Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: propůjčení vozidla  (Přečteno 5134 krát)

maro

  • Host
propůjčení vozidla
« kdy: Únor 28, 2009 »

Dobrý den,můžu si půjčit od otce auto do podnikání?Má zaplacenou siln.daň,ale auto nevyužíval.Co si mohu uplatnit-lístky od benzínu a náklady na údržbu a opravu?Smlouva mezi námi bude bezplatná.
A dotaz ještě z jiného soudku:Manželka měla příjmy od zaměstnavatel cca 66000,- v řádku č:1a 2(potvrzení od zaměstnavatele),můžu si jí uplatnit?Nevím co s pojistným a základem daně-to se tam taky počítá?
Děkuji za rady Maro
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
propůjčení vozidla
« Odpověď #1 kdy: Únor 28, 2009 »

Pokud se bude jednat o bezplatnou výpůjčku, pak si uplatníte pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty.

Manželku si můžete uplatnit - započítává se její hrubý příjem ze závislé činnosti - řádek 2.
IP zaznamenána

novakovpetra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
propůjčení vozidla
« Odpověď #2 kdy: Duben 10, 2009 »

Dobrý den, pronajala jsem si k mému podnikání osobní vozidlo na základě nájemní smlouvy za úplatu a zajímalo by mě , co všechno si můžu uplatnit do nákladů a kdo platí silniční daň, když je pronajímatel občan-nepodnikatel anebo 2. možnost je to OSVČ. Děkuji Petra Nováková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
propůjčení vozidla
« Odpověď #3 kdy: Duben 14, 2009 »

Do nákladů si můžete uplatnit prokázané výdaje, spojené s pracovními cestami - spotřebu PHM, dálniční známku, parkovné, havarijní pojištění, běžnou údržbu auta, drobné opravy, dále zaplacené nájemné.  

Silniční daň platí ten, kdo je zapsaný v TP a je jedno, zda je běžným občanem, nebo OSVČ.
IP zaznamenána

novakovpetra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
propůjčení vozidla
« Odpověď #4 kdy: Červen 03, 2009 »

Dobrý den, můžu si dát občerstvení jako je káva a voda do daňových nákladů? Ještě mám další dotaz, na jaký účet mám dát pokutu za špatné parkování? Budou obojí nedaňové náklady? Děkuji
Petra Nováková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
propůjčení vozidla
« Odpověď #5 kdy: Červen 03, 2009 »

Jakou souvislost má dotaz s propůjčením vozidla?
Občerstvení pro klienty nedaňově, jde o výdaj na reprezentaci. Vodu pro zaměstnance lze za určitých podmínek účtovat daňově. Pokutový blok za parkování na 545, nebo ještě lépe vyhodit.
IP zaznamenána

Jan Blažek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
propůjčení vozidla
« Odpověď #6 kdy: Srpen 05, 2009 »

Dobrý den,

pro využití nově zavedené možnosti paušálního výdaje na dopravu /5.000,- resp.4.000,- Kč měsíčně/ jsem smluvně pronajal osobní automobil vedený na moje jméno manželce. ( já i ona jsme OSVČ) Manželka se přihlásila na FÚ k silniční dani a daň svým jménem zaplatila. Protože v jedné z předcházejících odpovědí píšete, že silniční daň platí ten, kdo je napsaný v TP (to jsem já), je velkou chybou, že daň zaplatila manželka ?

Děkuji Vám

HonzaB,
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
propůjčení vozidla
« Odpověď #7 kdy: Srpen 06, 2009 »

Předpokládám, že automobil je ve vašem výlučném vlastnictví, nabyl jste jej před uzavřením manželství, nebo darováním v době manželství ... zkrátka nejde o majetek, který je součástí společného jmění manželů, takový byste nemohl manželce pronajmout.

Jako plátce silniční daně jste se měl raregistrovat vy a vy také budete podávat přiznání k dani silniční. Daň může zaplatit manželka (a uplatnit si výdaj na podnikání), ale pod vaším daňovým identifikačním číslem. Zajděte na FÚ, tam vám poradí, jak to dát do pořádku.
IP zaznamenána

Jan Blažek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
propůjčení vozidla
« Odpověď #8 kdy: Srpen 06, 2009 »

Děkuji za odpověď a prosím ještě o upřesnění výlučného vlastnictví auta. Pře uzavřením manželství jsem jej nenabyl ani v době trvání manželství
mi nebylo darováno. Protože jsem sám rovněž OSVČ, měl jsem auto původně v majetku firmy a nějakou dobu po jeho odepsání jsem jej z majetku firmy vyřadil a dál mi zůstalo na moje jméno. Stává se toto auto po vyřazení z obchodního majetku společným jměním manželů, nebo je
i nadále moje a je to jedna z dalších dalších variant, kdy ho můžu manželce pronajmout ?
Děkuji
HonzaB
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
propůjčení vozidla
« Odpověď #9 kdy: Srpen 06, 2009 »

Pokud jste auto koupili za dobu trvání manželství, pak je součástí společného jmění manželů i když bylo nějaký čas zahrnuto ve vašem obchodním majetku. V tom případě je pronájem zbytečný (o pronájmu by se dalo uvažovat v případě, že byste měl auto stále ještě zařazeno ve svém OM) a manželka s tímto autem může zacházet jako s vlastním, vždyť jí patří stejným dílem, jako vám. Manželka si tedy může uplatnit paušální výdaj na dopravu za vlastní vozidlo.
IP zaznamenána

novakovpetra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
propůjčení vozidla
« Odpověď #10 kdy: Listopad 10, 2009 »

Dobrý den, pronajala  jsem si do firmy s.r.o. auto za úplatu a uplatňuji si do nákladů veškeré náklady spojené s provozem vozidla. Je pravda, že silniční daň platí a podává přiznání k silniční dani pronajímatel, který je zapsaný v TP? Ještě před pronajmutím auta jsem se však přihlásila k silniční dani s úmyslem mít auto v majetku, musím v tomto případě podat přiznání k silniční dani s nulovou platbou? Názory na tento dotaz se mně totiž docela různí.Děkuji
Petra Nováková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
propůjčení vozidla
« Odpověď #11 kdy: Listopad 14, 2009 »

Poplatníkem daně silniční je osoba, která je zapsaná v TP vozidla, tedy pronajímatel. Pokud jste jako fyzická osoba uzavřela nájemní smlouvu se svojí společností, pak budete platit daň vy.
IP zaznamenána
Stran: [1]