Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: DPH při prodeji zboží do jiných státu EU  (Přečteno 33163 krát)

bulda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« kdy: Červen 03, 2009 »

Dodrý den,
mám menší e-shop s elektronikou a rád bych jej rozšířil i o prodej do dalších členských států EU. Jsem plátce DPH a chci se zeptat, zda musím při prodeji třeba na slovensko účtovat DPH, nebo budu uvádět DPH 0%. Předpokládám, že pokud půjde o koncového zákazníka (spotřebitele) tak mu budu účtovat běžné DPH 19%, ale jak je to s firmou, která je na slovensku registrována k platbě DPH?
A druhá otázka, když bych chtěl nakoupit nějakou elektroniku z Polska od plátce VAT, musím ho požádat o vystavení faktury bez VAT, nebo se to pak nárokuje nějak přes náš FÚ?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #1 kdy: Červen 03, 2009 »

Při prodeji zahraničnímu plátci DPH (ověřte si jeho DIČ a zajistěte důkaz, že zboží bylo přepraveno mimo tuzemsko) budete fakturovat bez DPH, půjde o osvobozené plnění podle § 64 ZDPH. Pokud budete dodávat zboží občanu (nepodnikateli, neplátci), pak s českou DPH, půjde o zasílání zboží, a zároveň si budete hlídat limit pro povinnou registraci k DPH v příslušné zemi.

Při nákupu zboží od jiného plátce z EU sdělíte tomuto plátci své DIČ a on vám bude fakturovat bez daně. DPH přiznáte v tuzemsku a zároveň si uplatníte nárok na odpočet. Pokud by vám fakturoval s daní své země a vy byste chtěl daň získat zpět, pak můžete požádat o vrácení DPH v příslušné zemi podle jejich předpisů.
IP zaznamenána

Jirka03

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #2 kdy: Červenec 22, 2009 »

Zdravím tuto skvělou diskuzi.
Mám jeden oříšek.
Jsem plátce DPH v ČR, potřebuji vyvézt zboží do Německa, ale partner není v Německu plátce DPH. Je jen registrovaný jako podnikatel. Mám mu prodat zboží s DPH a to přiznat v ČR, a on mi zaplatí plnou cenu s DPH jako bych prodával českému subjektu??
Děkuji.

Jirka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #3 kdy: Červenec 27, 2009 »

Ano, prodejte zboží s českou DPH, místo plnění je v tuzemsku. Vzhledem k tomu, že německý partner není ve své zemi registrován k DPH, půjde o zasílání zboží podle § 18 ZDPH. Pokud byste takto prodal německým neplátcům zboží v hodnotě 100.000 EUR, pak byste se musel zaregistrovat jako plátce též v Německu.

Skutečnost, že odběratel je registrován jako podnikatel (neplátce), by hrála roli pouze v případě poskytnutí vybraných služeb podle § 10/6 ZDPH, zboží se to netýká.
IP zaznamenána

Milanp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #4 kdy: Říjen 19, 2009 »

Jaký postup je správný při nákupu reklamních služeb v zahraničí ? Od polské reklamní agentury, prostředíka, chci koupit reklamu na www.onet.pl.
Předpokládám, že polská agentura mi vystaví doklad pro platbu bez DPH. Polská agentura a ONET si pak už řeší platbu DPH ( polského VAT) v Polsku podle jejich pravidel. S tím já nemám nic společného. Je to tak ? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #5 kdy: Říjen 19, 2009 »

Jste podnikatel, plátce DPH?
IP zaznamenána

Milanp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #6 kdy: Říjen 20, 2009 »

