Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daň z odměny za vytvoření díla  (Přečteno 3863 krát)

openTom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daň z odměny za vytvoření díla
« kdy: Březen 23, 2009 »

Dobrý den, jako OSVČ
zpracovávám DAP za 2008. Již pár let to bylo běžně tak, že jsem sečetl částky na fakturách (pracuji jako lektor) a měl jsem hotovo.
Jenže 1.11.2008 jsem podepsal Smlouvu o vytvoření díla (jednalo se o překlad knihy) a termín vyhotovení byl 31.1.2009.

Polovinu honoráře (17 tisíc) jsem obdržel v únoru 2009. Další polovinu bych měl dostat v létě 2009.

Můj dotaz:
Mám tuto částku nebo poměrnou částku (dvě třetiny?) z ní uvádět do DAP za 2008? Pokud bych danil za rok 2008, tak bych měl počítat s těmi 17 tisíci, co jsem již dostal anebo s celou odměnou, která bude kolem 30 tisíc?

Nebo to mám všechno nechat na DAP za 2009?
To bych ani jinak nepodával, neb od 1.1.2009 nejsem OSVČ...

V zákonech jsem našel v kolonce o autorských dílech pouze články pro noviny, časopisy... tedy něco jiného.

Děkuji za informace!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #1 kdy: Březen 27, 2009 »

Všechno bude patřit do roku 2009. Zdaňujete příjmy a v roce 2008 jste ještě žádného příjmu za překlad knihy nedosáhl. V roce 2009 budete mít příjem podle § 7, odst. 2, písm. a) zákona o daních z příjmů.... a za rok 2009 byste měl podat přiznání:-)
IP zaznamenána

openTom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #2 kdy: Březen 30, 2009 »

Jste skvělá, Zdeno! I ostatní:)
Mezitím se to vyřešilo, DAP podáno, na FÚ mi to řekli stejně jako Vy. Díky!

Pokračuji: protože jsem od 1.ledna OBZP, tak nevím, budu-li muset z překladu platit něco na sociálku... pracoval jsem na tom vloni v měsících XI a XII, letos pouze v lednu.... Ale že ten příjem je na dva díly,  v březnu a pak asi v červenci, to prý musím nějaké pojištění si platit.
Na zdravotní pojištovně to snad zvládnu s tou částkou 1080 Kč. Ale to sociální / důchodové mě trápí...

Jsem OBZP a zvažuji, zdali si nechat od manželky převést Rodičovský příspěvek. Ona pracuje a bere ho. Já jsem ten pečující osoba:) a jsem doma. Bylo by pro mě lepší ten Rodič. příspěvek brát nebo ho mám nechat ženě?
Bylo by to asi jinak jedno, ale nyní s tím mým příjmem za překlad by se to mohlo zkomplikovat? Že bych musel platit více na správu soc. zabezpečení?

PS: Jinak se ženou máme peníze dohromady, v tom problém není:)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #3 kdy: Březen 30, 2009 »

Co se týká sociálky, tak tam byste se teoreticky měl přihlásit.
Prakticky to záleží jen na vás. Jestli jste z velkého města, tak podle mého názoru můžete zatím zůstat v klidu. Sociálkám to nějaký rok potrvá, než si umělce vychytají, pokud se jim to vůbec kdy podaří. Mám podnikatelku (od devadesátých let je ve starobním důchodu), která celou dobu podniká, každý rok podává daňové přiznání, ale přehledy pro ZP a OSSZ nepodala ještě ani jednou. A je ticho po pěšině, zkrátka o ní nevědí:-)
Kdybyste na sebe nechal převést rodičovský příspěvek, pak byste se docela klidně mohl přihlásit i na sociálku - budete považován za OSVČ vedlejší, takže nebudete muset platit zálohy. Pojistné za rok 2009 byste doplatil až v případě, že by váš základ daně dosáhl částky 56.532,- Kč při celoročním přihlášení, nebo v průměru 4.711,- Kč za každý (i započatý) měsíc samostatné výdělečné činnosti. Myslím, že bude dobré, když si převedete RP na sebe.

