Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH při nákupu a prodeji zboží z a do zahraničí  (Přečteno 10703 krát)

spimic

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Dobrý den,
mám dotaz: Ráda bych si založila internetový obchod a nakupovala a prodávala zboží ze zahraničí a také do zahraničí. Nevím si ale vůbec rady s DPH. Můj obrat by byl pravděpodobně menší, takže bych chtěla být pokud možno neplátce DPH.

Př. č. 1. Koupila bych zboží např. z Polska a nejsem plátce DHP, přijde mi faktura z PL bez DPH, budu k částce za zboží ještě připočítávat 19% a odvádět je, nebo je to pro mě nákupní cena konečná když nebudu plátce (tak jak nakoupím tak prodám)? A jak to bude s prodejem tohoto zboží např. do ČR, EU nebo Ameriky? Budu v ČR nějaké DPH připočítavat a do EU a Ameriky prodavat bez DPH, nebo bude ceny pro všechny země i ČR stejná (bez DPH) když nebudu plátce?

Př. č. 2. Koupila bych zboží naopak z Ameriky a prodávala ho v ČR, jak to bude s DPH při nákupu a prodeji v tomto opačném případě pokud budu neplátce DPH? Jednalo by se o menší zásilky zboží zhruba do hodnoty 160USD. Nebo musím být pro tyto případy plátce DPH, pokud ano, jak by to vše bylo?

Musím mít pro podnikání zvláštní bank. účet, nebo mohu používat svůj osobní? A jakým kurzem bych přepočítávala náklady a výdaje v cizích měnách do účetnictví? Je to dle měsíčního kurzu ČNB nebo lze použít i jiný způsob např. roční kurz apod..

Poslední dotaz mám ohledně proclívání. Zkoušela jsem nějaké zboží objednat na zkoušku, pošta mi balíček doručila rovnou domů a to bez cla. Pokud bych toto zboží chtěla použít k prodeji, musím ho jít ještě dodatečně někam proclít nebo pokud mi přijde bez cla, je jeho cena, kterou jsou zaplatila odesílateli pro mě konečná a mohu ho prodat jak jsem nakoupila?

Předem se omlouvám za laické dotazy, s podníkámí chci začít poprvé, zkušenosti ještě nemám.
Děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při nákupu a prodeji zboží z a do zahraničí
« Odpověď #1 kdy: Květen 30, 2009 »

Při nákupech zboží ze zahraničí dejte pozor na další limit pro povinnou registraci k DPH. Nastane tehdy, když nakoupíte zboží od jiných plátců DPH z EU a cena tohoto zboží přesáhne za kalendářní rok částku 326.000,- Kč (bez cizí DPH). Nákupy od neplátců z EU, nebo od dodavatelů mimo EU se nezapočítávají.

1. Pokud nejste plátcem, tak vám přijde faktura s polskou DPH. Polskou daní se vůbec nebudete zabývat, pro vás je důležitá jen celková cena, kterou zaplatíte.
Jako neplátce nebudete při prodeji (ať už prodáte kamkoliv) připočítávat žádnou DPH.

2. Při nákupech zboží ze zemí mimo EU vám případné clo a DPH vyměří celníci. Nemusíte kvůli tomu být plátcem DPH, zkrátka je zaplatíte a bude to váš daňově uznatelný výdaj na podnikání.

Podnikatelský účet není povinný, můžete používat i svůj osobní. Při větším počtu obratů na účtu doporučuji zřídit zvláštní účet jen pro podnikání. Toto lze pořídit i levně, například Fio záložna, nebo mBank vede zdarma a prakticky bez bankovních poplatků osobní účty, u podnikatelského účtu Business má u některých transakcí nízké poplatky. Prostudujte si jejich sazebníky.

Přepočet cizí měny zde: http://www.jakpodnikat.cz/cizi-mena.php

Zboží, které chcete použít k prodeji, byste měla nechat proclít.
IP zaznamenána

spimic

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
DPH při nákupu a prodeji zboží z a do zahraničí
« Odpověď #2 kdy: Červen 02, 2009 »

Děkuji mockrát za odpovědi.
Hezký den
L.
IP zaznamenána

spimic

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
DPH při nákupu a prodeji zboží z a do zahraničí
« Odpověď #3 kdy: Červen 02, 2009 »

Ješte mě napadá jeden dotaz..Pokud bych nakupovala nějaké zboží ze zemí mino EU a nebyla bych plátce DPH, musím mít od těchto dodavatelů do méno účetnictví vždy fakturu, nebo mi stačí např. vytištěná moje objednávka z jejich int. obchodu nebo třeba aukčí síně E-bay a přiložené potvrzení o platbě (z účtu, paypal..apod.)? Někdy se mi totiž stalo, že mi přišlo zboží bez faktury.
Děkuji.
L.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při nákupu a prodeji zboží z a do zahraničí
« Odpověď #4 kdy: Červen 03, 2009 »

Jestli se vám nepodaří vyrazit z dodavatele fakturu, tak si alespoň vytiskněte objednávku, ze které bude zřejmé, co jste si objednala a zaplatila. Potřebujete prokázat, že uskutečněný výdaj opravdu sloužil k dosažení vašich příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]