Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Školné jako výdaj?  (Přečteno 6070 krát)

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Školné jako výdaj?
« kdy: Říjen 12, 2007 »

Dobrý den,
jsem zaměstnán a k tomu mám jako vedlejší činnost podnikání. Půjdu studovat na soukromou VŠ, kde zaplatím určitou částku za školné. Mohu si tuto částku dát do nákladů ve své daňové evidenci?
Děkuji za odpověď (Štěpán)
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Školné jako výdaj?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 12, 2007 »

Nemůžete, není to daňově uznatelné.
IP zaznamenána

Sara

  • Host
Školné jako výdaj?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 17, 2007 »

Dobrý den a jak je to s 2 letým kurzem, který absolvuji pro možnost budoucího podnikání v této oblasti??
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Školné jako výdaj?
« Odpověď #3 kdy: Listopad 03, 2007 »

Daňová uznatelnost výdajů na vzdělávání OSVČ není v zákonu o daních z příjmů zvlášť upravena, jako například u zaměstnanců. Platí tedy, že daňově uznatelný je jen takový výdaj, který dokážete obhájit jako potřebný pro zajištění a udržení příjmů. Jestli je kurz zaměřen na obor, ve kterém podnikáte a budete podnikat i v budoucnu, pak výdaje obhájíte.
IP zaznamenána

Tony

  • Host
Školné jako výdaj?
« Odpověď #4 kdy: Leden 28, 2008 »

Dobrý den,
mám následující dotaz. Jsem zaměstnanec, studuji se souhlasem svého podniku a pro jeho potřeby soukromou vysokou školu v kombinované formě studia. Podnik mi platí školné, cca 24000 Kč za semestr. Nyní se na mne obrátila vedoucí účtárny s tím, že mi tuto částku musí vždy zdanit a že z ní tedy odvedu daň (a to i zpětně, protože se to prý u nás dříve nedělalo). Je tento postup správný?
S díky za odpověď a s pozdravem Tony.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Školné jako výdaj?
« Odpověď #5 kdy: Leden 30, 2008 »

Ano, postup je správný. Od zaměstnavatele vám plyne příjem, který odle ustanovení § 6, odst.9, písm.a) zákona o daních z příjmů není osvobozen od daně - jedná se o částky vynaložené na zvýšení kvalifikace.
IP zaznamenána
Stran: [1]