Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyplácení mzdy a zdanění u DoPP  (Přečteno 3925 krát)

Květa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Vyplácení mzdy a zdanění u DoPP
« kdy: Duben 01, 2009 »

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu ohledně situace, kdy jako OSVČ zaměstnám někoho na Dohodu o provedení práce.  Jsem v těchto věcech začátečník, takže si nejsem zcela jistá, jestli vše chápu správně :-)
DoPP tedy můžu uzavřít se zaměstnancem písemně nebo ústně, neplatím za něj zdravotní ani sociální pojištění.
Hraje nějakou roli, pokud je tento člověk současně zaměstnaný jinde na HPP?
Zajímá mě hlavně, jak budu postupovat při vyplácení mzdy a zdaňování.
Pokud odměna nepřekročí 5000 Kč za měsíc a zaměstnaný nepodepíše Prohlášení poplatníka k dani, strhnu mu tedy z každé měsíční mzdy daň 15 % ?
Dále bych prosila o ujasnění situace, pokud by podepsal Prohlášení k dani (opět - hraje roli, pokud je současně zaměstnaný na HPP?).
Chápu to tak, že v tomto případě mohu u zaměstnaného snížit daň o 24 840 Kč za rok (základní sleva na dani na poplatníka). Jak bych v tomto případě postupovala při vyplácení  mzdy? Vím, že z odměny bych odečetla zálohu na daň  - jak vypočítám tuto zálohu na daň nebo na kolik je stanovená?  (omlouvám se, pokud jsem to  zde na webu přehlédla)  Jak bych započítala do měsíční mzdy zmíněnou slevu na dani (částka za rok se rozpočítá na měsíce?)?

K vyučtování:
Pokud jsem dobře vyčetla, musím po vyplacení měsíční mzdy do konce následujícího měsíce odvést za zaměstnance daň (15 % u srážkové). Lze vyplatit mzdu i např. za 3 měsíce dohromady s tím, že do konce následujícího měsíce po vyplacení odvedu daň za tyto 3 měsíce - nebo je nutné daň odvádět každý měsíc?
Pokud tedy budu pravidelně odvádět srážkové daně za mzdy, budu něco platit/doplácet při celkovém vyúčtování po konci roku?
Jak to bude vypadat u placení daně zálohou? Předpokládám, že zde bude opět pravidelné odvádění záloh a po konci roku vypočítám reálnou daň (tedy zjistím přebytek nebo doplatek).
Prosím tedy  o  (stručné) ujasnění, co všechno je  třeba udělat  a evidovat  k celkovému  vyúčtování (po skončení roku) -  tedy co všechno platím (případně musím  potvrdit) jako zaměstnavatel po konci roku?

Ještě poslední dotaz :-) V uvedeném případě se jedná o činnost, kdy budu vybírat kurzovné (tedy budu mít příjem), ale současně tuto částku vyplácet jako mzdu (tedy kurz bude oficiálně vedený na můj ŽL, ale zaměstnávat jako lektora budu někoho jiného). Budu ještě něco v tom případě danit sama za sebe (daň z příjmů) - tedy vybrané kurzovné uvedu jako příjem a vyplacení mzdy (případně odvedenou daň ze mzdy) jako výdaj?

Děkuji moc za odpovědi a ochotu.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Vyplácení mzdy a zdanění u DoPP
« Odpověď #1 kdy: Duben 01, 2009 »

Ano Květo, přesně jak píšete, z dohody o provedení práce neodvádíte sociální ani zdravotní pojištění. Smlouvu lze sjednat i ústně, ale přikláněla bych se k písemné verzi. Pokud je  osoba zaměstnána i jinde, a to na HPP, předpokládám, že má prohlášení podepsáno u zaměstnavatele. To musíte od něj zjistit. Pokud nemá u vás podepsáno prohlášení, jeho měsíční výdělek nepřesáhne 5000, daníte srážkovou daní, 15 %.
Pokud podepíše prohlášení a uplatňuje u Vás slevu na dani, daníte také 15%, tzn. z 5000 je to 750 a od toho by jste odečetla měsíční slevu na dani 2070, takže neplatí žádnou daň.
Výplata mzdy za dohodu může být vyplácena každý měsíc, a nebo až po dokončení prací. Je to na Vás. Budete-li vyplácet měsíčně, budete i měsíčně odvádět daň. Pokud vyplatíte mzdu jednorázově, i daň odvedete jednou sumou.
Při podávání přehledu srážkové daně nebudete nic doplácet.  Pokud budete danit zálohově, vystavíte zaměstnanci potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2009,  on sám bude povinen podat DPFO za 209 protože má dva zaměstnavatele.
Vy jen uvedete v přehledu o zálohových daních za rok 2009 součty sražených a odvedených částek všech zaměstnanců.    
Kurzovné je Vaším příjmem, náklady spojené se mzdami Vaše výdaje. Záleží na rozdílu těchto částek, zda budete podávat DPFO.  Snad Vám budou moje řádky k užitku.
IP zaznamenána

Květa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Vyplácení mzdy a zdanění u DoPP
« Odpověď #2 kdy: Duben 01, 2009 »

Děkuji moc za odpověď, vaše řádky mi určitě pomohly, hned je mi to jasnější :-)

Ještě bych se ráda zeptala na situaci, kdy bych na svůj ŽL organizovala kurz (tedy měla bych z něho příjem), ale fyzicky bych na jeho vedení měla výpomoc - v tomto případě někoho z rodiny, který by se vzdal své mzdy v můj prospěch - tedy bych mu ji nevyplácela. Je možné mít takto dobrovolného zástupce, nebo je nutné, abych práci vykonávala osobně, pokud za ni pobírám příjem?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Vyplácení mzdy a zdanění u DoPP
« Odpověď #3 kdy: Duben 02, 2009 »

Paní Květo, pokud je někdo z rodiny ochoten Vám pomoci zadarmo, je to podle mne hezké, a nevidím v tom problém. J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplácení mzdy a zdanění u DoPP
« Odpověď #4 kdy: Duben 02, 2009 »

Také bych se přimluvila za písemné uzavírání dohod, má to své výhody. Pokud si v dohodě sjednáte cestovní náhrady, tak je můžete vyplácet ve stejném rozsahu, jako normálnímu zaměstnanci. Pozor na náhrady za použití vlastního auta dohodáře - měli byste povinnost platit silniční daň (pokud už ji z nějakého důvodu nehradí zaměstnanec).
IP zaznamenána
Stran: [1]