Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zahraniční stravné  (Přečteno 6242 krát)

matesska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
zahraniční stravné
« kdy: Březen 24, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Nevim si rady s výpočtem stravného (zahraniční). V zákoníku je, že pokud doba strávená v zahraničí je v rozmezí 6 - 12 hodin, vyplácí se polovina z plné sazby. Ale u nás ve firmě a i v jiných firmách se to počítá koeficientem. Spočítá se kolik dostane na jednu hodinu a přepočítá se to na dobu strávenou v zahraničí. Chtěla bych vědět, jak je to správné. Děkuji za odpověd. Marta
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zahraniční stravné
« Odpověď #1 kdy: Duben 14, 2009 »

Podle počtu hodin strávených v zahraničí (výpočet podle zákona o cestovních náhradách, platného do 31.12.2006) se stravné nepočítá. Způsob výpočtu je od 1.1.2007 upraven § 170 zákoníku práce. V případě, kdy pracovník stráví v zahraničí dobu delší než 6 hodin, ale nejvýše 12 hodin, mu náleží stravné ve výši ½ základní denní sazby (pokud jste před zahájením cesty nesjednali krácení stravného, například proto, že pracovníkovi bylo poskytnuto jídlo v zahraničí).
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
zahraniční stravné
« Odpověď #2 kdy: Květen 30, 2016 »

Prosím o radu jak účtovat zahraniční stravné. Po každé odjeté cestě vyúčtovat se zaměstnancem přes cestovní příkaz, ale to znamená, že se nepromítne do výplatní pásky. Nevadí to? Jak to děláte vy? A jaký používat kurz, když pracovní cesta začíná v neděli večer v ČR. Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zahraniční stravné
« Odpověď #3 kdy: Květen 30, 2016 »

Proč by se měly cestovní náhrady promítnout do výplatní pásky, když nesouvisejí se mzdou? Cestovní náhrady můžete vyplatit v hotovosti, nebo převodem na účet, třeba společně s výplatou mzdy.
Přepočet cestovních náhrad najdete v § 183 ZP a § 184 ZP. Pokud jste neposkytli zálohu, tak přepočítáváte kurzem ČNB platným v den nástupu pracovní cesty. V neděli platí páteční kurz.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
zahraniční stravné
« Odpověď #4 kdy: Květen 31, 2016 »

Já právě nevím, že nevadí, že cestovní náhrady nebudou uvedeny ve výplatní pásce. U tuzemských cestovních náhrad je právě uvádíme do nezdanitelných náhrad. Asi v tom hledám zbytečně složitosti. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zahraniční stravné
« Odpověď #5 kdy: Květen 31, 2016 »

Podle ustanovení § 142/5 zákoníku práce jste povinni vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Povinnost uvádět do výplatní pásky cestovní náhrady nide nevidím:-)
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
zahraniční stravné
« Odpověď #6 kdy: Květen 31, 2016 »

Stále se mám hodně co učit. Moc děkuji a přeji hezký večer.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
zahraniční stravné
« Odpověď #7 kdy: Červen 13, 2016 »

Narazila jsem na další oříšek. Jak mám evidovat poskytnuté nadlimitní zahraniční stravné? Součástí cestovního příkazu být nemůže, když ho musím zdanit včetně SP + ZP, napadá mě pouze ho dát do záložky zdanitelné náhrady ve výplatě. Poradíte mi prosím?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
zahraniční stravné
« Odpověď #8 kdy: Červen 19, 2016 »

Nadlimitní stravné bych dala do výplaty do zdanitelných náhrad, jak píšete.
IP zaznamenána
Stran: [1]