Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.  (Přečteno 7865 krát)

Pavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« kdy: Červen 14, 2009 »

Dobrý den. Jsem OSVČ, pracuji jako obchodník pro zahraniční firmu.
Firma mi hradí cestovní náklady (letenky, ubytování a pod.) Musím já tyto náklady vykázat jako zdanitelný příjem? Přestože třeba u letenek ani nevím, kolik přesně stály?
Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #1 kdy: Červen 14, 2009 »

Podle mého názoru záleží na znění smlouvy, kterou máte uzavřenou se zahraniční firmou. Pokud je dohodnuto, že vaše cena zahrnuje jak hodnotu vaší práce, tak i cestovní výdaje (které odběratel uhradí a nebude vám je fakturovat), pak byste nemusel hrazené výdaje přiznávat jako nepeněžní příjem.
IP zaznamenána

Pavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #2 kdy: Červen 14, 2009 »

Moc děkuji za odpověď. Mám ještě dva dotazy:
1/ Zaměstnavatel mi chce hradit určitou čásku za kilometr najetý mým soukromým vozem k služebním účelům. Musím tento příjem zdanit, když bude poukázán na můj účet?
2/ Musím zdanit stravné, které mi zaměstavatel zaplatí za dny strávené služebně v zahraničí?
Předem děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #3 kdy: Červen 16, 2009 »

Upřesněte, prosím, zda máte zaměstnavatele, nebo obchodního partnera.
IP zaznamenána

Pavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #4 kdy: Červen 16, 2009 »

Myslel jsem samozřejmě obchodního partnera. Nemá v ČR registrovanou firmu, tudíž mě nemůže zaměstnat a musím pro něj pracovat jako OSVČ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #5 kdy: Červen 18, 2009 »

1/ Ano, příjem budete zdaňovat. Vy nemáte zaměstnavatele, který by vám vyplácel cestovní náhrady (které se opravdu nezdaňují), ale obchodního partnera, který vám touto formou přispívá na výdaje, které si hradíte sám. K příjmům si můžete uplatnit výdaje na pracovní cesty. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/danove-vydaje.php

2/ Ano, je to stejné, jako u cestovného. Přijaté peníze jsou příjmem z podnikání, na druhou stranu lze uplatnit výdaje. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady-stravne.php
IP zaznamenána

Pavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #6 kdy: Červen 18, 2009 »

ad 1/ rozumím
ad 2/ obchodní partner mi neplatí stravné, ale proplácí účty za jídlo, taxi, pronájem auta a hotel. I to je třeba zdanit? Pokud ano, nerozumím tedy Vaší první odpovědi. Cituji:
Citace: Zdena
Podle mého názoru záleží na znění smlouvy, kterou máte uzavřenou se zahraniční firmou. Pokud je dohodnuto, že vaše cena zahrnuje jak hodnotu vaší práce, tak i cestovní výdaje (které odběratel uhradí a nebude vám je fakturovat), pak byste nemusel hrazené výdaje přiznávat jako nepeněžní příjem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #7 kdy: Červen 19, 2009 »

Psal jste, že vám firma hradí cestovní náklady, u některých ani nevíte, kolik stály. Z toho jsem usoudila, že firma vše zajistí a zaplatí svým jménem. Proto jsem také psala o nepeněžním příjmu:-)

Firmou proplacené účty za jídlo, taxi, pronájem auta a hotel byste správně měl také zdanit, je to váš příjem. Účty zřejmě proplácejí v hotovosti, firma sídlí v zahraničí, kam český správce daně nedosáhne, zvažte sám, zda přiznáte, či nikoliv.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #8 kdy: Červen 24, 2009 »

Dobrý den, prosím o radu k účtování o silniční dani.

1.) Jsme s.r.o., náš zaměstnanec použil soukromé auto pro služební cestu. S.r.o. by mělo uhradit silniční daň v souvislosti s touto cestou, protože zaměstnanec si SD neplatil - viz § 4/2/a) zákona o dani silniční. Mělo by se jednat o daňový náklad - můžete mi, prosím, poradit, kde najdu v ZoDP, že se jedná o daňově uznatelný náklad?

