Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ŽL a částečný inv.důchod  (Přečteno 2706 krát)

maglienka

  • Host
ŽL a částečný inv.důchod
« kdy: Duben 28, 2008 »

Dobrý den,prosím o radu.Jsem v část.inv.důchodu  a chtěla bych si zažádat o ŽL živnost volná.Budu mít nějaké úlevy na daních,kolik budu platit zdravotní poj. a soc.poj.
Nevím,zda se to zakládá na pravdě,ale slyšela jsem,že je možné při této volné činosti si vydělat určitý limit a nemusím platit daně ani mít ŽL.Prý ten limit je asi 17tis.ročně.Děkuji za odpověd.maglienka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15046
ŽL a částečný inv.důchod
« Odpověď #1 kdy: Duben 29, 2008 »

Živnostenský list potřebujete na činnost, kterou budete vykonávat soustavně, samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku, bez ohledu na výši příjmů. Pokud byste měla pouze nahodilý příjem z příležitostné činnosti, který nepřesáhl částku 20 tis. Kč za rok, pak byste nemusela mít ŽL, ani platit daně - jedná se o osvobozený příjem.
Pokud si vyřídíte ŽL, pak nebudete povinna podat daňové přiznání (a tím pádem ani platit daň z příjmů) v případě, že vaše příjmy (bez odečtení výdajů) nepřesáhnou 15 tis. Kč a nevykážete daňovou ztrátu. V případě vyšších příjmů sice budete daňové přiznání podávat, ale můžete si uplatnit slevy na dani. Základní sleva na poplatníka bude činit 24.840,- Kč a sleva na ČID 2.520,- Kč.
Zdravotní pojištění: zaplatíte 13,5 % z poloviny rozdílu mezi příjmy a výdaji (zisku).
Sociální pojištění: při průměrném měsíčním rozdílu příjmů a výdajů (zisku) 4.311,- Kč nebudete muset platit sociální pojištění. Pokud překročíte hranici povinné účasti na důchodovém pojištění, pak se stanete OSVČ vedlejší a zaplatíte pojistné minimálně ve výši 639,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána
Stran: [1]