Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Přerušení podnikání  (Přečteno 10100 krát)

IVETAO

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Přerušení podnikání
« Odpověď #15 kdy: Listopad 26, 2009 »

Dobrý den,
přerušena živnost už 1,5 roku. Loni jsem dodanila zásoby a pohledávky. Letos jsem prodloužila pozastavení. nemám jiné příjmy než z §6. Musím podávat daňové přiznání. Děkuji. Přeji hezký den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení podnikání
« Odpověď #16 kdy: Listopad 26, 2009 »

Nemusíte.
IP zaznamenána

quapa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přerušení podnikání
« Odpověď #17 kdy: Září 09, 2010 »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně přerušení podnikání bez živnosti.

mám podnikání bez živnosti (tlumočnictví) a zároveň jsem zaměstnanec. Od 17.8. jsem na MD a pobírám PPM ze zaměstnání. Na MD jsem přešla z předchozí  RD. Příjmy z podnikání mám pouze příležitostné (ne víc než 5000 ročně). Na Vašich stránkách jsem zjistila, že je po dobu PPM lepší podnikání přerušit.
Všude ale čtu pouze o přerušení živnosti, dá se na dobu PPM prerušit podnikání bez živnosti? (při první MD jsem ještě nebyla osvč, takže tu zkušenost nemám).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení podnikání
« Odpověď #18 kdy: Září 09, 2010 »

Zdravotní pojišťovna ani OSSZ nerozlišují mezi živností a podnikáním podle zvláštních přepisů, pro ně jsou všichni osobami samostatně výdělečně činnými. Pokud chcete přerušit výkon samostatné výdělečné činnosti, pak to oznamte zdravotní pojišťovně a OSSZ. Formuláře najdete na jejich webových stránkách, nebo přímo na příslušném pracovišti.

Pokud jste na mateřské a rodičovské dovolené (kterou vám poskytl zaměstnavatel), tak nemusíte přerušovat činnost. Plátcem ZP je za vás stát, budete proto odvádět pojistné jen z toho, co opravdu vyděláte. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Pro účely SP budete považována za OSVČ vedlejší (v době pobírání PPM z nemocenského pojištění zaměstnanců a dále pak po dobu, ve které budete mít nárok na rodičovský příspěvek), takže nebudete muset odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Možná jste četla starší příspěvky, ve kterých bylo doporučováno v době pobírání PPM od zaměstnavatele přerušit živnost, neboť OSSZ vyžadovaly odvod pojistného z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na výši příjmů ze samostatné výdělečné činnosti v případě, kdy jste za příslušný rok v zaměstnání nedosáhla hrubého příjmu alespoň 96 tis. Kč. Od roku 2009 se změnily předpisy a toto riziko už nehrozí.
IP zaznamenána

quapa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přerušení podnikání
« Odpověď #19 kdy: Září 09, 2010 »

Mila Zdeno,
moc dekuju za rychlou odpoved, uz je mi to jasnejsi, ano cetla jsem asi starsi prispevky ohledne preruseni cinnosti behem PPM. Dekuju Vam i za odkazy.q.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]