Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daň z důchodů či penzí  (Přečteno 1724 krát)

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daň z důchodů či penzí
« kdy: Duben 11, 2009 »

Zdravím paní Zdeno, docela mě zaráží § 4 odst 1 písmeno h zákona o daních z příjmů: pokud výše penze či důchodu přesáhne 36 násobek minimální mzdy (pro rok 2009 8000 x 36), stává se  částka přesahující tento násobek základem daně...Má to logiku? Je v tom spravedlnost? Ne že bych někoho s takovou výší důchodu znala, ale určitě takový lidé jsou. Co Vy na to? Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z důchodů či penzí
« Odpověď #1 kdy: Duben 13, 2009 »

Myslím, že zdanění důchodu je v ZDP zakotveno minimálně od roku 1993. Do roku 2008 byla hranice stanovena absolutní částkou, například v roce 2001 byl osvobozen SD do výše 144.000,- Kč ročně - úplné znění ZDP zde:
http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?sn=y&hledany=z%E1kon+o+dan%EDch+z+p%F8%EDjm%F9&zdroj=sb01099&cd=3&typ=r

a v roce 1998 do výše 120.000,- Kč
http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?sn=y&hledany=z%E1kon+o+dan%EDch+z+p%F8%EDjm%F9&zdroj=sb98022&cd=3&typ=r
V roce 2009 může důchodce uplatnit slevu na poplatníka, takže by zaplatil daň - pokud nemá jiné příjmy - až v případě, že jeho důchod přesáhl částku 453.600,- Kč za rok, to je 37.800,- Kč měsíčně. Netuším, kolik lidí v ČR pobírá tak vysoký důchod, ale zřejmě jich moc nebude. Tak si říkám, jestli má vůbec smysl, aby těch pár lidí mělo svoji část odstavečku v ZDP a také by mě zajímalo, na kolik peněz si tímto zdaněním přijde státní pokladna. Hledání logiky, či spravedlnosti v našich zákonech považuji za pošetilost.
Důchodce zřejmě musí být potrestán za nemravně vysoký příjem:-)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daň z důchodů či penzí
« Odpověď #2 kdy: Duben 15, 2009 »

\"Hledání logiky, či spravedlnosti v našich zákonech považuji za pošetilost.\"  Máte pravdu, jen mne to tak zarazilo, že jsem to musela napsat....Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]