Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)  (Přečteno 47926 krát)

rene

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #15 kdy: Duben 26, 2011 »

Dobrý den, v předchozích příspěvcích jsme řešili prodej automobilu. jak budu prosím postupovat při nákupu ojetého os. automobilu z EU ? Situace: CZ firma mi doveze ojetý os. automobil z EU a v CZ mi jej prodá vč. DPH. Já právnická osoba, plátce DPH, koupím auto vč. DPH. Mám nárok na odpočet DPH ? , (rok výroby 2009, ujeto 37000km)
děkuji renolt
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #16 kdy: Květen 05, 2011 »

Pokud budete mít k dispozici daňový doklad, na kterém bude uveden základ daně a DPH, tak si budete moci uplatnit nárok na odpočet daně.
IP zaznamenána

Eva Smetanová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #17 kdy: Únor 07, 2012 »

Dobrý den, nevyčetla jsem na téma DPH při prodeji auta přesně odpověď na můj případ. Koupili jsme auto od neplátce DPH v ČR, bylo rozbité, dali jsme jej do obchodního majetku firmy a  opravili. Nyní ho můžeme prodat (v majetku je 2 měsíce) se ziskem. Jsme plátci DPH. Odvedeme DPH z celé prodejní ceny nebo jenom z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou? Neprovozujeme autobazar, ale zaobíráme se mj. opravami aut. Je důležitá doba, po jakou je auto v obchdním majetku firmy?
IP zaznamenána

Eva Smetanová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #18 kdy: Únor 07, 2012 »

Nenapsala jsem to nejdůležitější. Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #19 kdy: Únor 07, 2012 »

Odvedete DPH z prodejní ceny. Doba, po kterou bylo auto v obchodním majetku, není důležitá.
IP zaznamenána

Eva Smetanová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #20 kdy: Únor 13, 2012 »

Paní Zdeno, děkuji za jasnou odpověď. Eva
IP zaznamenána

ivex

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #21 kdy: Srpen 20, 2012 »

Dobry den preji. Chtel bych se jeste jednou dotazat na jednu variantu vyse rozebiraneho tematu - odpocet DPH u ojetiny z ciziny:
- lze si narokovat odpocet DPH u ojeteho automobilu soukromne zakoupeneho v EU (mimo CR), v pripade zarazeni do OM OSVC - platce?
- co v pripade, ze jako soukroma osoba kupuji vozidlo od nemeckeho platce (nakupuji s nemeckou DPH nebo bez nemecke DPH a danim v CR?)
- ... esistuji i jine pripady (nakup pouziteho vozu od platce v EU do OM podnikatele v CR?)
Hledam jedine legalni cestu, ale ojety vuz chci pouzivat jak na soukrome, tak podnikatelske potreby ( cca 50:50 ).
Predem dekuji za navedeni na spravnou cestou k porozumeni problematiky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #22 kdy: Srpen 21, 2012 »

Variant je několik:

a) sdělíte prodávajícímu své DIČ, on vám prodá auto bez DPH s tím, že máte povinnost přiznat a zaplatit daň v ČR. Jestliže budete auto používat z 50% pro soukromé účely, tak přiznáte daň na výstupu (vypočítáte z hodnoty auta) a na vstupu si z ní uplatníte jen 50%

b) nesdělíte prodejci své DIČ, auto si koupíte jako soukromá osoba nepovinná k dani a následně je vložíte do obchodního majetku. Prodejce vám auto prodá s daní příslušného státu, v ČR už nic nedaníte.

c) nakoupíte od obchodníka použitým zbožím, který auto prodal v tzv. zvláštním režimu (na daňovém dokladu nevyčísluje DPH), v tom případě vůbec nemusíte řešit DPH a je jedno, jestli jste auto koupil jako podnikatel nebo jako soukromá osoba.
IP zaznamenána

ivex

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #23 kdy: Srpen 22, 2012 »

