Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální a zdravotní pojištění  (Přečteno 2479 krát)

britdvorak

  • Host
sociální a zdravotní pojištění
« kdy: Březen 19, 2009 »

Potřebuju poradit.Můj syn studuje VUT v Brně denní doktorské studium.10.11.2008 mu bylo 26 let.Do té doby mu soc.a zdrav.pojištění platila škola.Ted nemá žádný příjem a já jsem rozvedená nezaměstnaná.Zdravotní pojištovnu má Metalalianz.Jak má postupovat?Děkuji za odpověd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: Březen 23, 2009 »

Syn by se měl u své zdravotní pojišťovny přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit si pojistné sám. V současné době tato kategorie pojištěnců platí pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
Sociální pojištění není povinné
IP zaznamenána

Simik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #2 kdy: Květen 06, 2009 »

Dobrý den, asi jsem se nazařadila do té správné diskuze, ale i tak to zkusím a poprosím vás o radu.
Moje maminka je od roku 1998 (stal se jí úraz) evidována na Úřadu práce. V roce 2003 jí byl přiznán částečný invalidní důchod a od roku 2006 žádá o plný invalidní důchod. Došlo to až tak daleko, že se s ČSSZ o přiznání plného důchodu soudí.
Dva roky dodáváme paní na úřad práce, kde je maminka evidovaná, potvrzení o neschopnosti. Při poslední návštěvě mě paní zprostředkovatelka dala lísteček, ohledně dobrovolného ukončení spolupráce mojí maminky s ÚP. Ptala jsem se proč, že mě nijak nezatěžuje, abych jí každý měsíc onen lísteček donesla... odpověděla, že o nic nejde. Že prý ubydou starosti jí a i nám. Zdravotní a sociální prý hradí stát.
Mě se jedná jen o to, aby to mojí mamince nějak nepřítižilo právě v případě, že se s ČSSZ soudí o plný invalidní důchod?
Můžete mi prosím poradit?
Děkuji Karolína
IP zaznamenána

wdc

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #3 kdy: Květen 06, 2009 »

Simik: to fakt nevim.

Zdena: \"Sociální pojištění není povinné\"
Pro nikoho? k čemu vlastně je? odkaz? může prosím někdo?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #4 kdy: Květen 08, 2009 »

Simik: to je otázka spíše pro právníka, zkuste nějakou bezplatnou občanskou poradnu, například:
http://www.duchody-duchodci.cz/pravni-poradna-zdarma.php
Osobně bych na dobrovolné ukončení spolupráce nepřistoupila, když tedy o nic nejde. Úřady práce a ČSSZ spadají pod jedno ministerstvo, možná paní zprostředkovatelka dostala instrukce, kdo ví?

wdc: pročtěte, prosím dotaz, na který bylo odpovězeno. Pro osobu, která nemá žádné příjmy, není sociální pojištění povinné.
IP zaznamenána
Stran: [1]