Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: 2x uhrazená fa.  (Přečteno 2045 krát)

Janke

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
2x uhrazená fa.
« kdy: Červenec 14, 2009 »

Ahoj omylel jsem zadal 2x platbu jedné fa. s dodavatelem jsem se dohodl, že si peníze ponechá a já o zaplacenou sumu snížím platbu příští fa. (tzn. někdy na podzim) jak zaúčtovat tento přeplatek?
Tzn.:
1) v bance bude výdej (daňový/nedaňový ?)
2) vznikla mi pohedávka (daňová/nedaňová ?)
3) jak na podzim o tuto částku ponížím platbu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
2x uhrazená fa.
« Odpověď #1 kdy: Červenec 20, 2009 »

Předpokládám, že vedete daňovou evidenci. Jak bude evidovat odběratel? Je plátcem DPH a poslal daňový doklad k přijaté záloze?
IP zaznamenána

Janke

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
2x uhrazená fa.
« Odpověď #2 kdy: Červenec 21, 2009 »

ano vedu daňovou evidenci, dodavatel je zahraniční (Němceko) suběkt na našem území plátce DPH není. Doklad k záloze neposlali a zřejmě ani posílat nebudou pošlou až finální fa. na podzim.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
2x uhrazená fa.
« Odpověď #3 kdy: Červenec 25, 2009 »

1) v bance to evidujte jako daňový výdaj s textem například záloha dodavateli xy, později můžete doplnit odkaz na číslo podzimní faktury
2) vznikla vám daňová pohledávka
3) podle toho, jak dodavatel vystaví fakturu. Může jí vystavit s odečtením zálohy, pak zaplatíte částku k úhradě, která bude uvedena na faktuře. Pokud by ve faktuře nezohlednil již zaplacenou částku, tak si část závazku spojte s úhradou, kterou jste provedl nyní (máte jí evidovanou jako daňový výdaj) a zbytek s podzimní úhradou (daňovým výdajem bude jen částka, kterou budete doplácet).
IP zaznamenána
Stran: [1]