Děkuji za reakci na můj dotaz. Ano, česká firma je plátce DPH. Já zastupuji polskou agentruru se sídlem v Polsku. Český klient se na polskou reklamní agentruru obrátitl s požadavkem, že chce uskutečnit reklamní kampaŇ na polském www.onet.pl. Takže polská reklkamka vystaví českému zákazníkovi, plátci DPH,fakturu. Podle nás by tato faktura měla být bez českého DPH, protože se služba uskuteční v Polsku. Polská agnetura pak objednává jménem českého zákazníka službu u onet.pl a v tom případě už realizuje platbu polského VAT(DPH). Možná, že je nějaká jednodušší možnost realizace celé transakce. Ale bohužel o ní nevím.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #7 kdy: Listopad 05, 2009 »

Reklamní službu českému plátci budou Poláci účtovat bez DPH v režimu reverse-charge. Daň přizná český plátce v tuzemsku, neboť místo plnění se přechýlí z Polska do ČR. Pokud jde o provizi za zprostředkování reklamy, tak tam se budete muset řídit zněním polského zákona o DPH.
IP zaznamenána

Zdena32

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #8 kdy: Červenec 12, 2010 »

Dobrý den,
poskytujeme služby bytového architekta. Jsme plátci DPH. Nyní budeme fakturovat za své služby do Tunisu. Prosím jak je to s DPH?
Za odpověď předem děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #9 kdy: Červenec 18, 2010 »

Podle mého názoru se služba bytového architekta vztahuje k nemovitosti a měli byste se proto řídit ustanovením § 10 ZDPH:
Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti, včetně služby znalce, odhadce a realitní kanceláře, služby ubytovací, udělení práv na užívání nemovitosti a služby při přípravě a koordinaci stavebních prací, jako jsou zejména služby architekta a stavebního dozoru, je místo, kde se nemovitost nachází.
IP zaznamenána

Zdena32

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #10 kdy: Červenec 18, 2010 »

Dobrý večer, děkuji za odpoveď a prosím ještě o upřesnění - budu uplatňovat sazbu 20% DPH podle našeho zákona o DPH a tu odvedu a protože je ze třetí země, nebude si moci dát odpočet? Zkrátka já provedu fakturaci, jako každou jinou? Služba - nebyt - 20% DPH?
Děkuji Zd. Benešová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #11 kdy: Červenec 19, 2010 »

Pokud se nemovitost nachází na území  ČR, tak provedete fakturaci jako každou jinou a odvedete DPH. Jde o službu v základní sazbě daně.

Pokud Tunisan splní podmínky podle § 83 ZDPH, tak si může požádat o vrácení daně.
IP zaznamenána

Zdena32

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #12 kdy: Červenec 20, 2010 »

Dobrý den,
ještě k fakturaci do Tunisu. Můj dotaz nebyl přesně definován. Jde o služby architekta, fakturovat se bude do Tunisu, neboť nemovitost je v Tunisu, vlastník je Tunisan. Takže místo plnění je Tunis.
Je to zapeklité a já moc děkuji za Vaše odpovědi.
Zd.Benešová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #13 kdy: Červenec 20, 2010 »

Pokud je místo plnění mimo ČR, tak budete fakturovat bez daně, neboť toto plnění nepodléhá české DPH. Daňový doklad vystavujete s náležitostmi podle § 33 ZDPH. Hodnotu plnění uvedete do ř. 25 přiznání k DPH.

Měli byste si ale zjistit, zda vám nevznikla povinnost odvést DPH v Tunisku.
IP zaznamenána

kanic

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji zboží do jiných státu EU
« Odpověď #14 kdy: Říjen 03, 2012 »

Dobrý den.
Mám takovýto problém. Koupili jsme od Čecha starou rekreační loď dovezenou z USA do Chorvatska,
kde je léta uskladněná. DPH není zaplaceno. Slouží pro rodinnou rekreaci.
Tuto loď  jsme zaregistrovali v Belgii, pluje tedy pod Belgickou vlajkou. Majitelé jsme Češi.

Komu tedy budeme muset zaplatit DPH, jestliže v příštím roce vstoupí Chorvatsko do EU.
Nebo si můžeme vybrat Belgii, kde je snad DPH nižší?
Děkuji předem za zájem. Aleš
IP zaznamenána
Stran: [1] 2