Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Odpisy majetku  (Přečteno 16534 krát)

Suchánková Eva

  • Host
Odpisy majetku
« kdy: Březen 02, 2009 »

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti, která není zahrnuta v obchodním majetku a chci ji pronajímat. Na tento pronájem nemusí být živnostenský list, tudíž příjmy budu zdaňovat podle §9 ZDP. Jak je to s opisy u tohoto majetku? Pokud se rozhodnu vést účetnictví, movitý a nemovitý majetek o kterém je účtováno se nepovažuje za obchodní majetek - z toho vyplývá, že si odpisy nemůžu uplatnit? A co výdaje spojené s opravou této nemovitosti? Budou daňově uznatelné? Děkuji za opověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Odpisy majetku
« Odpověď #1 kdy: Březen 04, 2009 »

Odpisy HM lze uplatnit. Slova o tom, že se majetek o kterém je účtováno nepovažuje za OM znamenají, že se v případě prodeje tohoto majetku nesleduje lhůta 5 let od vyřazení z OM - příjem z prodeje vyřazeného majetku je osvobozen od daně.
IP zaznamenána

l.pejsar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Odpisy majetku
« Odpověď #2 kdy: Březen 05, 2009 »

Dobrý den ,chtěl bych se zeptat zda se odpis automobilu,který je v obchodním mění na mé jméno odpisuje celý na mě-tedy 100 %,nebo též na spolupracující osobu-manželku.Jsem  osoba OSVČ a vedu DE.Příjmy a výdaje dělím rovnoměrně 50 na 50. Děkuji Luboš.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Odpisy majetku
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2009 »

IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Odpisy majetku
« Odpověď #4 kdy: Březen 06, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příjmy výdaje dle §9:
1. které výdaje patří do vstupní ceny bytu, který jsem rekonstruovali: cena bytu, na základě kupní smlouvy, úroky z úvěru do doby než byl byt předán do nájmu - předtím byl rekonstruován (po tomto datu úroky přímo do výdajů), měsíční poplatky za správu úvěr (150,- Kč?) cena za materiál a služby na rekonstrukci, energie v době rekonstrukce, pojistka bytu, kuchyně, plastová okna, dveře, parapety, žaluzie
2. pokud jsme jeden byt přestavěli na dva, máme vést dvě inventární karty a 2x vypočítávat odpisy (cenu mě napadá jedině rozdělit poměrem metrů čtverečních) nebo můžeme vést vše jen jednou
3. Zdanuje se příjem pouze za nájem? Příjem za služby a kauci se nezdaňuje?
4. Když jsou 2 spoluvlastníci (v době pořízení bytu nebyli manželé), každý má 50% - zdaňuje každý příjmy ve výši 50% a uplatňuje si výdaje ve výši 50%? Něco jsem zaslechla, že kdyby měl příjem jen jeden z nich, může zdaňovat pouze jeden z nich (ale nájemní smlouva je psaná na oba) - ale v příslušných paragrafech nic takového není.
Předem moc děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Odpisy majetku
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2009 »

1.  Do vstupní ceny: cena bytu podle kupní smlouvy za předpokladu, že mezi koupí a zahájením pronájmu neuplynula doba delší než 5 let. Dále všechny prokázané výdaje, spojené s opravou, nebo s technickým zhodnocením bytu. Úroky z úvěru (do doby zahájení pronájmu) jsou součástí vstupní ceny pouze v případě, že tak poplatník rozhodne, možno i přímo do výdajů. Poplatky za správu úvěru a pojistka bytu přímo do výdajů.
2.  Pokud máte zkolaudované 2 bytové jednotky, tak odpisujete každou zvlášť.
3. Příjmy za služby, spojené s užíváním bytu, se nezdaňují v případě, že budou tyto služby s nájemcem zúčtovány.
4. Spoluvlastníci zdaňují své příjmy § 11 ZDP. Možná jste četla o tom, že příjmy z pronájmu nemovitosti, která je ve společném jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich.

--------------------------------------
Pro vaši informaci kopíruji z Pokynu MF ČR č. D-300 k § 9 ZDP:

1) Příjmy z nájemného z bytů nebo jejich částí, z nájemného nebytových prostor a z nájemného z nemovitostí se u fyzických osob zahrnují do příjmů z pronájmu podle § 9 zákona, případně do příjmů z podnikání či jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona, je-li byt, nebytový prostor či nemovitost vložen do obchodního majetku nebo se jedná o příjem z činnosti provozované na základě živnostenského oprávnění (registrace), případně podle zvláštního předpisu.
2) Součástí nájemného z bytů nebo jejich částí podle ustanovení § 686 a 696 občanského zákoníku nejsou úhrady za ceny služeb spojených s užíváním bytu. Obdobně v případě nájmu nebytových prostor nejsou součástí úhrady nájemného úhrady za služby, jejichž poskytování je spojeno s nájmem (§ 3 zákona č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor, ve znění pozdějších předpisů).
3) Zálohy na ceny služeb (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje pronajímatel do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů.
4) Poskytuje-li některé služby sám pronajímatel, jsou zálohy na ceny těchto služeb zdanitelným příjmem pronajímatele.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Odpisy majetku
« Odpověď #6 kdy: Březen 13, 2009 »

