Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: souhlas s místem podnikání  (Přečteno 9937 krát)

pavel125

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
souhlas s místem podnikání
« kdy: Květen 20, 2009 »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli pro zapsání místa podnikání stačí nájemní smlouva na byt? Živnostenský úřad Prahy 4 totiž chce abychom jsme předložili souhlas majitele bytu s místem podnikáni, nájemní smlouva prý nestačí a prý je tak se zákona. Jedná se o zahraniční fyzickou osobu s země mimo EU, konkrétně s Ukrajiny. Tvrdí také, že mohl by přijit exekutor a majitel bytu mohl by mít problémy. Jestli je to opravdu tak když tam bude mít jenom místo podnikání, v žádném případě ne provozovnu. Předem děkuji. S pozdravem Pavel Lopocha.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #1 kdy: Květen 22, 2009 »

Podle § 31, odst. 2 živnostenského zákona je podnikatel povinen na žádost živnostenského úřadu prokázat vlastnické nebo užívací či jiné obdobné právo k objektu nebo prostorám, v nichž má na území České republiky místo podnikání, liší-li se od bydliště. Nevím, z jakého zákona mu plyne povinnost předložit kromě výše uvedeného též souhlas majitele bytu s místem podnikání.

Podle mého názoru je celkem jedno, jestli má adresu pronajatého bytu zapsanou jen jako místo pobytu v ČR, nebo navíc i jako místo podnikání, exekutor na uvedenou adresu zamíří tak jako tak. Zabaví a odveze všechno, co se mu zlíbí a pokud některé ze zabavených věcí budou patřit majiteli bytu, tak se je bude muset snažit získat zpět.
IP zaznamenána

pavel125

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #2 kdy: Červen 08, 2009 »

Dobrý den, živnostenský úřad tvrdí, že souhlas majitele s místem podnikání vyžaduje § 46:
(1)   Fyzická osoba připojí k ohlášení, pokud zákon nestanoví jinak,
f) doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístil místo podnikání, liší-li se od bydliště (§ 5 odst. 2), nebo v nichž je na území České republiky umístěna organizační složka podniku zahraniční osoby; k doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí; má-li fyzická osoba bydliště v sídle obecního úřadu, musí doložit souhlas obce s umístěním místa podnikání v jeho sídle.

S přáním hezkého dne Pavel Lopocha.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #3 kdy: Červen 08, 2009 »

Když jsem zakládal s.r.o., tak jsem ŽÚ dodal:

- výpis z katastru nemovitostí, dělají ho na poště (CzechPoint) za 100 Kč
- písemný souhlas té osoby, která je uvedena na tom výpisu z katastru, stačí obyčejný podpis, není třeba notářsky ověřovat

Předpokládám, že u ohlášení živnosti pro člověka to bude stejné.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #4 kdy: Červen 09, 2009 »

Máte pravdu, souhlas majitele s místem podnikání se vyžaduje podle § 46/1/f) živnostenského zákona. Děkuji za upozornění.
IP zaznamenána

viequeso

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #5 kdy: Září 02, 2009 »

IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #6 kdy: Září 02, 2009 »

Ten se vztahuje k jiné situaci. V diskutovaném případě se místo podnikání liší od bydliště.
IP zaznamenána

karlos

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #7 kdy: Únor 10, 2011 »

Já mám trochu jiný problém.Bývalý majitel nemovitosti,kterou jsem koupil, má nyní už mou adresu stále uvedenou jako své místo podnikání.Žádné povolení jsem mu přirozeně nedával,jelikož ta nemovitost byla původně jeho.Přišel jsem na to náhodou v registru ARES.Domluva je nemožná,nebo spíš zbytečná.
Řešit to nebo se na to vykašlat?Na koho se obrátit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
souhlas s místem podnikání
« Odpověď #8 kdy: Únor 12, 2011 »

Poslala bych bývalému majiteli dopis (nejlépe s doručenkou) s výzvou, aby do stanoveného termínu změnil místo podnikání. Pokud by nereagoval, tak bych se obrátila na jeho živnostenský úřad s tím, že jako majitel nemovitosti nesouhlasím s místem podnikání.
IP zaznamenána
Stran: [1]