Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vystavení faktury pro Slovensko - jaké mám povinnosti?  (Přečteno 7620 krát)

rebb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem OSVČ, neplátce DPH, provozuji na území ČR zprostředkování služeb a pobírám za to procentuální provizi z dané částky. Chtěl bych své služby rozšířit o nabídku na Slovensko, budu tedy vystavovat provizní faktury pro slovenské \"odběratele/klienty\".

1) Narozdíl od faktury vystavované pro české klienty, má mít faktura pro slovenské klienty nějaké odlišnosti?

2) Mám vystavovat měnu ve faktuře v CZK nebo EUR?
 
3) Slovenští klienti tedy budou fakturu proplácet v EUR (?) na můj český bankovní účet - budou platit nějaké nadstandardní bankovní poplatky za bezhotovostní převod v rámci EU?

4) Jak se bude lišit placení DPH - pokud já jsem neplátce, avšak nekteří ze slovenských klientů jsou plátci DPH a někteří nejsou plátci DPH? Jaké budou rozdíly?

Děkuji!
IP zaznamenána

rebb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Vystavení faktury pro Slovensko - jaké mám povinnosti?
« Odpověď #1 kdy: Červenec 23, 2009 »

Může mi někdo odpovědět, prosím?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Vystavení faktury pro Slovensko - jaké mám povinnosti?
« Odpověď #2 kdy: Červenec 30, 2009 »

1) Pro slovenské klienty můžete vystavit stejnou fakturu, jako pro české
2) Fakturu vystavte v takové měně, na jaké jste se dohodli, třeba v dolarech
3) Opět záleží na vzájemné dohodě, slovenský klient může požádat svoji banku, u které má eurový účet, aby částku uhradila v Kč, ale bude za to platit bankovní poplatky. Pokud vám pošle úhradu v EUR na korunový účet, pak to opět bude s bankovním poplatkem. Každá banka má jiné podmínky, doporučuji prostudovat nabídku fio, která nabízí česko-slovenský platební styk zdarma:
 http://www.fio-zalozna.cz/platebni_styk.itml
4) Pokud jste neplátce, tak DPH vůbec neřešíte.
IP zaznamenána
Stran: [1]