Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: auto na úvěr a daňová evidence  (Přečteno 27620 krát)

Eliška

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
auto na úvěr a daňová evidence
« kdy: Červen 17, 2009 »

Dobrý den,
potřebovala bych od Vás pomoc.
Jsem na mateřské se synem a od 1.6.2009 jsem OSVČ - neplátce DPH, jsem laik a zkouším si daňovou evidenci vést sama.
Dnes jsem koupila ojeté auto Škoda Fabia Kč 83000,- na úvěr, tj. akontace 9000,- a splátka 1861,-. Úvěr je psán na manžela, jelikož na mě z důvodu MD nemohl být napsán. Abych pravdu řekla, ani nevím, zda můžu být zapsána do velkého TP jako držitel (na registr vozidel jsem to dneska už nestihla). Chtěla bych si vozidlo vložit do podnikání, abych mohla uplatňovat prokázané výdaje. Prosím poraďtě mi:
1. zda mohu vozidlo do podnikání vložit, pokud nejsem v žádném dokumentu uvedena? nebo pokud budu uvedena jen v TP? Pokud nemohu vložit do podnikání, co pro to mohu udělat?
2. zda mohu zahrnout do výdajů splátku úvěru a akontaci? Pokud ano, jakým způsobem?
3. zda mohu a jakým způsobem odepisovat?
4. mohu si silniční daň zapsat do daň. výdajů?

Mnohokrát děkuji a s přáním hezkého dne

Eliška Linhartová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #1 kdy: Červen 18, 2009 »

Auto bude součástí společného jmění manželů, v technickém průkazu je vždy zapsán jen jeden z manželů a můžete to být vy.

1. vozidlo můžete vložit do svého obchodního majetku, i kdyby bylo napsané na manžela, auto patří stejným dílem vám oběma

2. splátka úvěru, ani akontace nejsou daňově uznatelnými výdaji. Pokud je zapíšete do daňové evidence, pak jako výdaj bez vlivu na základ daně

3. daňově uznatelným výdajem na podnikání budou až odpisy vozidla. Pročtěte si smlouvu o úvěru, zda v ní není výhrada vlastnictví, zda je auto hned od počátku vaším majetkem, abyste mohla zahájit odpisování. Auta jsou zařazena v odpisové skupině 2 s dobou odpisování 5 let, můžete zvolit rovnoměrný, nebo zrychlený odpis. Odpisy vypočítáte podle § 31 (rovnoměrné), nebo § 32 (zrychlené) zákona o daních z příjmů.
Rovnoměrné odpisy roky 2009 - 2013:    9 130 - 18 468 - 18 468 - 18 468 - 18 466.
Zrychlené odpisy roky      2009 - 2013:  16 600 - 26 560 - 19 920 - 13 280 -  6 640.

4. zaplacená silniční daň je výdajem na podnikání. Pokud by byl v TP zapsán jako držitel manžel, pak bude platit silniční daň a podávat přiznání k této dani manžel. Vy si pak můžete jím zaplacenou daň uplatnit ve výdajích na podnikání.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #2 kdy: Červenec 28, 2009 »

Dobrý den, prosím o odpověď  ke dvěma dotazům:
1.) Firma, které vedu účetnictví, si pořídila na úvěr osobní auta. Jedno si pořídila v prosinci 2007, tehdy jsem podle splátkového kalendáře zaúčtovala (měsíčně od 12/2007 přes dodavatelské faktury) částku jistiny = 461/321, úroky = 562/321 a pojistné = 518/321. Kromě toho se provádí odpisy. Auto které si pořídili v červenci 2009 budu muset zřejmě účtovat odlišně, protože úroky už by zřejmě měly vstoupit do celkové částky pro odpisování. Takže zřejmě sečtu všechny měsíční částky za úroky a přičtu je k základu pro odpisování. Poraďte mi, prosím - je můj názor správný?

2.) Ve firmě v s.r.o. si jednatel (jakožto jediný společník, zakladatel a vlastník) nevyplácí žádnou odměnu za práci jednatele. Nevyplácí si ani mzdu jako zaměstnanec, ale pro s.r.o. pracuje jako dodavatel přes fakturaci. Domnívám se, že to odporuje obchodnímu zákoníku, proto jednatele přesvědčuji o tom, aby si začal vyplácet alespoň odměnu pro jednatele. Poraďte, prosím, jak to udělat, aby to bylo v souladu s ObchZ a byly vypláceny minimální částky. Domnívám se, že není nutno ani sepisovat mandátní smlouvu, stačilo by možná, aby si začal třeba co čtvrt roku vyplácet 5000,- Kč, což znamená, že se musí přihlásit na OSSZ a VZP. Z částky do 5900,- by snad měl odvádět pouze zdravotní pojištění a na OSSZ se zřejmě zasílá jen informace, pokud vyplácená částka nepřekročí 5900,- Kč. Mám tyto informace správné a lze to takto provést?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #3 kdy: Červenec 30, 2009 »

1) Auto, pořízené letos, můžete účtovat stejně jako to předchozí, záleží jen na vás.
Ocenění majetku provádíte podle § 47 vyhlášky č. 200/2002 Sb., najdete např. zde:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/ucto-v2002-500/cast4.aspx
Podle odstavce 1, písmene b) se úroky z úvěru stanou součástí ocenění pouze v případě, že tak účetní jednotka rozhodne. Pokud tedy nerozhodnete, že úroky jsou součástí ocenění, pak je dál účtujte na účet 562.

