Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)  (Přečteno 46424 krát)

MarcelaP

  • Host
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« kdy: Březen 20, 2009 »

Dobrý den,jak prosím postupovat v případě prodeje automobilu zařazeného v OM podnikatele,při jehož pořízení ze zahraniční byl uplatněn odpočet DPH a nyni je prodán opět do zahraniční(země EU). Budu platit dph v ČR?Jak vyznačím v přiznání k dph?Děkuji, Marcela.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #1 kdy: Březen 23, 2009 »

Postupujete stejně, jako u dodání jakéhokoliv jiného zboží. Prodej neplátci - s českou DPH. Prodej plátci - auto bude skutečně dopraveno či odesláno do JČS - osvobozené plnění podle § 64 ZDPH. Daňový doklad vystavíte podle § 34 ZDPH, vyplníte souhrnné hlášení. V přiznání bude na řádku č. 20 (nahrazuje řádek č. 410). Předpokládám, že už se nejedná o nový dopravní prostředek - auto má najeto alespoň 6 000 km a bylo uvedeno do provozu před více než šesti měsíci.
IP zaznamenána

ohajek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2010 »

Jak by se zmenila tato skutecnost, kdyz se jedna o nove vozidlo (mene nez 6tis km a jeste neregistrovane do provozu)?! Projel jsem akorat cely zakon o DPH, ale nenasel jsem paragraf ktery by se primo tohoto pripadu tykal...

Samozrejme v pripade kdy platce prodava platci (v tomto pripade do SRN).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #3 kdy: Březen 29, 2010 »

Pokud dodává CZ plátce plátci do EU nový dopravní prostředek, pak jde o osvobozené plnění podle § 64/2 ZDPH s nárokem na odpočet podle § 19/1 ZDPH. Dodání bude uvedeno v SH s kódem 0.
Na daňovém dokladu uvede sdělení, že se jedná o nový dopravní prostředek (§34/5 ZDPH).
IP zaznamenána

ohajek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #4 kdy: Duben 26, 2010 »

Nemýlím-li se však, v případě nového doprávního prostředku jde o osvobozene plneni i v pripade, že dodávám jako plátce v ČR i neplátci (resp. jakékoliv soukromé osobě) z jiného členského stát EU, že?!

Určitě to tak funguje např. v Německu, kde když se rozhodnete koupit nový dopravní prostředek jakožto soukromá osoba z jiného členského státu, dostanete jej za netto a zde pak musíte na FU doplatit DPH, nebot misto plneni se presouva do CR.

Jen bych Vas poprosil, jestli mi tuto informaci muzete potvrdit?! Predem dekuji...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #5 kdy: Duben 30, 2010 »

Ano, takto to funguje i v ČR_vizte § 64/2 ZDPH: Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem (jakékoliv) osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je (v tuzemsku) osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.

Kupující zaplatí DPH ve své zemi.

Při prodeji nového dopravního prostředku do EU osobě, která není plátcem, je trochu jiný administrativní postup (jiný řádek přiznání, neuvádíte do SH, vystavíte Hlášení o .... atd), než při prodeji plátci.
IP zaznamenána

rene

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #6 kdy: Únor 12, 2011 »

prosím jak postupovat při prodeji automobilu do zahraničí (EU), automobil byl nakoupen právnickou osobou - plátcem DPH jako použitý (stáří 8let) v ČR od fyzické osoby bez DPH. Jak postupovat při prodeji fyzické osobě do zahraničí s DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #7 kdy: Únor 12, 2011 »

Osobní, nebo nákladní automobil? Pokud osobní, byl koupen do 31.3.2009, nebo později? Kupující je plátcem DPH v EU?
IP zaznamenána

rene

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #8 kdy: Únor 14, 2011 »

.rene píše: jedná se o obytný automobil (dle TP osobní automobil, obytný, kategorie M1) ojetý automobil byl zakoupen od neplátce DPH (FO) 6.8.2010 , kupující není plátcem DPH v EU
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #9 kdy: Únor 14, 2011 »

Vozidlo jste kupovali v době, kdy už zákon o DPH přiznával nárok na odpočet daně i u osobních automobilů, takže nyní musíte prodat s DPH a není při tom důležité, že jste nakoupili od neplátce. Pokud prodáváte do EU neplátci, tak s českou daní.
IP zaznamenána

arnika11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #10 kdy: Únor 15, 2011 »

