Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Přehled pro OSSZ a VZP  (Přečteno 27535 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #15 kdy: Březen 09, 2008 »

Citace: jitak
Dobrý večer,v období od 19.2-08.05. a od 18.6.-30.7.byla pracovní neschopnost. Pro které měsíce není stanoven minimální vyměř.základ? Právě nevím, zda se počíta celý měsíc od 1 do 31. Pochopila jsem to tak, že bych měla odečíst jen 2 mesíce? Děkuji Jitak
Počítají se jen celé měsíce, v tomto případě dva. Připomínám, že podmínkou krácení je, aby OSVČ měla nárok na nemocenskou z nemocenského pojištění OSVČ. Pokud nebyla nemocensky pojištěna u své OSSZ, pak zaplatí pojistné z minimálního vyměřovacího základu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #16 kdy: Březen 09, 2008 »

Citace: Koller
Dobrý den.Jsem OSVČ a uplatňuji odečet daní paušálem ( % ).Prosím o radu co si moho zahrnout do výdajů v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2007 pro OSSZ.Jestli pouze onu paušální částku, v mém případě 50%, nebo si k této částce mohu také připočíst zdravotní pojištění a doplatky pojistného za rok 2006,placené v roce 2007.Děkuji za odpověď.
Do přehledů zapište stejné příjmy a výdaje, jako do daňového přiznání. Tedy 50% + pojistné z řádku 103.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #17 kdy: Březen 09, 2008 »

Citace: Judith
Dobrý den,
Zítra, tj. 10. 03. chci podat daňové přiznání a současně odeslat přehled na OSSZ. Zajímalo by mne, zda mám poslat zálohu na sociální pojištění za měsíc únor  podle předposledního přehledu, a nebo již podle toho nového (osmého bylo v sobotu). Pro mne by bylo výhodnější poslat zálohu podle nového přehledu.
Zálohu na únor budete platit ještě podle předchozího přehledu.

§ 14/3 zákona 589/1992 Sb.:
(3) Po dni, kdy byl nebo měl být podán přehled podle § 15 odst. 1, se záloha na pojistné ve výši odpovídající měsíčnímu vyměřovacímu základu stanovenému podle odstavců 2, 4 až 6 platí do dne, kdy byl nebo měl být takový přehled podán v dalším kalendářním roce.
Ze stránek ČSSZ:
Výše zálohy v měsíci podání Přehledu je závislá na datu úhradu zálohy na měsíc, ve kterém je Přehled podán a na datu podání Přehledu. Je-li záloha zaplacena nejpozději v den podání Přehledu, stanoví se její výše ještě v původní výši. Je-li záloha uhrazena po dni podání přehledu, stanoví se již v nové výši.
IP zaznamenána

Danuse

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #18 kdy: Březen 18, 2008 »

Pracuji občas jako průvpdkyně na Živnostenský list. Za tuto činnost jsem měla celkový příjem v roce 2007 Kč 6600, 50% je základ daně tj Kč 3300. Musím z částky Kč 3 300 platit nemocenské příp. jiné pojistné? Loni jsem si koupila počítač za Kč 20 000, který používám i pro tuto činnost. Jsem důchodkyně. Prosím o radu. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #19 kdy: Březen 18, 2008 »

Jestliže byl váš příjem z podnikání za rok 2007 nižší, než 15 tis. Kč, tak vůbec nemusíte podávat daňové přiznání. Je zvykem poslat na FÚ čestné prohlášení, že příjmy byly pod touto hranicí a že jste nevykázala ztrátu.
Nebo zkuste uplatnit skutečné výdaje - část ceny počítače, kterou jste schopna obhájit pro podnikání, nějaké telefony atd., pak byste mohla vykázat mírnou ztrátu. V tom případě je ale třeba podat daňové přiznání.
Zdravotní pojišťovně a na OSSZ se posílají přehledy o příjmech a výdajích a to i v případě, že nejste povinna podávat daňové přiznání. Sociální pojištění byste platila až při zisku (rozdíl příjmů a výdajů) ve výši 48.334,- Kč za rok. Zdravotní pojištění se platí ze všech příjmů, pokud byste vykázala ztrátu z podnikání, pak nebudete platit nic.
IP zaznamenána

Ruda

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #20 kdy: Březen 19, 2008 »

Zdravím všechny, kteří jsou i v této (daňové) době ochotni radit nám, již popleteným a velmi nejistým.
Nejsem si vůbec jistý vyúčtováním zdr.a soc.pojištění a proto volám SOS. Podnikání jsem začal koncem měsíce ledna 2007 a nahlásil jako vedlejší.
Do 31.5.2007 jsem byl zároveň zaměstnancem.Hrubý příjem ze záv.čin.je 71371,-Kč ( 62445,- základ daně), z podnikání vykazuji čistý zisk 10284,- Kč.
A teď ten hlavní problém. Nevím zda jsem brán jako podnikající celý rok na hlavní, když jsem ze zaměstnání nedosáhl vyměřovacího základu 96000,-Kč. Budu v přehledech rozdělovat na vedl.a hlavní?
Od června 2007 jsem platil zálohy 1360,-Kč a 1491,-Kč.
Můžete mi prosím poradit jak na to?
Děkuji a přeji hezký večer.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #21 kdy: Březen 19, 2008 »

