Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ukončení zaměstnání a zahájení podnikání jako OSVČ  (Přečteno 1561 krát)

xonny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dobrý den, můj hlavní pracovní poměr bude ukončen ke dni 31.6.09. Zároveň při zaměstnání jsem podnikal jako OSVČ na ŽL. Podnikání však bylo pouze jako přivýdělek. Údajně prý nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc budu muset platit kromě sociálního pojištění i zdravotní pojištění (v jaké výši?). Nevím na co nárok mám a na co ne. Výdělek z živnosti po odečtení daně, sociálky atd... bude pravděpodobně vyšší, než podpora v nezaměstnanosti, ale je otázka jestli bude odbyt, protože poptávka klesá a výdělek je nejistý. Je možné třeba 3 měsíce podnikat na zkoušku (mám odstupné) a teprve potom se zaregistrovat na pracáku?  
Poraďte mi, protože jsem bezradný...... Nevím co mám vše udělat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení zaměstnání a zahájení podnikání jako OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Květen 30, 2009 »

Jestli si nejste jistý, že vás podnikání uživí, tak raději přerušte živnost k 30.6.2009 a hned se hlaste na pracáku. Vypočítají vám daleko vyšší podporu, než kdybyste napřed zkusil 3 měsíce podnikat a teprve pak jste se registroval. Z hlediska registrace na ÚP je důležité, abyste nebyl u své OSSZ veden jako OSVČ, potřebujete mít (alespoň formálně) přerušené podnikání. Přerušení můžete provést tak, že zajdete na živnostenský úřad, tam vyplníte Změnový list (řádek 04) a tím máte ohlášené přerušení na všech dotčených institucích. Nebo zatím nebudete oznamovat přerušení na ŽÚ (tuto povinnost máte až při přerušení na dobu delší, než 6 měsíců) a oznámíte je jenom své zdravotní pojišťovně a hlavně OSSZ _ tam je oznámení nejdůležitější. Pokud provedete oznámení, pak se můžete zaregistrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Na obnovení živnosti je snad dost času, uvidíte, jaká bude poptávka po vašich službách (zboží) až vám skončí výplata podpory.

Pokud budete mít podnikání jako hlavní činnost, pak budete platit minimální pojistné na ZP ve výši 1.590,- Kč a na SP (bez nemocenského pojištění) ve výši 1.720,- Kč , dohromady 3.310,- měsíčně a to i v případě, že byste nevydělal ani korunu.
IP zaznamenána
Stran: [1]