Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z vedlejší na hlavní činnost  (Přečteno 1404 krát)

janhink

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přechod z vedlejší na hlavní činnost
« kdy: Říjen 11, 2010 »

Dobrý den. Mám HPP a k tomu si přivydělám cca 8.000 měsíčně na živnost jako vedlejší činnost. Za rok to po odečtení 50% výdajů dělá asi 50.000, což je pod hranicí pro povinné soc. pojištění. Letos od 1.12.2010 hodlám živnost provozovat jako hlavní činnost. Chtěl bych se zeptat, jak to mám udělat s placením zálohy za prosinec a vyúčtováním pojistného. Příjem v letošním roce se mi proti loňskému moc nezmění, první příjem z hlavní činnosti totiž obdržím až v půlce ledna. Bude mi záloha zaplacená za prosinec celá vrácena, když v prosinci budu mít nulový příjem? Pojistné z HPP za prvních 11 měsíců totiž překračuje průměrnou roční mzdu. Nevyplatilo se by spíš domluvit si se současným zaměstnavatelem na poslední měsíc neplacené volno, abych formálně ohlásil hlavní činnost až od ledna? Nerad bych totiž platil zbytečně pojistné z těch 50.000, které jsem vydělal v prvních 11 měsících na vedlejší činnosti. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod z vedlejší na hlavní činnost
« Odpověď #1 kdy: Říjen 24, 2010 »

U živnosti neřemeslné uplatňujete výdaje ve výši 60% příjmů. Pokud nebudete celý prosinec v pracovním poměru, tak budete považován za OSVČ hlavní. To znamená, že za prosinec zaplatíte ZP a SP (1.601,- + 1.731,-) i kdybyste živností nevydělal ani korunu. Pokud to je možné, tak raději domluvte se zaměstnavatelem neplacené volno. Zaměstnavatel odvede jen zdravotní pojištění 1.080,- Kč, které mu (předpokládám) budete muset uhradit.
IP zaznamenána
Stran: [1]