Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: auto na úvěr a daňová evidence  (Přečteno 27621 krát)

ver8

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 16, 2010 »

Dobrý den, jsem naprostým začátečníkem a moc prosím o Vaši radu. Chci si vyřídit živnostenský list a koupit auto na leasing. Ale naskytla se výborná možnost koupě vozidla z autobazaru, u kterého je i možné odepsat DPH (rok výroby 2009).
Určitě bude problém dostat leasing jako začínající podnikatel, tak jsem chtěla zakoupit vozidlo jako fyzická osoba (zaměstnanec). Je nějaká možnost odpisu DPH, nákladů na leasing a provoz automobilu dát do nákladů firmy?
Doufám, že jste mě pochopili :) a moc všem děkuji za radu
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #16 kdy: Únor 06, 2013 »

Dobrý den paní Zdeničko taky nějak tápám teď ohledně pořízeného auta a přijatého úvěru, koupily jsme auto zaplatily převodem a pak si vyřídily na auto úvěr tam je v TP jako vlastník úvěrová společnost a my jako provozovatel. to,že pořízení je nedaňový i přijatý úvěr nedaňový to mi program sám udělá,ale ty úroky z úvěru to už musím spočítat zvlášť za ten rok a to se uvádí někde v příznání zvlášť jako např. do tabulky snižující základ daně jako zaplacené úroky z úvěru? a to splácíme ještě jeden úvěr a taky ty úroky sem nikde nepsala už minulý rok jde to i zpětně uznat? a jak to tedy bude z odpisama? myslela sem že normálně zařadím a budu odpisovat,ale když jsou oni jako vlastníci tak to se odepisuje až po splacení úvěru? nebo jak to dostanu do výdajů? Děkuji předem
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #17 kdy: Únor 06, 2013 »

tak ohledně těch odpisů sem si teď zjistila tedy,že když je v úvěrové smlouvě uvedené,že předmět je bezplatně zapůjčen nebo-li pronajat tak tím pádem my můžeme i odepisovat. akorát mě tedy zůstávají ty úroky jak to s něma je...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #18 kdy: Únor 06, 2013 »

Předpokládám, že jste úroky nezahrnuli do vstupní ceny auta. Splátky úvěru zahrnují splátku jistiny (peněz, které jste si půjčili) a úrok, zřejmě i pojištění auta. Splátku jistiny (úvěru) evidujete jako nedaňový výdaj, platbu úroku a případně pojistného jako daňový výdaj. Úroky, které jste zaplatili loni, nelze zpětně uznat.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #19 kdy: Únor 07, 2013 »

Vstupní cenu auta jsme dali tu za co jsme auto koupily a tak sem ho vložila do DHM to se mi jedná až o tenhle rok tedy 2013 takže ty úroky tam teď dostanu,ale spíš jak to mám tedy zaúčtovat když klasicky auto v té ceně budu odepisovat 2sk.5let a pak během 14 dní jsme na to vzali úvěr od toho mám tedy splátkový kalendář nebylo to na celou hodnotu auta,ale tam je jasné kolik je splátka kolik úrok, částka která se mi připsala na účet mám v DE jako přijatý úvěr tedy nedaňový automaticky a dále mám navedené v závazcích celý ten splátkový kalendář jako splátka úvěru tedy zase nedaňový,ale celá částka zase, takže jak pak mám vzít z toho tu částku do daňových za ten úrok, stačí pak na konci roku spočítat kolik byl úrok a zvlášť v daňovém přiznání uvést třeba v té tabulce snižujicí základ daně,napsat tam úrok z úvěru!? může to tak být nebo to nějak musím v tom programu zvlášť rozvést jako splátku a úrok!? A další úvěr co mám končí letos v květnu,ale tam už nebylo jasné kolik z toho je splátka a kolik činí úvěr to bych musela každý měsíc zvlášť propočítavat,ale tím,že se letos splatí sem si myslela,že prostě to co byla jako připsaná částka a splacená tak ten rozdíl dám jako úrok a na konci roku uvedu takže to tak nejde udělat?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #20 kdy: Únor 07, 2013 »

Zaplacené úroky z úvěru na auto můžete daňově uplatnit až v daňovém přiznání, jak píšete.

U druhého úvěru budete muset propočítat přesnou částku úroků, které jste letos zaplatili. Není možné dát do výdajů rozdíl, ten se určitě týká více let.
IP zaznamenána

derio

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #21 kdy: Únor 28, 2013 »

Dobrý den paní Zdeno,
    chci se ujistit o správném postupu :-)). Koupila jsem OA na úvěr a vložim ho do OM. Ve smlouvě o úvěru se píše, že klient podpisem této smlouvy převádí na společnost vlastnické právo k vozidlu.

