Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: životní pojištění za zaměstnance  (Přečteno 4509 krát)

pipa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
životní pojištění za zaměstnance
« kdy: Červenec 02, 2009 »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně účtování ŽP, které platí zaměstnavatel za svého zaměstnance. Řeším to poprvé a nejsem si jistá, proto budu vděčná za každou radu.
Celková částka za rok nepřesáhne 24.000 Kč. Platbu ŽP účtuji předpisem na 527/379 a platbu 379/221? Nebo účtuji jen platby 379/221 a na konci roku analytikou 527/379? Nebo používáte úplně jiné účty?
A ještě jeden dotaz, s vypracováním mezd to nemá nic společného, nikde to nezadávám, účtuji samostatně jen do účetního deníku?
Doufám, že je to srozumitelné, děkuji moc za odpovědi.
Pěkný den, Petra.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
životní pojištění za zaměstnance
« Odpověď #1 kdy: Červenec 04, 2009 »

Způsob účtování si zvolte sama. Podle mého názoru jsou možné obě vámi popisované varianty. Během roku můžete účtovat jen na 379 a na konci roku vyúčtovat daňově uznatelnou část na 527xx (někdo používá ú. 525) a případnou nedaňovou část na 528.  Tady ale pozor, v měsíci (a pak i v dalších měsících), ve kterém by zaměstnanec překročil osvobozený limit, je třeba o nadlimitní část příspěvku zaměstnavatele zvýšit základ daně a vyměřovací základy pro SP a ZP. Z tohoto pohledu je asi vhodnější měsíční sledování a tím i účtování: předpis  527xx/379, úhrada 379/221. Pokud předem víte, že celková částka příspěvku zaměstnavatele na ŽP a penzijní připojištění nepřesáhne 24 tis. Kč za rok, tak můžete použít první postup.

Se mzdami to má povinně něco společného od chvíle, kdy překročíte limit a musíte zdaňovat. Příspěvky do limitu nejsou mzdou (jsou pouze závazkem zaměstnavatele vůči příslušné pojišťovně), u zaměstnance se jedná o příjmy osvobozené od daně, srovnatelné například s poskytováním pitné vody, nebo odborným rozvojem zaměstnanců, které také neprocházejí mzdou. Můžete je ale dobrovolně zadávat i při zpracování mezd, možná váš SW nabízí možnost evidence příspěvků zaměstnavatele současně se zpracováním měsíčních mezd, kdy vám vytvoří příkazy k úhradě a nabídne předkontaci k vytvoření účetního záznamu, zkuste prozkoumat, mohlo by vám to usnadnit práci.

Někteří zaměstnavatelé si přejí, aby zaměstnanec viděl jejich příspěvek na výplatní pásce.  V tom případě mám měsíční příspěvek zaměstnavatele zavedený do osobní evidence zaměstnance jako jiné dávky ke mzdě a zároveň tu samou částku jako jiné srážky ze mzdy (v programu pro vedení DE) a příspěvek se mi pak objeví i na mzdovém listu.

Chtěla bych upozornit, že pro zaměstnavatele je daňově uznatelným výdajem jakákoliv částka (třeba i nadlimitní), ale od roku 2008 je možné příspěvky poskytovat pouze podle § 24/2/j) bod 5. ZDP, tedy za podmínky jejich písemného sjednání ve vnitřním předpisu, v pracovní, nebo jiné smlouvě.
IP zaznamenána

pipa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
životní pojištění za zaměstnance
« Odpověď #2 kdy: Červenec 06, 2009 »

Mockrát děkuji!!!
Pěkný den.
Petra Šmejkalová
IP zaznamenána
Stran: [1]