Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platby živnostníka při zaměstnání  (Přečteno 3372 krát)

Flekata

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Platby živnostníka při zaměstnání
« kdy: Duben 16, 2009 »

Dobrý den,
mám ŽL na hostinskou činnost, zatím bez provozovny a potřebovala bych vědět, co vše a kde musím platit sama, i když jsem zaměstnaná? Nechci, aby mi někde začaly narůstat dluhy, o kterých nevím. Na úřadě, kde jsem si ŽL zřizovala, mi to nebyli schopni říct.

Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby živnostníka při zaměstnání
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2009 »

Pokud jste zaměstnaná, tak nemusíte platit žádné zálohy, své povinnosti vůči finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení vypořádáte až po skončení roku.
IP zaznamenána

Flekata

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Platby živnostníka při zaměstnání
« Odpověď #2 kdy: Květen 07, 2009 »

Děkuji za odpověď :-)
IP zaznamenána

Tom1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Platby živnostníka při zaměstnání
« Odpověď #3 kdy: Květen 08, 2009 »

Na sociálku a na zdravotní musíte podnikáni nahlásit jako vedlejší činnost, a na sociálku ještě k tomu doložit potvrzeni o výši přijmu ze zaměstnáni  jinak budete  zbytečně platit zálohy.
IP zaznamenána

Nika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Platby živnostníka při zaměstnání
« Odpověď #4 kdy: Červen 09, 2010 »

Dobry den,
uz rok mam zivn. list, tento mesic jsem zacala pracovat ve skole a bude to jen na cerven a pak az od zari nova smlouva...Jak je to prosim s temi zalohami? Mam jit na soc. a pojistovnu a rict jim to, ze za cerven to prijde od zamestnavatele, pak dalsi dva mesice zase ode me a pak od zari zase od zamestnavatele? Meni se nejak vyse tech plateb? A dane?
Jak ctu v predchozi odpovedi, mam nahlasit ZL jako vedlejsi cinnost teda? Dekuji moc, omlouvam se, jestli se opakuji v otazce, ale jste jedina, kdo to umi pekne vysvetlit :) dekuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby živnostníka při zaměstnání
« Odpověď #5 kdy: Červen 12, 2010 »

Předpokládám, že pracujete ve škole na základě pracovní smlouvy, nebo dohody o pracovní činnosti, ze kterého je odváděno ZP, SP a nemocenské pojištění.

Zdravotní pojišťovně nemusíte nic oznamovat. V měsících, ve kterých budete po celý měsíc (pozor, musí to být od prvního do posledního dne měsíce) zaměstnaná a zaměstnavatel odvede zdravotní pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu pro zaměstnance, nemusíte platit zálohy na ZP. Tyto měsíce uvedete do přehledu o příjmech a výdajích za rok 2010 jako měsíce, ve kterých jste neměla povinnost platit zálohy.

Na OSSZ byste teoreticky také nemusela nic oznamovat a mohla byste začít platit zálohy jako OSVČ vedlejší, případně neplatit zálohy vůbec, záleží na výši daňového základu a počtu měsíců podnikání v roce 2009. Doporučuji raději zajít začátkem července na OSSZ. Lhůtu pro oznámení změny, která se týká června, máte až do 8. července, zálohu za červen zřejmě budete platit až před dvacátým červencem. Můžete tedy oznámit změnu z hlavní na vedlejší činnost v červnu a zároveň zpětnou změnu na hlavní činnost (případně přerušení samostatné výdělečné činnosti) na prázdninové měsíce a při té příležitosti se zeptejte na výši záloh při vedlejší činnosti. Také můžete červen nechat bez oznamování a zaplatit zálohu na SP jako OSVČ hlavní. Pojistné srovnáte v přehledech o příjmech a výdajích příští rok na jaře. I bez oznámení se bude jednat o měsíc, ve kterém jste OSVČ vedlejší (samozřejmě za předpokladu, že splníte výše uvedenou podmínku: pracovněprávní vztah zakládá vaši účast na nemocenském pojištění zaměstnanců po celý měsíc).
IP zaznamenána

Nika

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Platby živnostníka při zaměstnání
« Odpověď #6 kdy: Červen 16, 2010 »

Dekuji moc za odpoved. Ano je to prac. smlouva, kdyby nebyly prazdniny, tak by to normalne pokracovalo na dele nez mesic....
Jeste jsem se chtela zeptat, kdyz tedy stanovim osvc jako vedlejsi - muzu si na ten zivn. pripsat jeste jeden obor (zivn. volnou)? Je tam pak nejaky rozdil, kdyz mam zivn. remeslnou, jsem zamestnana a jeste bych si pripsala jednu zivn. volnou s tim, ze ty zivn. by byly vedlejsi? Meni se nejak ten vymerovaci zaklad nebo vyse splatek nebo tak? Nebo vse plati zamestnavatel a ja se \"nestaram\"? Dekuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby živnostníka při zaměstnání
« Odpověď #7 kdy: Červen 16, 2010 »

Počet živnostenských oprávnění nemá na výši pojistného žádný vliv. Důležité je, zda živnost provozujete (přerušení samostatné výdělečné činnosti se hlásí na ZP i na OSSZ) a výše příjmů a výdajů, resp. daňového základu.
IP zaznamenána
Stran: [1]