2) Fakturace vlastnímu s.r.o. je docela ošemetná věc. Z pozice jednatele fakturovat nesmí, ustanovení § 136/1 obchodního zákoníku mu zakazuje vstupovat se společností do obchodních vztahů (kromě obchodního vztahu, který vyplývá z funkce jednatele, ovšem za jednatelství stejně nemůže nic fakturovat). Pokud je zároveň společníkem, pak záleží na předmětu činnosti PO a FO. Pokud by fakturoval práce, které jsou přemětem činnosti s.r.o., tak mu FÚ může doměřit daň ze závislé činnosti včetně úroku z prodlení i když příjmy zdanil jako živnostník. Pročtěte si například nález z kontroly FÚ:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-21D7C7C6/cds/xsl/ceska_danova_sprava_8711.html?year=

Nároky jednatele (na odměnu, na poskytování cestovních náhrad, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění atd.) je možné upravit vnitřním předpisem, který schválí jako společník (rozhodnutím jediného společníka, které v tomto případě nahrazuje rozhodnutí VH).

Jestliže odměna jednatele nedosáhne částku 5.900,- Kč měsíčně, tak nebude podléhat odvodu SP, budete odvádět pouze ZP a daň z příjmů. Odměna i ZP za zaměstnavatele jsou daňově účinnými náklady. Přihlašujete se jen na VZP, na OSSZ už se jednatelé, jejich odměna nezakládá účast na důchodovém pojištění, nepřihlašují. Pro případ kontroly z VZP byste měla mít nějaké prohlášení, nebo potvrzení jednatele, že odvádí pojistné z minimálního vyměřovacího základu, pokud za něho nění plátcem ZP i stát. Zdanění příjmů bude záviset na tom, zda bude mít podepsané prohlášení, z odměny jednatele se ale nevybírá daň podle zvláštní sazby (srážková 15%), vždy jen zálohová. Pokud je OSVČ, pak může podepsat prohlášení k dani.
IP zaznamenána

ropra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #4 kdy: Září 03, 2009 »

Mockrát Vám děkuji, paní Zdeno.
Hodně jste mi pomohla.


Dobrý den, potřebovala bych pomoc, podnikatel, OSVČ, plátce DPH, koupil v srpnu 2009 nákladní automobil na úvěr. Na faktuře je částka 797 300 kč, dph 127 300 kč, uhrazená záloha 239 190 kč, celkem k úhradě 558 110 kč. Na 558 110 kč si bral úvěr. Lze uplatnit dph? Zálohu dát danově? A jak účtovat jistinu, úrok a pojistné? Všechny tyto 3 částky se každý měsíc mění. Bude se někam účtovat i celková cena auta? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #5 kdy: Září 03, 2009 »

Ano, DPH ve výši 127.300,- Kč můžete uplatnit, máte k dispozici daňový doklad, den a způsob úhrady daňového dokladu není důležitý.

Zaplacená záloha bude nedaňovým výdajem (jde o výdaj na pořízení hmotného majetku, výdajem na podnikání bude až odpis HM), přijatý úvěr bude nedaňovým příjmem.

Splátky jistiny: nedaňový výdaj
úroky a pojistné: daňové výdaje.

Celkovou cenu auta nebudete nikam účtovat. Pouze založíte kartu hmotného majetku, odpisy budete počítat z ceny bez DPH. Pokud jde o nové vozidlo, pak by součástí pořizovací ceny měly být i poplatky za registraci na dopravním.
IP zaznamenána

Léňa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 09, 2009 »

Dobrý den. Navazuji na dotaz paní Elišky. Pokud vloží do svého majetku auto druhý z manželů, který není napsán v TP do jednoho roku, může na takto vložený majetek uplatnit např.platby pojištění, servisu, atd? A jak uplatnit platby, které proběhli přes soukromý účet manželky? Musí platby hav.pojištění platit ze svého podnikatelského účtu? Děkuji.
IP zaznamenána

Venita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 14, 2009 »

