Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: Přehled pro OSSZ a VZP  (Přečteno 29590 krát)

Peklanska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Přehled pro OSSZ a VZP
« kdy: Únor 24, 2008 »

Měla bych dotaz ohledně vyplnění přehledů za rok 2007 - jsem zaměstnancem na HPP a zároveň jako vedlejší činnost mám podnikání od 3/2007. V přehledu pro VZP  oddíl D - nová výše zálohy můžu teda napsat 0,- Kč dle bodu c), když jsem stále zaměstnán?

A jak je to s přehledem pro OSSZ a zálohama na další rok? Musí se platit zálohy na DP i NP OSVČ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #1 kdy: Únor 25, 2008 »

V přehledu pro VZP uveďte do nové výše zálohy nulu a pod ní do závorky zálohu, vypočtenou podle vzorce.

V roce 208 budete platit zálohy na SP v případě, že rozdíl mezi příjmy a výdaji za rok 2007 byl 40.278,- Kč a vyšší - vznikla vám tím povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Pokud byl zisk roku 2007 nižší, pak do přehledu uvedete do řádku 27 a dalších samé nuly a nevznikne vám povinnost záloh. Nemocenské pojištění je pro OSVČ  dobrovolné.
IP zaznamenána

zofka

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #2 kdy: Únor 27, 2008 »

Dobrý den, budu vyplňovat přehled a chci se zeptat, min.rok jsem byla zaměstnaná 8 měs. a 4 měs. jsem měla živnost jako hlav.příjem. Do přehledu uvádím jen příjmy ze živnosti je tak? A ještě musím podávat i přehled na soc.poj? příjmy z pod. 128 000. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #3 kdy: Únor 27, 2008 »

Do přehledu se uvádějí jen příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Přehledy podáváte na obě pojišťovny.
IP zaznamenána

Sláva

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #4 kdy: Únor 28, 2008 »

Nejsem vůbec modrý z diskuze ohledně vrácených přeplatku z VZP a SP.
Ještě prosím jednou.
Jsem OSVČ a z přehledu za r.2007 mě jak ze zdravotního tak sociálního pojištění a i záloh na dani z příjmu
vznikl přeplatek. Jak to budu účtovat v Daňové evidenci - jako zdanitelný příjem v r.2008 nebo příjem nepodléhající dani.
Díky Sláva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #5 kdy: Únor 28, 2008 »

Vrácené přeplatky SP a ZP budou v roce 2008 zdanitelným příjmem - v roce 2007 jste si je uplatnil jako výdaj na podnikání a snížil jste si tím základ daně, takže nyní musejí do příjmů.
Vrácený přeplatek daně z příjmů bude příjmem nedaňovým - když jste daň platil, tak jste si jí neuplatňoval jako výdaj na podnikání.
Také z toho ale nejsem vůbec modrá:-)
IP zaznamenána

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #6 kdy: Březen 05, 2008 »

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. V roce 2007 jsem opět zahajovala podnikatelskou činnost v červnu, bohužel jsem nestihla dát OSSZ potvrzení o výši příjmů a červen mě považovali za hlavní činnost, od červnence jsem byla považována za činnost vedlejší. Za červem jsem zaplatila minimalní zálohu 1491 Kč, potom jsem již zálohy neplatila.

Proto bych se chtěla zeptat, jestli se mi ta zaplacená čáskta 1491 Kč vrátí, když jsem měla za rok 2007 příjmy pouze asi 22 000, takže mi nevyjde ani doplatek ani zálohy.
A ovlivní mě nějak ten měsíc, co byla činnost provozována jako hlavní (např. při případných zálohách, při podání přehledu)?

Mockrát děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #7 kdy: Březen 05, 2008 »

Vše bude záviset na výši příjmů ze zaměstnání (včetně případné nemocenské) za rok 2007. Pokud jste měla příjem vyšší než 96 tis. Kč, tak budete po celý rok 2007 považována za OSVČ vedlejší  (i v červnu). Částka 1.491 Kč, kterou jste zaplatila, byla pouze záloha, kterou budete vyúčtovávat.
Rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji byl nižší než 24.167 Kč (hranice pro povinnou účast OSVČ na důchodovém pojištění za půl roku podnikání) a proto vám nevznikla povinnost zaplatit pojistné za rok 2007, ani nebudete muset platit zálohy na rok 2008. Do řádku 27 - 30 zapište nuly a zaplacená záloha se stane přeplatkem pojistného:-)
IP zaznamenána

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #8 kdy: Březen 06, 2008 »

Děkuji mockrát za vyčerpávající odpověď.

