Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dar  (Přečteno 2287 krát)

misaskoupa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dar
« kdy: Březen 06, 2009 »

Dobrý den, potřebuji prosím Vás poradit s fakturou za dar na sponzorský ples Sociálním službám - péče o postižené. Mám ji teď zaúčtovat jako nedaňovou a uplatnit dar v kolonce v až v kolonce přiznání za rok 2009? A může firma uplatnit DPH? Jde o dvě faktury, jedna za televizi a druhá za bezdotykový odpadkový koš. Děkuji předem za vaši pomoc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
Dar
« Odpověď #1 kdy: Březen 09, 2009 »

Bude se jednat o dar (bez jakéhokoliv protiplnění), nebo o výdaj na reklamu a propagaci (budete si jimi dělat na plese reklamu)?

U darů buď neuplatníte DPH na vstupu, nebo ji odvedete při poskytnutí daru.
IP zaznamenána

misaskoupa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dar
« Odpověď #2 kdy: Březen 09, 2009 »

Jedná se o televizor a bezdotykový odpadkový koš zakoupený na sponzorský ples pro sociální služby pečující o postižené občany. Přišla faktura, která bude hrazena z účtu a od sociálních služeb bude vystaven doklad o přijmutí těchto darů. Firma, která zakoupila koš a televizor je čtvrtletní plátce DPH. O reklamu nejde. Takže pokud tomu rozumím dobře, zaúčtuji fakturu jako daňově neuznatelnou a neuplatním odpočet DPH. Na konci roku na základě potvrzení o poskytnutí daru uplatním na daňovém přiznání daňově uznatelný výdaj - dar pro tělesně postižené.  Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
Dar
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2009 »

Ano, fakturu nedaňově a bez odpočtu DPH. Dar si uplatníte až v daňovém přiznání na základě potvrzení jako nezdanitelnou část základu daně podle § 15 (pokud jste fyzická osoba), nebo podle § 20/8 ZDP (pokud jste PO).
IP zaznamenána
Stran: [1]