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak postupovat u OSVČ, která má automobil na úvěr od leasingové společnosti - jde mi o zavedení samotného úvěru, který vlastně fyzicky nedostal, čili ho má pouze v \"saldu\" a splácí ho. Není tudíž nedaňový příjem v peněžním deníku, pouze splátky z bankovního účtu. Mám ho sledovat jen mimo peněžní deník?
Děkuji
IP zaznamenána

Venita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 14, 2009 »

Dobrý den,
mám ještě jeden závažnější dotaz. OSVČ u dřívější účetní postupovala s automobilem na úvěr jako s autem na leasing, tzn. místo do nedaňových výdajů se automobil splácel daňově. Následný postup opravných daňových přiznání mi je jasný, ale jak to je s odpisy? Ještě jsem neviděla smlouvu, ale pokud tam není výhrada vlastnictví, mohu zpětně uznat i odpisy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 21, 2009 »

Ano, pokud ve smlouvě není výhrada vlastnictví, tak můžete v dodatečných daňových přiznáních uplatnit odpisy HM.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 21, 2009 »

Citace: Venita
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak postupovat u OSVČ, která má automobil na úvěr od leasingové společnosti - jde mi o zavedení samotného úvěru, který vlastně fyzicky nedostal, čili ho má pouze v \"saldu\" a splácí ho. Není tudíž nedaňový příjem v peněžním deníku, pouze splátky z bankovního účtu. Mám ho sledovat jen mimo peněžní deník?
Děkuji
Sledujte pouze v závazcích.
IP zaznamenána

Hrabis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #11 kdy: Únor 24, 2010 »

Dobry den pani Zdeno,

prosim Vas o radu. Jsem zivnostnik a vedu si sam danovou evidenci (nejsem platce DPH). V roce 5/2009 jsem nakoupil automobil na zivnost jako druhy majitel v TP. Automobil byl zakoupen na uver (akontace v hotovosti + mesicni splatky).
Jelikoz jsem se jeste s vedenim vozidla v danove evidenci nesetkal, prosim Vas o informaci, jake danove uznatelne polozky mohu uplatnit v roce 2009. Automobil pouzivam pouze pro firemni ucely.

Dekuji predem
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #12 kdy: Únor 24, 2010 »

Pořizovací cena bude akontace + úvěr,obojí nedaňově.Založíte kartu hmotného majetku odpisová skupina 2 (5let) a budete odpisovat,první odpis za rok 2009,který uvedete do výdajů nepeněžních na konci roku v DE (jinak řečeno přidáte k výdajům).Měsíční splátky dle splátkového kalendáře budete účtovat - jistina do nedaňových výdajů,úroky a pojištění do výdajů daňových.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #13 kdy: Únor 28, 2010 »

Co se týká výdajů na provoz vozidla, pak můžete uplatnit všechny prokázané výdaje, například pojistné, opravy, mytí auta, dálniční známku. Nezapomeňte se zaregistrovat jako plátce silniční daně, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

Výdaje za PHM a parkovné můžete uplatňovat buď podle dokladů a vést knihu jízd, nebo můžete zvolit (pokud to pro vás bude výhodnější) paušální výdaj na dopravu ve výši 5.000,- Kč měsíčně za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém jste auto využíval k podnikání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto na úvěr a daňová evidence
« Odpověď #14 kdy: Listopad 28, 2010 »

To byla zavádějící odpověď, omlouvám se, nepochopila jsem, na co se p. ropra ptá. S fakturou za auto zacházíte stejně, jako s jakoukoliv jinou dodavatelskou fakturou, jen s tím rozdílem, že při úhradě půjde o daňově neuznatelný výdaj (pořízení hmotného majetku, § 25/1/a) ZDP). Konkrétní postup závisí na způsobu vedení DE, nebo na programu, ve kterém pracujete.

V mém programu se základ daně a DPH z přijatých faktur přenáší do přiznání buď z peněžního deníku, nebo z knihy závazků, podle DUZP. Přijatou fakturu zaeviduji do závazků, druh nákup hmotného majetku, při úhradě /úhradách/se zařadí do peněžního deníku jako nedaňový výdaj. Při zaplacení zálohy provedu částečnou úhradu faktury. V knize pohledávek a závazků si podchytím pohledávku za poskytovatelem úvěru z titulu přislíbeného úvěru a zbývající část faktury uhradím vzájemným zápočtem závazků a pohledávek (závazek vůči autosalonu, pohledávka vůči poskytovateli úvěru) bez pohybu finančních prostředků. Poskytnutý úvěr zaeviduji jako závazek vůči věřiteli, který se mi bude při jednotlivých splátkách snižovat.  

Do přiznání k DPH se mi na řádek 40 přenese jen přijaté zdanitelné plnění. Hodnota pořízeného HM se uvádí též do evidenčního řádku č. 48, vyplnění tohoto řádku musím zadat ručně.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2