Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Penále za pozdní přihlášení OSVČ  (Přečteno 2158 krát)

lauro

  • Host
Penále za pozdní přihlášení OSVČ
« kdy: Březen 23, 2009 »

Dobrý den, dnes jsem byl podat přehled na ČSSZ za rok 2008. OSVČ mám jako vedlejší činnost. Příjmy ze zaměstnání za loňský rok byly 173561,--. Průměrný měsíční příjem z podnikání je dle přehledu 1692,--. Problém je v tom, že jsem se v roce 2008 (kdy jsem začal podnikat na vedlejší činnost)  nenahlásil na ČSSZ (z nevědomosti), až teď  při podání přehledu. Bylo mi řečeno, že budu platit penále za neplacené zálohy za rok 2008, za každý měsíc zvlášť až do dnešního dne. Na těchto stránkách zase čtu, že nemusím platit soc.poj., jestliže zisk v předešlém roce byl nižší než 51743,- a jestliže jsem se k placení nepříhlásil dobrovolně. Mám v tom totální guláš. Dal jsem přehled, kde je nula, ale stát chce po mně nemalé penále za neplacené zálohy. Předem děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Penále za pozdní přihlášení OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2009 »

Bohužel, za rok 2008 vám mohou předepsat penále z nezaplacených záloh. Při zahájení podnikání jste byl povinen oznámit tuto skutečnost OSSZ a pokud jste chtěl být považován za OSVČ vedlejší, pak jste měl doložit potvrzení zaměstnavatele o tom, že jste v zaměstnání vydělal (buď za běžný, nebo za předcházející rok) alespoň 96 tis. Kč. Dal jste přehled, kde je nula, takže OSSZ od vás nemůže chtít pojistné, ale skutečnost, že žádné pojistné platit nemusíte a nemusel jste platit ani zálohy, jste doložil až nyní.
IP zaznamenána
Stran: [1]