Děkuji za předchozí odpověď a ještě bych vám ráda položila další otázky, omlouvám se, pokud to budu psát zmateně, ale tak nějak si připadám :
1) o splečeném jmění manželů vím, proto jsem zmiňovala, že nejsou manželé. Ale může podle §11 ZDP, zdaňovat příjmy a výdaje jen u jednoho z vlastníků - pokud tedy spolu sepíší smlouvu. (Vznikne jim totiž z pronájmu ztráta, která bude asi i v příštích letech a druhý vlastník by ji nemohl do 5 let odepsat - předpokládá se, že nebude mít jiné příjmy než ze zaměstnání). A jak by to bylo v tomto případě s výdaji-faktury, které byly napsány na toho druhého vlastníka-bez příjmů. Může si je dát do výdajů podle §11 ZDP vlastník, který příjmy zdaňuje ve výši 100%. Pokud ne, mohl by je \"přefakturovat\" a dát si to do § 10 - celkově ve výši 0,- Kč.
2) druhá otázka je pouze spekulace - pokud by chtěli majitelé byt prodat a prodali by ho po 5 letech, tak se jedná o příjem osvobozený od daně. Nemusejí v tomto případě nějakým způsobem dodaňovat uplatněné odpisy? Chápu, že pokud by byt prodali před 5.rokem (protože v něm nemají trvalé bydliště), tak musí zdanit příjmy a do výdajů zahrnou pouze zůstatkovou cenu.
Předem mockrát děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Odpisy majetku
« Odpověď #7 kdy: Květen 19, 2009 »

1) Příjmy mohou na základě smlouvy plynout jen jednomu ze spoluvlastníků, který si také (na základě smlouvy) uplatní všechny výdaje, spojené s těmito příjmy, tedy i faktury psané na druhého spoluvlastníka.

2) Pokud by v bytě měli bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem, pak by se jednalo o osvobozený příjem podle § 4/1/a) ZDP. Tuto podmínku zřejmě nesplní, proto by postupovali podle § 4/1/b) ZDP ? prodej po 5 letech od nabytí osvobozen, prodej v době kratší by podléhal zdanění. Jako výdaj si uplatní zůstatkovou cenu, výdaje spojené s prodejem nemovitosti a daň z převodu nemovitosti ? viz § 10/5 ZDP.
IP zaznamenána

karolinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Odpisy majetku
« Odpověď #8 kdy: Září 08, 2009 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,za jak dlouho je možné požádat o vyjmutí koupené nemovitosti z obchodního majetku.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Odpisy majetku
« Odpověď #9 kdy: Září 10, 2009 »

Pokud jste fyzická osoba, tak o vyřazení hmotného majetku rozhodujete sama, nemusíte nikoho žádat.
IP zaznamenána

karolinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Odpisy majetku
« Odpověď #10 kdy: Září 12, 2009 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď,ale zajímalo mě,po kolika letechod koupě je možné vyjmout nemovitost z obchodního majetku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Odpisy majetku
« Odpověď #11 kdy: Září 12, 2009 »

Žádné omezení není, majetek můžete vyjmout z OM třeba hned druhý den.
IP zaznamenána

karolinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Odpisy majetku
« Odpověď #12 kdy: Září 15, 2009 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď,ale asi jsem zapomněla napsat,že nemovitost byla zrekonstruována.Zajímalo by nás,jak je to s daněma a podobně.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Odpisy majetku
« Odpověď #13 kdy: Září 16, 2009 »

Asi jste toho zapomněla napsat víc:-) a já si opravdu netroufám věštit z křišťálové koule. V nemovitostech jsou vždy velké peníze, tedy i riziko citelných daňových doměrků. Doporučuji konzultovat problém s účetním, který má k dispozici potřebné doklady, nebo s daňovým poradcem.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Odpisy majetku
« Odpověď #14 kdy: Září 17, 2009 »

Převzala jsem vedení účetnictví firmě, u níž jsem zjistila chybu na kartách majetku. Jedná se o to, že v roce 1992 je chybně spočítána zůstatková cena u budov s rozdílem 70 Kč. Nemohu už zkoumat, jak k tomu došlo (asi by mi to ani nebylo k ničemu, protože dodat.přiznání k roku 1992 podávat nemá smysl a ani nelze), ale potřebovala bych to nějak napravit, protože mi tak vzniká rozdíl mezi evidovanou zůstatkovou cenou majetku na kartě, která je tím pádem o 70 Kč nižší než rozdíl mezi pořizovací cenou a oprávkami v účetnictví. Současně vznikl rozdíl mezi součtem odpisů na kartách majetku a sumou oprávek v účetnictví, kde v účetnictví je zaúčtováno o 70,- Kč méně než je uvedeno na kartách.
Domnívám se, že bych daný problém mohla vyřešit přes interní doklady a udělat pomocný odpis tohoto vzniklého rozdílu se zdůvodnění zaúčtování = účty 551/081 ve výši 70,- Kč asi s tím, že náklady budou nedaňové? Můžete mi, prosím, sdělit, zda by takovýto způsob byl korektní nebo zda by se našlo lepší řešení? Děkuji moc.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2