Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Silniční daň a dotace  (Přečteno 1286 krát)

Estep

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Silniční daň a dotace
« kdy: Květen 15, 2009 »

Dobrý den, prosím Vás o radu. Od března jsem OSVČ, na podnikání jsem dostala od ÚP dotaci. Z ní jsem si pořídila osobní automobil za cenu 25.000,- Kč a musím ho tedy uvést jako majetek.
Nechci uplatňovat žádné výdaje na provoz automobilu, pouze pořízení vozidla požít jako daňový náklad. Je to tak možné? A musím se přihlásit k silniční dani?
Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a dotace
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2009 »

Z formálního hlediska doporučuji opačný postup: příjem dotace od ÚP podchytit v DE jako nedaňový příjem ? příjem je osvobozen od daně podle § 4, odst.l, písmene h) zákona o daních z příjmů, jde o nástroj státní politiky zaměstnanosti. Pořízení vozidla také podchytit v DE, ale jako nedaňový výdaj - nezdaňovala jste příjem, tak neuplatníte do daní ani výdaj. Zápisem v DE  máte auto zaevidované do majetku, můžete si k němu vytvořit také nějakou kartu drobného majetku, ale to jen z pilnosti:-)

Povinnost platit silniční daň vzniká tehdy, když auto používáte pro podnikání. Důležité je tedy skutečné používání auta, nikoliv jeho evidence v majetku (předpokládám, že jde o vozidlo pod 3,5 tuny nejvyšší hmotnosti), nebo vykazování výdajů na provoz automobilu.
IP zaznamenána
Stran: [1]