Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdravotní pojištění - jednatel a OSVČ  (Přečteno 1869 krát)

HynekDlouhy

  • Host
Zdravotní pojištění - jednatel a OSVČ
« kdy: Březen 24, 2009 »

Dobrý den,

Ve firmě XYZ jsem jednatelem (ne však společníkem) a do 5.3.09 jsem tam měl i pracovní poměr, ten jsem ukončil, jednatelem ještě (na nějakou dobu) zůstávám. Coby jednatel nemám pravidelné měsíční odměny. Po ukončení pracovního poměru jsem začal samostatně podnikat na ŽL, což bude můj hlavní zdroj příjmů. Pokud ovšem chápu, tak i coby jednatel XYZ jsem z hlediska zdr.pojištění \"zaměstnancem\" XYZ - tj. \"zaměstnání\" u XYZ trvá po celý březen, je z něj ovšem jen minimální příjem (mzda za 4 odpracované dny v prac.pom. + 0 za jednatelství). Vyměřovací základ mne coby zaměstnance je tedy za březen menší než minimální. Zajímá mě, zdali se mne týká \"doplatek do minimálního vyměřovacího základu\", nebo zda je to vyřešeno tím, že už platím zálohy ZP za březen coby OSVČ. Na stránkách VZP jsem se dočetl, že ten minim.vyměřovací základ zaměstnance by se mne netýkal, pokud bych vykonával SVČ celý kalendářní měsíc? Ztrácím se v tom...

Moc Vám děkuji za odpověď a případnou radu, jak postupovat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní pojištění - jednatel a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2009 »

ZP zaměstnance za březen nemusíte dopočítat do minima, neboť jste za tento měsíc odvedl pojistné z minimálního vyměřovacího základu coby OSVČ - přiložte k výplatám nějaké potvrzení o úhradě pojistného, třeba útržek složenky.

Upravuje § 3, odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění: Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu, která současně vedle zaměstnání vykonává samostatnou výdělečnou činnost a odvádí zálohy na pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro osoby samostatně výdělečně činné.
IP zaznamenána
Stran: [1]