Ke zdravotnímu pojištění: pokud jste osoba, která osobně a řádně pečuje o dítě do 7 let (případně o 2 dítka do 15 let věku), tak nemusíte platit ZP ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Plátcem pojistného za vás bude stát, ale musíte tuto skutečnost oznámit své zdravotní pojišťovně. Pobírání či nepobírání RP v tomto případě nehraje roli.
IP zaznamenána

openTom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #4 kdy: Březen 31, 2009 »

Děkuji zejména za zprávu o tom, že bych nemusel platit té ZP oněch 1080 korun. To by se mi líbilo. Ale nějak potom nerozumím informacím na webu ZP MV ČR, u které zatím jsem. Tam píšou:

\"Podle novelizovaného znění § 7 odst. 1 písm. f) zák. č. 48/1997 Sb. je stát plátcem pojistného za osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního, plného invalidního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě.\"

Rozumím tomu tak, že když budu požívat RP, tak stát za mě zdrav. pojištění nezaplatí...


Máte šikovnou klientku podnikatelku! :)

Co se týče té sociálky, ten odkaz jsem znal... ale zase to chápu tak, že bych platit neměl. Já tu činnost nevykonávám. Resp. pracoval jsem na překladu jen do ledna 2009. A pak mi v únoru a červenci dojdou peníze. Tak přece bych nemusel nic odvádět. Kdyby v tom aspoň oni tam měli jasno! :(
Já nejsem OSVČ, mám živnost zastavenou (dle agendy sociálky), jinak jen \"přerušenou\" a stejně nebyla na překlady. Měl jsem IČO jen na výuku. Nyní na ničem nepracuji, jen na té péči o kojence:)

Proto přihlášením na sociálku bych asi OSVČ vedlejší být nemohl... (?)

O převedení RP požádám. Výhodou by mělo být, že se mi napočítají roky do vyměřování důchodu až zestárnu. Ale placením pojistného na sociálku by se mi ty roky napočítávaly stejně, že ano?

Přeji hezký den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #5 kdy: Březen 31, 2009 »

K informacím na webu ZP MV - vy pobíráte dávky v hmotné nouzi?

Pokud budete pobírat RP, tak za vás bude plátcem pojistného stát - podle § 7, odst. 1, písm.c) zákona č. 48/1997 Sb. (zákon o veřejném zdravotním pojištění). To znamená, že nebudete povinen platit pojistné 1.080,- Kč měsíčně jako OBZP. Z příjmů za překlad ale pojistné odvedete. Pokud se přihlásíte jako OSVČ (stačí na měsíce, ve kterých dosáhnete příjmu), tak budete v těchto dvou měsících platit zálohy na pojistné jen ve výši, které jste vypočetl v přehledu za rok 2008, pojistné za rok 2009 pak zaplatíte podle přehledu za rok 2009 jen ze skutečných příjmů.

Pokud byste nepobíral RP, ale budete celodenně a osobně pečovat o dítko do 7 let, pak to budete mít trošku administrativně složitější. V měsících, kdy nebudete mít žádný příjem, za vás bude plátcem pojistného stát - podle § 7, odst. 1, písmene l) zákona. Podmínkou je, že nemáte příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
V měsících, ve kterých dosáhnete příjmu - v únoru a v červenci - už za vás nezaplatí pojistné stát, ale vy sám jako OSVČ. Stále ale budete osoba pečující, takže nebudete muset respektovat minimální vyměřovací základ a zdravotní pojištění zaplatíte jen ze skutečně dosažených příjmů.
Všechny změny je třeba bez odkladu vyřídit se zdravotní pojišťovnou, v tomto konkrétním případě by to znamenalo přihlásit se v únoru a v červenci jako OSVČ a hned se zase od března a od srpna odhlásit a nechat se zaregistrovat jako osoba pečující bez příjmů.

