Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální pojistné - zaměstnanec - OSVČ  (Přečteno 1482 krát)

Berusa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Sociální pojistné - zaměstnanec - OSVČ
« kdy: Červen 03, 2009 »

Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu. Fyzická osoba byla v pracovním poměru od 1.1.09 - 30.6.09 a za tu dobu dosáhla takových příjmů ze závislé činnosti, že dosáhla stropu v placení sociálního pojistného, tedy za květen a červen už soc. pojistné neplatí.
Od 1.7.2009 se tato osoba stává OSVČ.
Chtěla jsem se zeptat, jak to bude u OSVČ a platby sociálního pojistného. Bude se OSVČ počítat do zaplaceného soc. pojistného i to pojistné, které zaplatila jako zaměstnanec, nebo od 1.7. pojede jakoby od nuly a bude se počítat ta maximální částka, která je určeno pro OSVČ a je mnohem vyšší? Když bude podnikat pouze půl roku, dělí se ta částka napůl? Asi ne, že? Děkuji mooc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojistné - zaměstnanec - OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Červen 04, 2009 »

Podle mého názoru bude po zahájení SVČ platit zálohy na SP z minimálního vyměřovacího základu, pokud se vzhledem k očekávané výši příjmů nerozhodne platit zálohy vyšší. Zálohy by nemusela platit pouze v případě souběhu zaměstnání a SVČ. Od 1.7.2009 pojede jakoby od nuly, u maximálního vyměřovacího základu jsem nezaznamenala možnost snížení, která je u minimálního v.z. (třeba z důvodu počtu měsíců podnikání), takže se částka nebude dělit napůl. Podotýkám, že jsem se o zastropování pojistného nezajímala, ani se k tomu nechystám:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]