Pani Zdeno, mockrat Vam dekuji za detailni vysvetleni. Uberu se nejspis cestou a), kdy dodanim az pri registraci vozu v CR. Po zaregistrovani vozu si pak jako platce uplatnim odpovidajici castku.
Jeste jednou dekuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #24 kdy: Září 05, 2012 »

A kdo tu Tatru prodává?
IP zaznamenána

kamir

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 06, 2012 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné dle platné daňové legislativy používat zvláštní režim pro uplatnění DPH u dovozu ojetých automobilů ze zahraničí (od plátců DPH z EU). Jaký paragraf to řeší? Jaké jsou ještě jiné možnosti při pořizování automobilů z EU (plátce DPH ČR x plátce DPH EU) a druhá varianta (plátce DPH ČR x neplátce DPH EU). Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

xxluky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #26 kdy: Září 28, 2013 »

Dovoluji si přidat odkaz na článek, kde máte velice hezky vysvětleno, jak na DPH u nových dopravních prostředků dovezených do ČR ze zahraničí.
http://www.portal-firem.cz/podnikani/dph-u-novych-dopravnich-prostredku-ze-zahranici-16
IP zaznamenána

SMOLIK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #27 kdy: Říjen 19, 2013 »

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat,jak mám postupovat u nového auta,stáří 3 měsíce,najeto 1,2tis km do Německa. Auto jsem kupoval kvůli rodině,aby jsme se do něj všichni vešli,no a než auto od dealera došlo,tak se změnily rodinné podmínky doma a já sám tak velké auto nepotřebuji.  Zjistil sem,že u nás bych dost prodělal při prodeji 3 měsíce starého auta,ale při prodeji do Německa bude ztráta minimální. Jsem OSVČ ale neplátce DPH. Proto bych se zeptal,jak je to s DPH a kam nejlépe tento vůz postavit. Jestli mezi Turky a Rusy do autobazaru a nebo oslovit přímo autosalon pro prodej nových a ročních vozů?  
Moc děkuji za každou radu. S pozdravem Smolik.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #28 kdy: Říjen 20, 2013 »

Pokud jde o DPH, poraďte se na finančním úřadě. Pokud prodáte ještě jako nové auto (do 6 měsíců od prvního uvedení do provozu, najeto méně než 6 000 km), tak budete na FÚ podávat hlášení o dodání nového dopravního prostředku. Do 10 dnů od prodeje auta si můžete prostřednictvím přiznání vyžádat zpět daň, kterou jste zaplatil při koupi automobilu.

Kopíruji § 19/4 zákona o DPH:
(5) Osoba, která není plátcem, a příležitostně dodá nový dopravní prostředek, který je přemístěn do jiného členského státu, se považuje za osobu oprávněnou uplatnit nárok na odpočet daně, kterou zaplatila při nabytí nového dopravního prostředku ve sjednané ceně nebo při dovozu nebo při pořízení z jiného členského státu, a to maximálně do výše daně, kterou by byl povinen odvést plátce, pokud by dodání bylo zdanitelným plněním v tuzemsku. Tato osoba je oprávněna uplatnit nárok na odpočet daně u svého místně příslušného správce daně v daňovém přiznání, ke kterému přiloží kopii daňového dokladu, a s hlášením o dodání nového dopravního prostředku předloží daňové přiznání do 10 dnů ode dne dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu. Pokud nárok na odpočet daně neuplatní v tomto daňovém přiznání nebo na požádání správce daně neposkytne informace nutné ke správnému stanovení nároku na odpočet daně, její nárok zaniká.
IP zaznamenána

SMOLIK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #29 kdy: Říjen 21, 2013 »

Takže jestli chápu,tak ikdyž nejsem plátcem DPH,tak jsem si mohl vyžádat vratku na DPH. Ale jen max 10 dní od koupi auta. Já už ho mám stejně 3měsíce,takže mi to už nehrozí.
A když toto auto prodám v Německu,tak s daní,nebo bez daně,nebo vůbec daň nebudu uvádět?
Na FÚ se tedy chystám asi ve středu ráno. Takže pokud se něco dozvím,tak tu poreferuju.
Dík a s pozdravem Smolik.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3