Sociálka příště:-)
IP zaznamenána

openTom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #6 kdy: Březen 31, 2009 »

Ach tak, zase jsem blbě četl! Tentokráte na webu ZP MV :(

Je jasné, že budu chtít ten RP, zjednoduší mi to situaci!
Hned jak to bude možné, jdu ho z manželky přehrát na sebe! Zažádal jsem k 1. dubnu (v kvetnu dostanu prispevek na duben), a to je zaroven i den, od ktereho jsem na ZP MV jako E - a stát bude platit pojistné zdravotní (ať už příjem mít budu nebo nebudu:)

Jen už nestihnu se jako OSVČ v unoru přihlásit:(
Ale s tím RP vlastně pak už v tom červenci přece nemusím se hlásit na ZP...

Ten překlad nakonec mi nevydělá! Ztratím pár hodin vyřizováním, placením a odváděním... že by bylo bývalo lepší to udělat dříve, např. vloni.
Nebo je přinutit vyplatit mi až celou částku v červenci. Je blbý, že mi půlku těch prachů dali v únoru:(

Prosím o vyjasnění: Vaše věta začínající \"Všechny změny je třeba...\" se týká situace, že nebudu pobírat RP, nebo se to týká i toho, když bych ho pobíral? Jinými slovy se ptám, zdali to patří k tomu odstavci nebo i k prvnímu... Prominte, jde mi z toho mozek kolem!

Právě jsem zrušil trvalý příkaz na 1080 korun pro ZP MV!

Díky moc za trpělivost! Ale víte, já se také snažím. Našel jsem si např. ten zákon o veřejném zdrav. pojištění. Je dobré mít lidi, co se tak dobře vyznají!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #7 kdy: Duben 01, 2009 »

Ach jo, stále ještě žiji v roce 2008, tak mi ani nedošlo, že únor už byl:-)

Myslím, že se můžete chovat různě:
a) možná byste ukecal tu pečující osobu už od počátku roku. Nevím, kdy jste oznámil na ZP přerušení sam.výděl.činnosti - lektorskou činnost, k 31.12.2008? Pokud ano, tak zkuste navštívit pobočku a říci jim, že jste se přihlásil jako OBZP, neboť jste nic nevěděl o pečující osobě, ale že opravdu pečujete o dítě už od ledna a nemáte žádné příjmy. Skutečnost že jste v únoru obdržel nějaké peníze, ZP nezjistí. Mohli by vrátit zaplacené pojistné

b) nebo můžete zajít na pobočku a zpětně nahlásit dle skutečnosti - leden osoba pečující bez příjmů, únor osoba pečující s příjem, březen a dále (do doby, než budete mít RP) osoba pečující bez příjmu

c) jestli se vám nechce doprošovat o vrácení pojistného, tak už nechejte leden a únor plavat a pošlete změnový formulář od 1.3.2009, buď to vezmou se zpětnou platností, nebo ne, to bude záležet na náladě příslušného pracovníka. Podle mého názoru můžete být osobou bez zdanitelných příjmů i v únoru - bez ohledu na přijatou platbu - protože ať koukám, jak koukám do zákona, tak vás stejně neumím nacpat do jiné kategorie:-)  ....... jo a upozorňuji vás, že se až tak moc nevyznám a jde mi z toho mozek kolem úplně stejně, jako vám:-)

Hned jak budete mít rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku, se přeregistrujte do kategorie E a budete mít klid. Kvůli červencovému příjmu pak nebudete muset oznamovat zahájení samostatné výdělečné činnosti jako OSVČ, neboť nebudete fakticky vykonávat žádnou činnost.