1. Takže to znamená, že nemohu zahájit odpisy?
2. Můžu zahájit odpisy až po doplacení úvěru, kdy mi bude vlastnictví vozu převedeno na mě?
3. Pokud dám auto od OM, tak můžu tedy použít paušál 4000,-/Měsíc + výdaje na opravy a údržbu a pojistné krácené na 80%?
4. Uhrazenou silniční daň můžu dát daňově v plné výši?


Děkuji za pomoc
IP zaznamenána

Jarmisss

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #22 kdy: Únor 28, 2013 »

Dobrý den, prosím o radu. Vedeme DE a pořídili jsme vozidlo na úvěr. Splácíme měsíčně převodem z účtu : úrok + úmor+pojistné. Jako dan.uznatelný náklad je úrok i pojistné? A můžuto zaúčtovat na konci roku v ránci DP vnitřním dokladem, dle splátkového kalendáře? Celou splátku mám v bance vždy zůčtovanou jano nedaňový výdaj- splátku HM.
Děkuji ta radu
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #23 kdy: Únor 28, 2013 »

Ano, úrok a pojistné jsou daňově uznatelnými výdaji. Můžete zaúčtovat jednou za rok vnitřním dokladem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #24 kdy: Únor 28, 2013 »

Citace: derio
Dobrý den paní Zdeno,
    chci se ujistit o správném postupu :-)). Koupila jsem OA na úvěr a vložim ho do OM. Ve smlouvě o úvěru se píše, že klient podpisem této smlouvy převádí na společnost vlastnické právo k vozidlu.

1. Takže to znamená, že nemohu zahájit odpisy?
2. Můžu zahájit odpisy až po doplacení úvěru, kdy mi bude vlastnictví vozu převedeno na mě?
3. Pokud dám auto od OM, tak můžu tedy použít paušál 4000,-/Měsíc + výdaje na opravy a údržbu a pojistné krácené na 80%?
4. Uhrazenou silniční daň můžu dát daňově v plné výši?


Děkuji za pomoc
1. + 2. Pokud je součástí smlouvy též ujednání o výpůjčce, tak můžete odpisovat podle § 28/4 ZDP. Pokud jste neuzavřeli smlouvu o výpůjčce, tak zahájíte odpisování až v okamžiku, kdy se podle smlouvy stanete vlastníky auta, zřejmě po doplacení úvěru.

3. V případě smlouvy o výpůjčce nelze uplatnit paušální výdaj na dopravu. Ten můžete uplatnit jen u auta vlastního nebo v nájmu.

4. Ano.
IP zaznamenána

derio

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #25 kdy: Březen 02, 2013 »

Citace: Zdena
Citace: derio
Dobrý den paní Zdeno,
    chci se ujistit o správném postupu :-)). Koupila jsem OA na úvěr a vložim ho do OM. Ve smlouvě o úvěru se píše, že klient podpisem této smlouvy převádí na společnost vlastnické právo k vozidlu.

1. Takže to znamená, že nemohu zahájit odpisy?
2. Můžu zahájit odpisy až po doplacení úvěru, kdy mi bude vlastnictví vozu převedeno na mě?
3. Pokud dám auto od OM, tak můžu tedy použít paušál 4000,-/Měsíc + výdaje na opravy a údržbu a pojistné krácené na 80%?
4. Uhrazenou silniční daň můžu dát daňově v plné výši?


Děkuji za pomoc
1. + 2. Pokud je součástí smlouvy též ujednání o výpůjčce, tak můžete odpisovat podle § 28/4 ZDP. Pokud jste neuzavřeli smlouvu o výpůjčce, tak zahájíte odpisování až v okamžiku, kdy se podle smlouvy stanete vlastníky auta, zřejmě po doplacení úvěru.

3. V případě smlouvy o výpůjčce nelze uplatnit paušální výdaj na dopravu. Ten můžete uplatnit jen u auta vlastního nebo v nájmu.

4. Ano.
To je pech, protože jsem neměla šťastnou ruku při koupi a už jsem musela investovat.
Takže si tedy nemůžu uplatit ani výdaje na opravy auta? Tak aspoň, že se dá odepisovat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #26 kdy: Březen 02, 2013 »

Výdaje na opravy ano, určitě jste podle smlouvy povinni se o auto starat.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]