Ještě mám otázečku: O tu částku 1491 (záloha) si můžu navýšit výdaje, když uplatňuji výdaje %? Jak to pak ale bude s přeplatkem, ten budu muset v dalším roce zdanit (musela bych ho zdanit, i když bych si ho teďka nezapočítala do výdajů)?
Sociální pojištění platit tedy nebudu, ale u zdravotního pojištění, tam se musí platit z konkrétního příjmu, takže tam mi určitě nějaká časka vyjde, pokud to píši správně :-)

Ještě jedno děkuji a přeji hezký večer
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #9 kdy: Březen 06, 2008 »

Zaplacenou zálohu na SP si můžete uplatnit jako výdaj na řádku č. 103 přiznání. Vrácený přeplatek bude v tom případě příjmem roku 2008.
Pokud zálohu na SP neuplatníte v roce 2007 jako výdaj, pak ani její vrácení v roce 2008 nebude zdanitelným příjmem.
Nějaká částka k placení vám na přehledu pro zdravotní pojišťovnu vyjde. Nevím, jestli je uvedených 22 tis. Kč váš příjem už po odečtení výdajů, pokud ano, tak zaplatíte 1.485,- Kč pojistného. OSVČ, které jsou zároveň  zaměstnané, nemusejí platit zálohy na ZP.
IP zaznamenána

Markéta25

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #10 kdy: Březen 07, 2008 »

dobrý den, nemohu ze zorientovat v zálohách co se píší do přehledů jak na OSSZ tak pro VZP. Zálohu za měsíc prosinec 2007 jsme zaplatila v lednu 2008 tzn. do DAP za rok 2007 mi tato platba sice nevstoupí ale do obou přehledů ano???? Chápu správně? A co když se třeba zpozdím a zálohu za prosinec zaplatím až v únoru také se do přehledů započítá??
IP zaznamenána

jitak

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #11 kdy: Březen 07, 2008 »

Dobrý večer,v období od 19.2-08.05. a od 18.6.-30.7.byla pracovní neschopnost. Pro které měsíce není stanoven minimální vyměř.základ? Právě nevím, zda se počíta celý měsíc od 1 do 31. Pochopila jsem to tak, že bych měla odečíst jen 2 mesíce? Děkuji Jitak
IP zaznamenána

Koller

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #12 kdy: Březen 08, 2008 »

Dobrý den.Jsem OSVČ a uplatňuji odečet daní paušálem ( % ).Prosím o radu co si moho zahrnout do výdajů v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2007 pro OSSZ.Jestli pouze onu paušální částku, v mém případě 50%, nebo si k této částce mohu také připočíst zdravotní pojištění a doplatky pojistného za rok 2006,placené v roce 2007.Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Judith

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #13 kdy: Březen 09, 2008 »

Dobrý den,
Zítra, tj. 10. 03. chci podat daňové přiznání a současně odeslat přehled na OSSZ. Zajímalo by mne, zda mám poslat zálohu na sociální pojištění za měsíc únor  podle předposledního přehledu, a nebo již podle toho nového (osmého bylo v sobotu). Pro mne by bylo výhodnější poslat zálohu podle nového přehledu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #14 kdy: Březen 09, 2008 »

Citace: Markéta25
dobrý den, nemohu ze zorientovat v zálohách co se píší do přehledů jak na OSSZ tak pro VZP. Zálohu za měsíc prosinec 2007 jsme zaplatila v lednu 2008 tzn. do DAP za rok 2007 mi tato platba sice nevstoupí ale do obou přehledů ano???? Chápu správně? A co když se třeba zpozdím a zálohu za prosinec zaplatím až v únoru také se do přehledů započítá??
Ano, chápete to správně. Do daně z příjmů patří jen částky, které jste zaplatila v roce 2007.
Do přehledů se započítají i zálohy, které jste zaplatila do 8. ledna 2008. Záloha za prosinec, zaplacená v únoru, nebude zahrnuta do zaplacených záloh a v přehledu vám vyjde doplatek.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3