Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: dar nebo reklamní předmět nebo náklad na reprezentaci?  (Přečteno 1753 krát)

irca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit: nakoupila jsem pro své zákaznice kosmetiku - 1 ks do 500 Kč a chtěla bych jim ji rozdat jako dárek. Jsem OSVC, plátce DPH, vedu DE. V roce 2009 již není nutné, aby reklamní předmět byl opatřen mým logem. Lze tedy tuto kosmetiku dát jako daňově uznatelný výdaj se specifikací \"reklamní předmět\"? Nebo jaký mám zvolit postup. Předem děkuji, I.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
dar nebo reklamní předmět nebo náklad na reprezentaci?
« Odpověď #1 kdy: Červenec 27, 2009 »

Pro účely DPH už sice není nutné, aby reklamní předmět byl opatřen logem, ale musí se opravdu jednat o reklamní předmět, nikoliv o dar.

Podle § 75/3 ZDPH nemáte nárok na odpočet u plnění použitých pro reprezentaci, která nelze uznat jako výdaj na dosažení příjmů podle zákona o daních z příjmů. Z hlediska daně z příjmů se nic nezměnilo. Daňově neuznatelnými výdaji na reprezentaci jsou podle § 25/1/t) ZDP zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a DARY.
Za dar se NEPOVAŽUJE reklamní nebo propagační předmět, který je opatřen obchodní firmou nebo ochrannou známkou poskytovatele tohoto předmětu nebo názvem propagovaného zboží nebo služby, jehož hodnota bez daně z přidané hodnoty nepřesahuje 500 Kč, a který není s výjimkou tichého vína předmětem spotřební daně.

Pokud tedy chcete kosmetiku rozdávat jako dárek, pak by podle mého názoru měla být označena vaším logem, abyste z ní udělala daňově uznatelný (z pohledu ZDP) reklamní předmět.

Druhou možností je, že kosmetiku nakoupíte jako zboží a budete jí svým zákaznicím prodávat třeba za 1,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]