Nerada to píši, ale pro OSSZ budete celý rok 2007 OSVČ hlavní, neboť jste v zaměstnání nedosáhl potřebného příjmu alespoň 96 tis. Kč za rok. Na řádku 25 přehledu (počet měsíců, v nichž jsem považován za OSVČ hlavní) uveďte 12 měsíců hlavní činnosti.
Pro zdravotní pojišťovnu budete OSVČ hlavní i vedlejší -  samostatná výdělečná činnost byla v roce 2007 vaším hlavním zdrojem příjmů po dobu 7 měsíců (v přehledu pro VZP řádek č. 6).
IP zaznamenána

Ruda

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #22 kdy: Březen 19, 2008 »

Děkuji za odpověď, musím říct, že jsem to předpokládal.
Ještě prosím doplňující dotaz, potřebuji ujistit, že uvažuji správně.
Jelikož jsem v podnikání nedosáhl skoro žádný zisk(cca10000,-), bude se na mě v obou případech vztahovat
minimální vyměřovací základ?
Soc.poj. tuším 60420,-Kč , ze kterého odvedu 29,6%
Zdr.poj. 70487,- , ze kterého odvedu 13,5%.
Děkuji za Váš čas.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #23 kdy: Březen 19, 2008 »

Ano, je to tak. Minimální pojistné na SP bude 17.885,- (počítáte minimum za celý rok)  Kč a na ZP 9.516,- Kč (počítáte minimum jen za 7 měsíců podnikání, do května za vás odváděl ZP z minimálního vyměřovacího základu zaměstnavatel).
IP zaznamenána

J.Kostka

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #24 kdy: Březen 19, 2008 »

Dobrý den,
v srpnu minulého roku (2007) jsem si založil živnostenský list (Chov domácích a zoologických zvířat a poskytování souvisejících služeb)
a zahájil výkon samostatné výdělečné činnosti. Doložil jsem potvrzení školy o studiu na příslušné úřady (OSSZ, VZP, FÚ), takže by mé podnikání mělo být vedeno jako činnost vedlejší. Za celý rok 2007 jsem ale neměl žádný příjem (nic jsem neprodal). Proto předpokládám, že nebudu muset doplácet žádnou částku za pojistné (protože by to měla zaplatit škola,resp. stát). Rozumím tomu správně? Ještě bych chtěl poprosit o radu jak vyplnit řádek č.28 Minimální vyměřovací základ. V návodu je totiž napsáno, že tam musím uvést nejméně 24 168,-. Ovšem podle mého bych zde napsal částku 0 Kč a do řádku č.29 taktéž - bylo by to správně?

Děkuji za jakoukoliv radu!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #25 kdy: Březen 19, 2008 »

Přečtěte si pokyny k řádku č. 24 - v řádcích 27 až 30 uvedete samé nuly. K přehledu přiložte další potvrzení o studiu, tiskopis je součástí pokynů. Rozumíte tomu správně:-)
IP zaznamenána

Vladimír

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #26 kdy: Březen 20, 2008 »

Mam dulezity dotaz: dle toho co jsem odvodil ze zakona to vypada, ze pro ucely OSSZ je odvedena zaloha na pojisteni VYDAJEM, ale vraceny preplatek NENI PRIJMEM:

č. 589/1992 Sb. § 5b odst. (1) tedy cituji:

\"Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení se pro účely tohoto zákona posuzují podle zvláštního zákona (54)\"

- zde je odkaz 54, který vede na cituji:

\"54) § 7 odst. 1 a 2 a § 24 odst. 1 a 2 zákona ČNR č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. \"

- § 7 (prijmy): zde se nemluví nic o tom, ze by se za prijem povazoval vraceny preplatek pojisteni
- § 24 odst. 2 pism. e) rika ze vydajem je take:

\"pojistné hrazené poplatníkem, pokud souvisí s příjmem, který je předmětem daně a není od daně osvobozen (...)\"

Takze je to skutecne tak nebo jsem neco prehledl?

Predem velmi dekuji za spolecne zamysleni.
IP zaznamenána

PavelM

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #27 kdy: Březen 20, 2008 »

Prosím o radu. Na FÚ nemají jednotné stanovisko.Za loňský rok jsem zaplatil maximální výšku uznatelných záloh na sociální a zdravotní pojištění. Mohu tyto zálohy počítat v této výši jako náklad, i když jsem dosáhl podstatně nižšího zisku, který neodpovídá těmto zálohám.
IP zaznamenána

Aneta

  • Host
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #28 kdy: Duben 03, 2008 »

Dobrý den,moc prosím o radu:jsem zaměstnancem a chtěla bych si přivydělávat soukromou činností,potřebuji k tomu živnostenský list nebo stačí jen ohlášení?Přečetla jsem si tolik publikací,že z toho ve finále nevím vůbec nic a ve všem mám zmatek.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Přehled pro OSSZ a VZP
« Odpověď #29 kdy: Duben 04, 2008 »

Na základě ohlášení živnosti dostanete živnostenský list. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zivnostensky-list-ziskat.php
Jsou i činnosti, které nejsou živností, například pojišťovací zprostředkovatel a jiné činnosti, které můžete vykonávat pouze na základě zvláštního předpisu. Záleží na tom, v čem ta vaše soukromá činnost bude spočívat.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3