Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: zdravotní a sociální pojištění - student  (Přečteno 14574 krát)

Dandy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,
jsem studentka a chtěla bych si založit s. r. o. Má moje společnost povinnost platit zdravotní a sociální pojištění? Jestli ano, tak jsou zde minimální zálohy? Jaká je jejich výše? Děkuji za odpověď a omlouvám se za svou neznalost.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #1 kdy: Duben 27, 2009 »

Pokud založíte sro, neplatíte žádné sociální a zdravotní pojištění, dokud nezaměstnáte prvního zaměstnance. J.
IP zaznamenána

tso

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #2 kdy: Červen 02, 2009 »

Dobrý den,
jsem student VŠ, je mi však více než 26 let. Zdravotní pojištění si platím od 24 let, avšak sociální pojištění neplatím vůbec. Chci se zeptat jestli mám v mém případě povinnost ze zákona platit si i sociální pojištění?

A ještě jeden dotaz: Mohu vzhledem k mému věku (28) spadat ještě do kategorie OSVČ jako vedlejší příjem??

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #3 kdy: Červen 02, 2009 »

Pokud nemáte příjmy, pak nemáte ze zákona povinnost platit sociální pojištění (zdravotní pojištění v tomto případě platíte jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč/měs.).
 
V případě, že začnete podnikat, buda vaše samostatná výdělečná činnost považována za hlavní, vedlejší činnost mohou vykonávat studenti do 26 let věku.
IP zaznamenána

tso

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #4 kdy: Červen 03, 2009 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď a ještě se zeptám jinak: příjmy mám, ale ptal jsem se loňského roku na USSZ a tam mi bylo řečeno, že zákon, dle kterého by OSVČ museli platit sociální pojištění ještě není v platnosti. Tak jsem jen chtěl vědět, zda zákon již platí letos nebo ne?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #5 kdy: Červen 03, 2009 »

Zákon, podle kterého OSVČ musí platit sociální pojištění, platí od 1. ledna léta Páně 1993:-)
Pokud máte příjmy podle autorského zákona, pak od letošního roku podléhají pojistnému bez ohledu na soustavnost výkonu činnosti.
IP zaznamenána

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #6 kdy: Červen 04, 2009 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, 11.6. mám státnice a ten den přestávám být studentem. Na další školu se už nechystám, ráda bych šla už pracovat. Jak je to prosím s titulem studenta resp. do kdy se musím nahlásti na příslušné úřady? Platí nějaká doba, kdy ještě stát za nás odvádí pojištění.

Děkuju
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #7 kdy: Červen 04, 2009 »

Předpokládám, že vám ještě nebylo 26 let.
Stát za vás bude platit zdravotní pojištění ještě v červnu a v červenci za předpokladu, že nebudete celý měsíc vykonávat výdělečnou činnost (část měsíce pracovat můžete), nebudete pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.  Při dodržení uvedených podmínek si také ještě může váš rodič uplatňovat slevu na dani z příjmů.
Ukončení studia oznamte své zdravotní pojišťovně.
IP zaznamenána

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #8 kdy: Červen 05, 2009 »

Děkuji mnohokrát za odpověď,

jak je to ale se sociálním pojištěním?
Pokud bych teda nesehnala práci, musím jít od 1.8. se nahlásit na Úřad práce, pokud tomu dobře rozumím.

Předem děkuji s pozdravem Lenka
IP zaznamenána

Týna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #9 kdy: Červen 06, 2009 »

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, v květnu jsem odmaturovala a na vysokou školu nastupuji v září (nejsem tedy už studentem střední školy). Mám tedy povinnost odvést sociální a zdravotní pojištění za měsíce červen, červenec a srpen?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #10 kdy: Červen 06, 2009 »

Pro slečnu /paní/ Lenku:

U sociálního pojištění platí, že když nejsou příjmy, tak není ani povinnost platit pojistné. Kdybyste nesehnala práci do konce července, tak máte 2 možnosti:

1. zaregistrovat se na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Zdravotní pojištění bude platit stát. Pro účely důchodového pojištění by vám byla započítána náhradní doba pojištění (jako odpracovaná doba pro důchod) pouze v případě, že by vám náležela podpora v nezaměstnanosti, nebo při rekvalifikaci. Podpora v nezaměstnanosti je nejistá, náležela by vám totiž jen za splnění podmínky dostatečné doby účasti na důchodovém pojištění (v posledních 3 letech jste například během studia měla brigády, které dají dohromady alespoň 12 měsíců a nešlo o dohody o provedení práce). Pročtěte si články zde, jsou zajímavé:
http://www.ceskenoviny.cz/paragrafy/zpravy/podpora-v-nezamestnanosti-pro-cerstveho-absolventa-skoly-cast-1./372879
http://www.ceskenoviny.cz/paragrafy/zpravy/podpora-v-nezamestnanosti-pro-cerstveho-absolventa-skoly-cast-2./372878

2. nehlásit se na ÚP a platit si zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Sociální pojištění platit nemusíte, ale tato nepojištěná doba se vám nebude počítat do odpracovaných let na důchod. Také existuje možnost dobrovolného placení důchodového pojištění, pojistné činí 1.649,- Kč/měs. Podrobněji zde (pokud se tím chcete prokousávat):
http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobrovolna.htm
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #11 kdy: Červen 06, 2009 »

Citace: Týna
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, v květnu jsem odmaturovala a na vysokou školu nastupuji v září (nejsem tedy už studentem střední školy). Mám tedy povinnost odvést sociální a zdravotní pojištění za měsíce červen, červenec a srpen?
Děkuji
Jestliže po ukončení střední školy pokračujete ve studiu na vysoké škole, tak jste považována za studentku i o prázdninách a zdravotní pojištění za vás hradí stát.
IP zaznamenána

Petraaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #12 kdy: Červen 09, 2009 »

Dobrý den,

tento týden jsem úspěšně ukončila studium na VŠ (denní forma), ještě mi není 26 let a v září bych chtěla ve studiu pokračovat na jiné VŠ. Chci si ověřit, zda se teda musím od 1.8. zaregistrovat na úřad práce kvůli placení ZP a dále, zda mi bude platit úřad po celou dobu dalšího studia ZP, i když budu studovat dálkově (kombinovaně) a nebudu u toho vykonávat práci.

Rovněž pobírám sirotčí důchod a v téhle oblasti si vůbec nevím rady, zda můžu v pobírání pokračovat, i když budu nahlášena na úřadu práce. Již mi bylo řečeno, že sirotčí důchod budu pobírat, i když budu studovat kombinovanou formou VŠ a není mi teda 26 let, ale nevím, zda nebude vadit, že jsem nahlášena na úřadu práce. Domnívám se, že by to snad vadit nemělo, jelikož žádné příjmy z úřadu dostávat nebudu.

Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den,

Petra.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #13 kdy: Červen 10, 2009 »

Pokud ukončíte VŠ a do 3 měsíců od ukončení zahájíte studium na další VŠ, pak je za vás i nadále plátcem zdravotního pojištění stát a nemusíte se tedy kvůli placení ZP hlásit na úřadu práce. Jestliže při dalším studiu (u vysokoškolského studia není forma studia důležitá) nebudete výdělečně činná, pak za vás bude plátcem ZP stát až do 26 let věku.
Sirotčí důchod vám náleží po dobu, po kterou budete mít status studenta, budete osobou, která se soustavně připravuje na budoucí povolání.
Jako studentka nemůžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP.
IP zaznamenána

hughhh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zdravotní a sociální pojištění - student
« Odpověď #14 kdy: Červenec 02, 2009 »

Dobrý den, měl bych také dotaz týkající se zdravotního pojištění.
Chtěl bych přerušit studium na mé současné VŠ (prezenční forma) a začátkem zimního semestru zahájit studium na jiné VŠ (kombinovaná forma). Vztahuje se 3 měsíční lhůta i na mou osobu a mám stále nárok na sirotčí důchod?

Nejsem si jist, od jakého data bych měl studium přerušit. Věku 26 let jsem ještě nedosáhl.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2