Hlášení změn se týkalo situace, kdy nepobíráte RP. U osoby pečující je důležité, aby neměla v příslušném měsíci příjem - bez ohledu na faktický výkon činnosti. Jak jsem psala výše, skutečné datum příjmu ZP těžko zjistí, ale co kdyby náhodou.

Sakra, na tu sociálku už zase nedošlo, tak příště:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #8 kdy: Duben 01, 2009 »

S tou sociálkou máte pravdu, důležitý je faktický výkon činnosti, nikoliv pouhý příjem. Překlad jste určitě měl hotový do konce prosince, takže jste se nemusel hlásit ani v lednu  

Kdybyste v průběhu roku 2009 chtěl obnovit živnost, nebo byste začal vykonávat činnost podle autorského zákona a měl byste v době zahájení činnosti převedený RP na sebe, tak budete automaticky OSVČ vedlejší.

Roky do důchodu se vám budou počítat podle § 5/1/r) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění - důchodově jsou pojištěny osoby pečující osobně o dítě ve věku do čtyř let. Pobírání RP tu nehraje roli, důležitá je osobní péče o dítko.
Placením pojistného na důchodové pojištění by se vám roky napočítávaly stejně, jak se budou napočítávat v době, kdy půjdete do důchodu, peníze, to nevím.
IP zaznamenána

openTom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #9 kdy: Duben 01, 2009 »

Je to dost komplikované, to uznávám:)

A to ještě své posty edituji během dne, abyste tu večer měla co nejpřesnější a nejpravdivější verzi;)

Udělal jsem to ráno tak, že jsem na ZP volal a chtěl to nějak uhrát na vrácení, uhrání zpět a podobně...  Dost se do mně pustili, že mám změny hlásit DO OSMI dnů a že je pozdě...

Tak jsem odeslal tu kategorii E a to od dneška, 1. dubna a jsem v klidu.

Kdoví, za jaké měsíce by to pojistné platit vůbec stát: v lednu a únoru byla na mateřské manželka. Já příjmy neměl. Ale asi bych těžko obhájil, že jsem byl pečující osoba, když tady byla žena, co jí byla vyplácená mateřská:(
A v březnu pobírala (od 1.3.) ten RP, tak tam bych asi mohl být v kategorii L, to asi jo. Takže celá ztráta pro mně by byla 1x 1080 Kč.

Ale musel bych jim dnes cpát tu jednu kategorii L se zpětnou platností a k tomu zároveň E od dneška. Mohli by se také naštvat:)

Děkuji!

Těším se na sociálku:) Vy píšete občas OSVČ - to může být tedy i osoba bez IČO? Která např. zhotoví autorské dílo?
Té se říká OSVČ? Tak to jsem nevěděl.

Vy máte perličku s klientkou, co nehlásí ZP ani OSSZ. Já také jednu přidám: tchán v důchodu si jako OSVČ vydělal pár korun. V DAP mu opravili hlavní předmět jeho činnosti - měl tam mít slovo \"důchod\".
Tak i to je činnost podle nich:))
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #10 kdy: Duben 02, 2009 »

Zkratka OSVČ znamená Osoba Samostatně Výdělečně Činná. Nejste zaměstnancem (zaměstnání je závislou činností), vyděláváte si na vlastní účet a vlastní odpovědnost (nemusí se vždy jednat o podnikání podle živnostenského zákona, můžete provozovat výdělečnou činnost na základě jiných právních předpisů), zkrátka jste samostatně výdělečně činný:-)  
Druhy samostatné výdělečné činnosti podle ČSSZ:
http://www.socialni.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecne-cinne/druhy-svc/

Důchod jako hlavní předmět činnosti se povedl:-)
IP zaznamenána

openTom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daň z odměny za vytvoření díla
« Odpověď #11 kdy: Duben 03, 2009 »

Děkuji za osvětu! Už to tak budu říkat všem, začnu u syna a tak dále... osvč!
IP zaznamenána
Stran: [1]