Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH na službu poskytovanou v Česku fakturovanou klientovi v Polsku  (Přečteno 6371 krát)

jb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,
pročítal jsem blízká témata, ale bohužel jsem nenašel svůj případ.
Poskytuji službu podpory pro informační technologie pro klienta se sídlem v polsku. Místa, která jsou podporována jsou ale v česku. Je to něco jako hotline - mají problém, zavolají, něco se vyřeší na dálku a kvůli něčemu se musí sednout do auta a jet na místo.
Pročítám paragrafy a vychází mi, že tuto službu pro lokality v česku musím fakturovat klientovi v polsku (i když je v polsku plátce) s DPH a odvést ji zde ( jsem s.r.o. plátce DPH se sídlem v česku a lokality přijímající službu jsou v česku )
Byla by jiná situace, pokud by se služba poskytovala pouze vzdáleně (telefon, dálková konfigurace software...)?
Jinými slovy - bylo by vůbec možné za této situace převést povinnost odvodu DPH na klienta v polsku?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

Podle mého názoru lze použít ustanovení § 10, odst. 6 zákona o DPH. Předpokládám, že byste se mohl najít v písmenu c) - poskytujete poradenské či konzultační služby, možná i v písmenu i) - elektronická služba, která je blíže popsána v odstavci 8.  V případě těchto nehmotných služeb, které jsou poskytovány mezi plátci a osobami povinnými k dani, by mělo být místo plnění v zemi příjemce služby.

Pokud má polský subjekt provozovny v ČR, pak je důležité, zda nehmotnou službu poskytujete pouze provozovně (místo plnění by bylo v ČR), nebo centrále v Polsku (místo plnění se přechýlí do Polska).
IP zaznamenána

jb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Děkuji, pokusím se v paragrafech najít.
IP zaznamenána

RH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

dobrý den,
mám dotaz týkající se obdobně výše uvedeného příkladu poskytuji služby - konsultační a poradenské dle kterých obchoduje zhraniční subjekt se kterým mám dohodu o této činnosti a český subjekt, který nakupuje a dph probihá jen mezi nimi.
V parag 10, odst.6 zákona DPH jsem se zřejmě našel, ale
a) mám povinnost se zaregistrovat k platbě DPH /dle služby poskytované zahr subjektu asi ano/
b) neni mi jasné z čeho budu odvádět DPH i můj příjem je vlastně dobropis z netto obchodů bez jakekoliv DPH,
c) nejedná se v tomto případě spiše o příjem jako ze závislé činnosti a i uzavřená dohoda /jsem povinnen pod sankcemi toto vykonavat jen pro 1 subjekt/ by tak mohla být chápána?
d) zda lze udělat opravné daňové přiznání a příjem zařadit do zavislé činnosti /čímž by se i snad vyřešil problém s dph/
jinak opravdu nevím co s tím a děkuji za každou radu

děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

a/ samotná skutečnost, že poskytujete poradenské a konzultační služby zahraničnímu subjektu neznamená, že byste se musel registrovat jako plátce DPH v ČR. Jaké jsou vaše povinnosti v zemi odběratele, to přesně nevím, ale pokud je odběratel plátcem DPH v EU, pak daň přizná a odvede ve své zemi on. § 10/6 nehovoří o povinné registraci, pouze stanovuje místo plnění při poskytování služeb. Plátcovství v tuzemsku by vám naopak hrozilo v případě, že by vám poskytoval některou z uvedených službeb plátce DPH z EU, nebo osoba povinná k dani ze třetí země
c/ posouzení, zda se náhodou nejedná o zastřený pracovněprávní vztah, je na finančním úřadu. Podle mého názoru stačí dobře koncipovaná smlouva, ze které nečiší závislá činnost (sjednání druhu a místa práce, pracovní doby apod.), ve smlouvě by měl být sjednaný jen druh služby a termín dodání. Jestliže používáte své vlastní prostory, vybavení, za svoji práci plně odpovídáte, pak by se nemělo jednat o švarcsystém.
d/ nelze podat dodatečné daňové přiznání, ve kterém byste přeřadil příjem ze samostatné výdělečné činnosti na příjem ze závislé činnosti - nebyl jste zaměstnán.
IP zaznamenána

