Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přefakturace  (Přečteno 1923 krát)

yks82

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Přefakturace
« kdy: Červen 26, 2009 »

Dobrý den,

mám následující problém.

Zřizoval jsem kdysi doménu pro jednu klientku, pro kterou jsem vytvořil www stránky na základě dohody o provedení práce.
Pro potřeby zřízení hostingu jsem uvedl kontaktní e-mail na sebe, neboť vše kolem hostingu jsem zařizoval já.

Nyní přišla elektronická faktura (na jméno klientky) za prodloužení doménového jména - shodou okolností též v tu samou dobu vypršelo mé soukromé doménové jméno vedené u stejného hostingu a došlo k tomu, že jsem omylem tuto fakturu uhradil v domnění, že je moje, což jsem zjistil až na základě výzvy o mé neuhrazené doméně.

Klientce jsem tedy přeposlal doklady z hostingové firmy, které mi byly zaslány na e-mail (znějící na její jméno) a požádal o úhradu na můj účet.
Klientka po mě však požaduje, abych jí částku vyfakturoval já, neboť nemůže tuto částku uhradit na jiný účet, než je uvedený na faktuře. Já však zatím nemám na uvedenou činnost zřízenou živnost, navíc nejsem plátce DPH, zatímco ona ano.

Může klientka (na základě mé žádosti doložené výpisem z účtu, že jsem fakturu omylem uhradil za ni) tuto částku uhradit na můj účet, i když není uveden na faktuře? či mám postupovat nějak jinak?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přefakturace
« Odpověď #1 kdy: Červen 28, 2009 »

Můžete provést předfakturaci. Vystavte svoji fakturu (nevadí, že na tuto činnost nemáte živnost), například s textem: žádám Vás o úhradu částky Kč ....., kterou jsem dne ..... vynaložil Vaším jménem za účelem ......(prodloužení Vašeho doménového jména).
K úhradě celkem: vypište jen celkovou částku, kterou jste opravdu zaplatil, bez rozpisu na základ daně a DPH.
Přílohy: daňový doklad č. ......(faktura znějící na jméno klientky)
                potvrzení o úhradě (výpis z účtu).
Platbu omylem zaplaceného doménového jména nemusíte evidovat jako výdaj na podnikání a přijatou úhradu od klientky nemusíte evidovat jako příjem z podnikání, vše se může odehrát jen v knize pohledávek a závazků.

Jako druhou možnost vidím požádat poskytovatele hostingu o vrácení omylem zaplacené částky s tím, že by fakturu poslal znovu přímo klientce, která ji uhradí a tím pádem si bude moci také uplatnit odpočet DPH, který by si na základě Vaší předfakturace uplatnit nemohla.
IP zaznamenána
Stran: [1]