Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Smlouva o dílo ap...  (Přečteno 7858 krát)

martin.ol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Smlouva o dílo ap...
« kdy: Duben 09, 2009 »

Dobrý den,

narazil jsem na jedno vlákno, kde se debatovalo o tvorbě www, ale je zamčeno...

Nu jde mi o to. Mám ŽL na tuto činnost, ale nevinášela mí, spíš mu činila dluhy na SP a ZP a tak jsem ji přerušil. Ale kdyby se někdy naskytla příležitost napsat web a uzavřel bych smlouvu o dílo (samozřejmě víc se mi zamlouvá uzavřít DPP), tak mě zajímá: Dle jakého paragrafu jsou tyto příjmi daněny? Jaký doklad já vystavím, vystavím-li objednavateli za peníze? Fakturu? Bez IČa?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14874
Smlouva o dílo ap...
« Odpověď #1 kdy: Duben 13, 2009 »

Příjem za smlouvu o dílo budete zdaňovat jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů (k příjmu je možné uplatnit pouze prokázané výdaje maximálně do výše příjmu). Můžete vystavit fakturu bez IČa, ale úplně by stačilo potvrzení o převzetí peněz, fakturu nahradí smlouva.
IP zaznamenána

martin.ol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Smlouva o dílo ap...
« Odpověď #2 kdy: Duben 21, 2009 »

Děkuji,

jen bych se ještě zeptal: minulým/stávajícím klientům poskytuji hosting webu (pronajímám kus svého velkého hostingu) a spravuji domény (vyinkasuji prachy a zaplatím jimi registrátorovi). Tuto činnost prostě dělat musím, jinak by weby přestali fungovat... Či jde mi o to, že když jim vystavím doklad o přijetí peněz, tak jestli to nebude finančáku vadit, aby to nepovažoval za obnovení podnikání :-S :?

Ona totiž druhá varianta, že domény převedu na ně a každej ať si koupí vlastní hosting, je mírně nepraktická a v důsledku nepoužitelná, protože téměř nikdo z nich by to nerozchodil :-/

Ach jo s úřadama... mám prostě nutkání nikomu nic nevystavovat :-P
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14874
Smlouva o dílo ap...
« Odpověď #3 kdy: Duben 22, 2009 »

Nyní prezentuji pouze svůj osobní názor. Finančáku by to nemělo vadit za předpokladu, že příjmy přiznáte ke zdanění.
O tom, co je a není živnostenské podnikání nerozhoduje FÚ, ale živnostenský úřad. ŽÚ by se asi nelíbilo, že vykonáváte činnost bez příslušného oprávnění (zrovna tak by se nelíbilo ZP a OSSZ že neodvádíte pojistné), ale dokud vás někdo nenabonzuje, tak se o vašich aktivitách nedovědí.

Pokud jsou klienti ochotni zaplatit i bez dokladu, tak snad není co řešit:-)
IP zaznamenána

Aala

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Smlouva o dílo ap...
« Odpověď #4 kdy: Září 30, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych se jen utvrdit v tom, na co jste už odpovídala: smlouva o dílo nemá nic společného s živnostenským listem a na konci roku se provádí daňové přiznání podle §10? Ještě bych se Vás chtěla zeptat - jsem registrována na ÚP, vím, že na dohodu o práci si můžu vydělat max. polovinu min. mzdy, což je 4000 hrubého, ale jak je to právě se smlouvou o dílo? Také to musí být do 4000? Na ÚP mi řekli, že smlouva o dílo patří jinam než dohoda, ale nebyli si jisti, i když by to asi vědět měli... Tak Vás moc prosím o radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14874
Smlouva o dílo ap...
« Odpověď #5 kdy: Říjen 03, 2009 »

Smlouvu o dílo může uzavřít kdokoliv, i nepodnikající občan. Živnostenský list potřebujete v případě, kdy vykonáváte nějakou činnost (třeba na základě smlouvy o dílo), která podléhá živnostenskému zákonu a vykonáváte ji SOUSTAVNĚ, samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku.

Pokud tedy uzavřete smlouvu o dílo na nějakou příležitostnou, jednorázovou činnost, tak při odměně vyšší než 20 tis. Kč přiznáváte příjem podle § 10 ZDP, příležitostný příjem do 20 tis. Kč za rok je od daně osvobozen.

Na ÚP musíte hlásit jen příjmy ze zaměstnání (například za DoPP), příjmy podle § 10 ZDP (tedy ostatní příjmy) se neoznamují.
IP zaznamenána

Aala

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Smlouva o dílo ap...
« Odpověď #6 kdy: Říjen 04, 2009 »

Konečně jasná odpověď, děkuji Vám za ni! :)
IP zaznamenána

LIDAS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Smlouva o dílo ap...
« Odpověď #7 kdy: Březen 18, 2010 »

Dobrý večer, potřebovala bych si ujasnit některé věci kolem \" Smlouvy o dílo \".

K hlavnímu pracovnímu poměru zaměstnanec uzavřel také Smlouvu o dílo. Roční příjem ze smlouvy o dílo je cca 60 tisíc hrubého. Tyto peníze (hrubého) dostal zaměstnanec vyplacené.

Z těchto 60-ti tísíc si měl  účastník Smlouvy o dílo uhradit pojistění  (sociální, zdravotní).
Myslím si, že sociální pojištění se hradit nemusí, ale jak je to se zdravotním, nevím- asi se platit musí  ???

V průběhu roku zdravotní poj. ze Smlouvy o dílo měsíčně hrazeno nebylo.
Mělo by se zdrav.pojištění zaplatit před \"Přiznáním k dani z příjmu\",  aby se do tohoto  přiznání mohlo zahrnout ?

Dokáže mi někdo poradit ? Děkuji předem za odpověď.
LIDAS

Jak se postavit ke smlouvě o dílo - jako k dohodě o provedení práce ? Je to podobné ?
------
Už znám v mém případě odpověď. Tato činnost (Smlouva o dílo- autorská práva) budu posuzovat jako OSVČ bez bez živnosti .
Uplatní se výdaje (v případě paušálních výdajů to je 60%) , zaplatí daň ze zisku, také ZP, sociální v tomto případě ne.
LIDAS
IP zaznamenána
Stran: [1]