RH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

dobry den,
dekuji moc za vysvetleni a k me povinnosti se prihlasit me vedou dve veci, ktere jsou v ZDPH
- spoluprace se zahranicni osobou a prekroceni castky 1mil
nicmene mi neni jasne jakou vysi dane budu platit, predpokladam ze zadnou a jen budu uvadet v oddile C dan 0
je to tak spravne?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

Nevím, zda jste povinen se registrovat, neuvedl jste dostatek konkrétních údajů. Předpokládám, že máte účetního, který vám vyčíslí obrat pro povinnou registraci v souladu se zákonem. I v případě, že byste neměl registrační povinnost, se můžete zaregistrovat dobrovolně a může to pro vás být výhodné.

Za předpokladu, že místo plnění bude mimo tuzemsko, nebudete platit daň, v oddílu C  uvedete pouze hodnotu poskytnutého plnění.
IP zaznamenána

martina.szwarc

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s odváděním DPH v případě poskytování služeb ? grafický design klientům z EU, kteří nejsou registrováni k DPH. Mám S.R.O. a vycházím z toho, že u klientů z EU, neregistrovaných k DPH v zahraničí se DPH na fakturách neuvádí a ani nefakturuje. Jak je to prosím u klientů, kteří nejsou k DPH v zahraničí registrováni? Službu grafický design jsem nenašla v § 10 odst. 6 zákona o DPH. Znamená to, že u poskytování služeb ? grafického designu DPH odvádět musím? Jde mi zejména o klienty z EU neregistrované k DPH v zahraničí. Mockrát děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012

Jsou 2 možnosti:

1. Služba grafický design nespadá pod § 10 ZDPH, který upravuje místo plnění ve zvláštních případech. Pokud se nejedná o zvláštní případ, pak je podle základního pravidla, vyjádřeného v § 9 ZDPH místem plnění tuzemsko. Všechny daňové doklady vystavujete s českou DPH a je jedno, kdo je odběratelem a kde je usídlen.

2. Služba grafický design spadá pod § 10 ZDPH. Domnívám se, že grafický design je nehmotná služba, kterou by bylo možné zařadit pod odstavec 6, písmeno c) - poradenskou, inženýrskou, konzultační, právní, účetní a JINOU PODOBNOU službu, ale poslední slovo bude mít správce daně, takže doporučuji konzultovat s ním.
Fakturu bez DPH (místo plnění se přechýlí za příjemcem služby) můžete vystavit pro zákazníka, který je registrován k DPH v jiném členském státě EU a také pro zákazníka z EU, který sice není registrován k DPH, ale je podnikatelem (osobou povinnou k dani). Občanu jiného členského státu (neplátci, nepodnikateli) vystavujete DD s českou DPH. Jakékoliv osobě, usídlené ve třetí zemi (v zemi mimo evropský hospodářský prostor, například ve Švýcarsku, Rusku, nebo na Bahamských ostrovech) vystavujete DD bez DPH.
IP zaznamenána

marek02

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den, mám dotaz. Plátce DPH v ČR, poskytuje zahraničnímu subjektu registrovanému k DPH ve státě EU (nemá provozovnu v ČR) službu v tuzemsku. Službou je merchandising - servis na prodejnách, zajištění lepšího vystavení zboží, zařazení do regálů apod. Je správný postup, vystavit fakturu s DPH, nebo použít ustanovení o přechýlení platby DPH na zahraniční subjekt, kterému je služba poskytnuta a fakturovat bez DPH? Do kterého řádku v přiznání DPH se pak toto plnění zapisuje? Děkuji mockrát, Marek.
IP zaznamenána
Stran: [1]