Dobrý den,

prohlédl jsem si téma a chtěl bych se ujistit konkrétně, že jsem rady pochopil správně. Jsem plátce DPH a bohužel ze zdravotních důvodů budu nucen vyměnit nedávno (30.12.) zakoupený nový vůz v ČR za vůz s automatickou převodovkou. Zdaňuji paušálem a proto vůz není v obchodním majetku. Vůz má jen 2500 km, tedy je považován za nový. Pokud pojedu se stávajícím vozem do Německa a budu ho tam chtít odprodat v tomto pololetí (musí mít také méně než 6000km), tak vystavím kupujícímu fakturu bez DPH. Ohledně vráceného DPH v ČR dle přiznání za 4Q mi zřejmě nevznikne žádná povinnost. Není mi ale jasné, zda bych měl příjem z prodeje vozu dát do příjmů, pokud bude nižší než pořizovací cena (při mém zdaňování paušálem).

Děkuji předem za odpověď (doufám, že tento konkrétní příklad přípustně doplňuje předešlou obecnější diskuzi).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #11 kdy: Únor 20, 2011 »

Pokud jste si při pořízení automobilu uplatnil nárok na odpočet DPH, tak musíte (pro účely DPH, nikoliv pro účely daně z příjmů) vozidlo zařadit do obchodního majetku. Předpokládám, že jste v přiznání k DPH uvedl pořízení majetku též na řádku 48.

Auto budete prodávat bez DPH, další povinnosti se budou řídit podle toho, zda je dodáte osobě registrované k DPH v jiném členském státě (SH, kód 0), nebo osobě neregistrované (hlášení o dodání nového dopravního prostředku s kopií vystaveného DD). V obou případech jde o dodání, které je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet, takže nebudete vracet daň, kterou jste uplatnil ve 4.Q 2010.

Příjem z prodeje vozu budete uvádět jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Půjde o příjem z prodeje motorového vozidla, který není osvobozen od daně podle § 4/1/c) ZDP, neboť doba mezi nabytím a prodejem je kratší než 1 rok.
IP zaznamenána

rene

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #12 kdy: Únor 24, 2011 »

Dobrý den ještě by jsem požádal o vysvětlení jak píši výše (člen - rene) jak budu postupovat v případě DPH u prodeje automobilu ale v ČR cituji viz výše: prosím jak postupovat při prodeji automobilu do zahraničí (EU), automobil byl nakoupen právnickou osobou - plátcem DPH jako použitý (stáří 8let) v ČR od fyzické osoby bez DPH. Jak postupovat při prodeji fyzické osobě do zahraničí s DPH?.... a také viz  mé příspěvky :.rene píše: jedná se o obytný automobil (dle TP osobní automobil, obytný, kategorie M1) ojetý automobil byl zakoupen od neplátce DPH (FO) 6.8.2010 , kupující není plátcem DPH v EU

Omlouvám se, ale situace s prodejem se změnila, auto bude prodáváno v ČR přes autobazar, kde mi tvrdí, že lze prodat v mém případě bez DPH. Nezdá se mi, že by měli pravdu -  děkuji rene
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #13 kdy: Únor 24, 2011 »

Také nejsem tak úplně přesvědčená, že má autobazar pravdu. Pokud byste auto koupili od plátce jako osvobozené plnění (na daňovém dokladu odkaz na důvod osvobození, například na přechodná ustanovení zákona 87/2007 Sb.), tak byste je nyní mohli prodat bez DPH, měli byste čím prokázat osvobození, které se k tomuto vozidlu váže i po změně zákona o DPH. Ale při nákupu od neplátce, kdy nemáte jak prokázat osvobození .... nevím. Možná postačí, že auto bylo poprvé pořízeno (kýmkoliv) před 1.4.2009 a nemusíte osvobození prokazovat. Doporučuji konzultaci s daňovým poradcem.
IP zaznamenána

rene

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)
« Odpověď #14 kdy: Únor 25, 2011 »

Dobrý den,
děkuji za vyčerpávající vysvětlení, právě v těchto případech je až nelogické, koupím bez DPH - musím prodat s DPH (třeba i neplátci DPH) poté ve všech případech bude jakékoliv zboží neprodejné, nebo prodejné o mínus 20%
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3