat na podpis dokumentů mezi mnou a společností, pro kterou SVČ vykonávám, nebo jestli stačí ukončit činnost a oznámit to společnost a na příslušných úřadech? (Nevím konkrétně o jaké dokumenty o ukončení spolupráce se bude jednat, ale každopádně to prý může trvat celkem dlouhou dobu, i 2 měsíce,což se mi zdá celkem dlouho).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #16 kdy: Červenec 03, 2009 »

Citace: hughhh
Dobrý den, měl bych také dotaz týkající se zdravotního pojištění.
Chtěl bych přerušit studium na mé současné VŠ (prezenční forma) a začátkem zimního semestru zahájit studium na jiné VŠ (kombinovaná forma). Vztahuje se 3 měsíční lhůta i na mou osobu a mám stále nárok na sirotčí důchod?

Nejsem si jist, od jakého data bych měl studium přerušit. Věku 26 let jsem ještě nedosáhl.

Děkuji za odpověď.
Přerušení studia není podle mého názoru totéž, co jeho ukončení (ať už řádné ukončení, nebo další způsoby ukončení podle § 56 zákona o VŠ), takže bych doporučovala počkat s přerušením studia na současné VŠ až do září, kdy budete zapsán jako student jiné VŠ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #17 kdy: Červenec 03, 2009 »

Citace: paja1
Dobrý den,
5.6. jsem absolvovlala úspěšně VŠ. Od 2/2009 jsem OSVČ. Předpokládám, že dnem ukončení VŠ se mi mění vedlejší činnost na hlavní. Zajímalo by mne, kde všude musím tuto změnu nahlásit. Mám jako datum změny uvádět 5.6. nebo 6.6.? A jetli tím, že je moje činnost hlavní mi vzniká povinnost platit nějaké pravidelné zálohy na zdrav. a jiné pojištění?
Zajímá mne také, jak mohu ukončit SVČ. Jestli je nutné počkat na podpis dokumentů mezi mnou a společností, pro kterou SVČ vykonávám, nebo jestli stačí ukončit činnost a oznámit to společnost a na příslušných úřadech? (Nevím konkrétně o jaké dokumenty o ukončení spolupráce se bude jednat, ale každopádně to prý může trvat celkem dlouhou dobu, i 2 měsíce,což se mi zdá celkem dlouho).
Ano, vaše činnost se od měsíce června včetně mění na hlavní. Změna se oznamuje na zdravotní pojišťovně a na OSSZ, datum změny bude 6. června, ale je to celkem jedno, stejně se počítají celé měsíce. OSVČ hlavní je povinna měsíčně platit minimální zálohy, na zdravotní pojištění 1.590,- Kč a na sociální 1.720,- Kč. Pokud přestanete fyzicky vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, pak oznamujete přerušení výkonu činnosti své zdravotní pojišťovně do 8 dnů a na OSSZ nejpozději do 8. dne následujícího měsíce, nemusíte předkládat žádné dokumenty, kterými prokazujete ukončení spolupráce, stačí pouze vaše oznámení.
IP zaznamenána

maja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #18 kdy: Červenec 09, 2009 »

Dobrý den,
potřebuji poradit ohledně následujícího:
Letos 6/2009 jsem ukončila studium VŠ
Od 1.8.2009 nastupuji do zaměstnání, kde můj příjem bude minimální mzda
od 1/2009 jsem OSVČ
Od 9/2009 začnu být opět studentem postgraduálního programu.

Chci se zeptat zda mám povinnost se přihlásit v měsíci červenci k pltbě zdrav. a soc. pojištění, nebo je toto stále kryto VŠ.

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #19 kdy: Červenec 14, 2009 »

Pokud je vám méně, než 26 let, pak je zdravotní a sociální pojištění kryto soustavnou přípravou na budoucí povolání na vysoké škole (doba mezi ukončením studia na jedné VŠ a zahájením na další VŠ nepřesahuje 3 kal. měsíce po měsíci ukončení prvního studia, studium tedy bezprostředně navazuje).
IP zaznamenána

kvakla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #20 kdy: Červenec 28, 2009 »

Dobrý den,
jsem studentka VŠ denní studium 27 let a platím si od 26 let zdravotní pojištění. Chci se zeptat zda je nutné platit i sociální, když mám jen příležitostné brigády? Zda je nutné ho zpětně doplatit (a jaký je postup) kvůli dávkám pro mateřskou a rodičovskou dovolenou po ukončení studia pokud bych nenastoupila do práce?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #21 kdy: Červenec 30, 2009 »

Pokud nemáte příjmy, tak nemáte povinnost platit sociální pojištění. Příležitostné brigády asi budou na dohody o provedení práce, ze kterých se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění. Pokud byste měla uzavřený pracovní poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti, tak by odvody povinného pojistného zajistil zaměstnavatel.
Mateřské dávky jsou vypláceny z nemocenského pojištění a pokud nejste nemocensky pojištěna, tak ode dne porodu pobíráte rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory. Nárok na RP získáte tím, že osobně pečujete o dítě, nevyžaduje se žádná doba pojištění. V současné době by vám náležel RP ve výši 7.600,- Kč měsíčně do doby, než by dítěti bylo 21 měsíců, později pak příspěvek ve výši 3.800,- Kč až do 48 měsíců věku dítěte.
IP zaznamenána

luckas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #22 kdy: Srpen 06, 2009 »

Mám dotaz zda jako student (22 let) kombinované (dálkové) formy studia VŚ si musím platit zdravotní pojištění, když nemám práci a nevykonávám žádnou výdělečnou činnost. A zda status studenta platí v tomto případě i na slevy v MHD apod.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #23 kdy: Srpen 06, 2009 »

Při studiu VŠ není forma studia rozhodující, kombinované i dálkové studium je postaveno na roveň studia prezenčního, ZP platí stát. Slevy na MHD nevím.
IP zaznamenána

zdenek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #24 kdy: Srpen 15, 2009 »

Dobrý den,
Jsem studentem VŠ. Do konce studia mi zbývá ještě jeden rok studia. Nicméně letos o prázdninách v půlce srpna překročím hranici 26 let. Celoročně si nyní přividělávám cca 5000 měsíčně na DoPČ. Vím že nyní za mě část sociálního a zdravotního odvádí zaměstnavatel a bude tomu i nadále. Bohužel částku minimální mzdy asi nedosáhnu a vím, že nyní budu doplácet do částky 1080 Kč na zdravotní pojištění.

Chci se zeptat:

1) Kdy a kam se nahlásti o povinnost platit zdravotní pojištění? Pouze oznáit zdravotní pojišťovně začátkem následujícího měsíce?
2) Kdy a jakou formou se platí doplatek na zdravotní pojištění? Je to v rámci daní a stará se o to zaměstnavatel?
3) Je nějáká možnost nechat si proplácet zbývající částku např. přes UP?

Předem děkuji za Vaše odpovědi a přeji hezký den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #25 kdy: Srpen 23, 2009 »

1) Stačí nahlásit zaměstnavateli, aby odvedl pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Pokud byste ukončil DoPČ, tak se do 8 dnů zaregistrujte u své ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů.

2) Dokud jste zaměstnancem, tak se o správné odvody pojištění stará zaměstnavatel. Pokud byste se stal osobou bez zdanitelných příjmů, tak budete platit pojistné (1.080,- Kč) měsíčně.

3) O žádné nevím.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]