2.) S.r.o. má svoje nová vozidla, za která platí silniční daň zálohově k 15.4. na celý rok (i když by to mohla platit po čtvrtletích). Jsou to nová vozidla, na která se vztahují určitá snížení sazby daně. Daň platíme v plné výši (bez snížení) k 15.4. a vyúčtování provádíme až v lednu následujícího roku, kde uplatníme snížení sazby a nárokujeme přeplatek, který uplatníme jako zálohu na další období. V účetnictví pak interním dokladem k 31.12. upravím daňový náklad na přesnou částku SD, vztahující se k danému roku. Není v tomto způsobu řešení problém - neměla bych platit raději už k 15.4. přesnou výši SD?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #9 kdy: Červen 27, 2009 »

1.) § 24/2/ch) ZDP

2.) nevidím v tom žádný problém.
IP zaznamenána

Alžběta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #10 kdy: Srpen 07, 2009 »

Dobrý den,mám dotaz  a prosím,zda mi můžete poradit.
Nastoupila jsem do nového zaměstnání jako zaměstnanec do společnosti a.s. Budu využívat jako zaměstnanec svůj soukromý vůz k pracovním cestám.Musím já,platit silniční daň a nebo je to záležitostí pouze pro podnikatele a nebo si toto ošetřuje zaměstnavatel?

A druhá věc se týká záloh poskytovaných na pracovní cestu.
Jsem zaměstnána  přes 14 dní a téměř každý den jsem používala k  pracovním cestám svůj soukr.vůz,ale nebyl mi vypsán zaměstnavatelem žádný cestovní příkaz a mám obavy,pokud by se mi na  těchto pracovních cestách něco přihodilo,tak že nebudu prakticky vůbec chráněna a používám svůj majetek ve prospěch zaměstnavatele přičemž všechna rizika spojena s pracovní cestou nesu na svých bedrech jen já sama.
Je to seriozní přístup k zaměstnanci? Moc děkuji za Vaše názory a odpovědi.
Lexová A.
IP zaznamenána

Alžběta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #11 kdy: Srpen 07, 2009 »

Ještě jsem zapoměla dodat,že mi žádnou zálohu v souvislosti s prac.cestami neposkytly,takže jezdím za své peníze a již jsem projezdila přes 6 tisíc korun! Mám nárok na zálohu na pracovní cestu?
Moc děkuji za odpověď.
Lexová A.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #12 kdy: Srpen 08, 2009 »

Silniční daň platit nemusíte, tuto povinnost má podle zákona o dani silniční zaměstnavatel, který vyplácí svému zaměstnanci cestovní náhrady.

Podmínky a náhrady při pracovních cestách jsou upraveny zákoníkem práce v části sedmé. Můžete se s nimi seznámit například zde:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast7h1.aspx

Základní podmínky pracovní cesty (cest) by měl podle § 153 ZP zaměstnavatel stanovit písemně předem, ale praxe je různá. Je možné, že jsou stanoveny vnitřní směrnicí, se kterou jste zatím nebyla seznámena. Podle § 183 ZP je povinností zaměstnavatele, aby vám poskytl zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad (pokud jste se nedohodli na tom, že záloha nebude poskytována).
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #13 kdy: Srpen 10, 2009 »

Paní Zdeno, teď od října má platit pro menší a střední podnikatele možnost uplatnit paušál 5000 Kč na jedno vozidlo (pokud provozuje max. 3 vozidla). Nevíte, zda se to bude vztahovat i na kapitálové společnosti (s.r.o.) a zda k tomu bude nějaký prováděcí předpis? Zatím mi není jasné, jak by se to např. v s.r.o. řešilo, protože kdyby se projezdilo třeba 3500,- Kč za měsíc u jednoho auta (evidence by se stejně musela nějaká dělat, aby bylo zřejmé, za kolik se nakoupilo PH), tak komu by se vyplatil ten rozdíl 1500,- Kč? Nebo by se nevyplácel a byl by to pouze bezvýdajový náklad jako třeba odpis? To je ale nelogické, že? :o)). Díky předem za názor.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.
« Odpověď #14 kdy: Srpen 11, 2009 »

Jde o paušální výdaj na dopravu, který se bude vztahovat na všechny poplatníky. Mohou provozovat i více vozidel, ale paušální výdaj si budou moci uplatnit pouze za 3 vozidla. Paušál bude možné uplatnit za celý rok 2009. Podle mého názoru by se spotřeba PHM a paušální výdaj řešily až v daňovém přiznání vyjmutím PHM z nákladů a uplatněním paušálu.

Předpisově bude řešeno novelou zákona o daních z příjmů, která už prošla Senátem (schváleno 23.7.2009, senátní tisk TO387pz), čeká se na podpis prezidenta.
Pročtěte zde:
http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/historie?ke_dni=29.07.2009&O=7&action=detail&value=2511
IP zaznamenána
Stran: [1] 2