Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Placení daně z DPP  (Přečteno 3712 krát)

tomas27

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Placení daně z DPP
« kdy: Květen 06, 2009 »

Dobrý den, mám tento dotaz. Když jsem OSVČ a uzavřu dohodu o provedení práce např. se studentem za odměnu 4000kč/měs. Podepíše mi prohlášení a já musím FÚ zaplatit zálohovou daň (15% = 600kč) ? Jak je to s tou slevou na poplatníka? Nebo platit nemusím, když je po odečtení té slevy na poplatníka daň 0kč. Děkuji mnohokrát za odpověď, Tomáš J.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Placení daně z DPP
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2009 »

Pokud případný zaměstnanec na DPP podepíše prohlášení, uplatňujete mu měsíční slevu na dani ve výši Kč 2070 + možné slevu i na studenta (to, pokud by mzda byla vyšší). Takže pokud hrubá mzda činí Kč 4 tisíce, neodvádíte žádnou daň, přesto máte povinnost se na FÚ zaregistrovat jako plátce daně z příjmů fyz osob ze závislé činnosti, pokud je to první zaměstnanec, a po skončení daňového období odevzdat vyúčtování za rok 2009. Také platí, pokud je to první zaměstnanec, přihlásit se a platit zákonné pojištění za zaměstnance.
IP zaznamenána

tomas27

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Placení daně z DPP
« Odpověď #2 kdy: Květen 06, 2009 »

Děkuji za odpověď , a to pojištění ze zákona je kolik,prosím?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Placení daně z DPP
« Odpověď #3 kdy: Květen 07, 2009 »

Základem pro výpočet pojistného je souhrn vyměřovacích základů za uplynulé kalendářní čtvrtletí všech zaměstnanců, které v tomto období organizace zaměstnávala. Platí se minimálně stovka za čtvrtletí...výši platby si tedy vypočítáte  sám podle druhu vykonávané práce, najdete v příloze č. 2 k vyhlášce č. 125/1993 Sb.    a vše důležité k zákonnému pojištění na www.koop.cz v sekci pojištění - pojištění hrazené zaměstnavatelem.  
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Placení daně z DPP
« Odpověď #4 kdy: Květen 08, 2009 »

Já si myslela, že pokud to je pouze dohoda o provedení práce (jak je psáno v dotazu), tak z toho se zákonné pojištění na Kooperativu neplatí - vyměřovací základ je 0,-??
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Placení daně z DPP
« Odpověď #5 kdy: Květen 09, 2009 »

Vyměřovacím základem je v tomto případě předpokládaná měsíční odměna 4.000,- tedy za čtvrtletí bude dělat vym. základ 12 tisíc.
Dle vyhlášky č. 125/1993 Sb. vzniká pojištění dnem vzniku prvního pracovněprávního vztahu u zaměstnavatele a trvá po dobu existence zaměstnavatele. Pracovněprávními vztahy podle zákoníku práce jsou: pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.
IP zaznamenána
Stran: [1]