Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto  (Přečteno 17820 krát)

Drobek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #15 kdy: Březen 15, 2009 »

Dobrý den,
jsem OSVČ, moje manželka  pečuje o osobu blízkou a má auto, které já používám k podnikání, sepsali jsme spolu nájemní smlouvu ( za rok 130000,-kč). Manželka se přihlásila k silniční dani. Do daňově uznatelných nákladů si já dávám paragony za nakoupené pohoné hmoty, a také ostatní výdaje (odpisy, dálniční známku, pneumatiky, olej a podob., a povinné ručení), a na konci roku také nájemné za auto zaplacené manželce. Dělám to tak správně? Děkuji za odpověď. Petr
IP zaznamenána

Drobek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #16 kdy: Březen 16, 2009 »

Dobrý den, chtěl bych pozměnit dotaz ze včerejška: moje manželka je v technickém průkazu vedena jako majitelka a já jako provozovatel (jsem OSVČ autodopravce), silniční daň si platím já, a dávám ji do daňově uznatelných nákladů (dále jen DUZ), do DUZ si dávám také dle paragonu cenu za benzin, dálniční známku, povinné ručení, havarijní pojištění, a další materiál a služby k provozu auta (pneumatiky, olej, servisní služby apod.. ). Musíme mít mezi sebou smlouvu o pronájmu auta, i když jsem v TP vedený já jako provozovatel? děkuji za odpověď. Petr
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #17 kdy: Březen 16, 2009 »

Citace: Stanislava
Dobrý den, ještě bych měla jeden doplňující dotaz k lístkům na PHM. Od 1.1.09 vložim os.auto do obch. majetku, tudíž budu uplatňovat odpisy a skutečné náklady. Výše jste psala,že je úplně jedno kolik lístků si dám do nákladů. Ale FÚ by se asi nelíbilo, kdybych měla za měsíc leden ujeto 2000 km a v nákladech bych měla lístky na PHM např. 9 tis., když při spotřebě 8l by to mělo být cca 4-5tis.

Děkuji za odpověď. Stanislava
Budete prokazovat skutečné výdaje a důkazní břemeno bude na vás. Upozorňuji, že na dokladech od čerpadel PHM jsou uvedeny přesné časové údaje o čerpání. Pokud budete podle záznamů v knize jízd na cestě mezi Brnem a Ostravou a zároveň budete podle paragonu čerpat PHM v Táboře, tak se to FÚ asi nebude příliš líbit:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #18 kdy: Březen 16, 2009 »

Citace: Stanislava
Právě, že jsem jenom podnikatelova přítelkyně. :)) Jen se ptám, abych se tomu příště vyvarovala, pokud by to nešlo dát do daňové evidence. Děkuji Stanislava
V tom případě bude lepší, když bude přítel platit ze svého účtu, nebo hotově.
IP zaznamenána

tripleTTT

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #19 kdy: Březen 19, 2009 »

Dobry den,
resim dilema. Vlozit auto do podnikani ci ne. (osvc neplatce dph, DE) Uplatnovat si cestovni nahrady je \"pohodlne a jednoduche\", ale na druhou stranu vlozit auto do podnikani by se mohlo davat do nakladu opravy atd.  (viz nize)
Zajimala by me jedna vec. Lze vlozit auto do podnikani a neuplatnovat odpisy, jen opravy provozni naklady atd? Mam naplanovane, ze auto za 1rok ci 2 prodam a nechtel bych to zbytecne komplikovat s odpisy.

Dalsi dotaz: jeli auto v OM a uplatnuji se nahrady. Takova dalnicni znamka, kterou potrebuji proto abych se dostal ke klientum, je danove uznatelna? Pro osobni ucely ji nepotrebuji vubec. Dalsim prikladem jsou povinne zimni pneumatiky, ktere jsou na useku, kterym prejizdim ke klientum.

A jeste jsem si vzpomnel na jeden: pri ceste za klientem jsem poskodil vozidlo (derava silnice po zimne). Lze naklady na tuto opravu pozit do nakladu pokud je auto jen v OM?   Zajima me to z toho titulu, kdy jsem vynalozil prostredky (byt je to oprava vozidla, tj. vraceni do puvodniho stavu nebo spise do provozuchopneho) na zajisteni prijmu. A z titulu, ze jsem si \"pujcil\" auto pro podnikani, a pokud jsem ho poskodil musim skodu napravit. Stejne tak jako bych mel auto pujcene z pujcovny.
Jako uprimne me to nastvalo znicil jsem 2 elektrony a predni ulozeni kola + cast ulozeni druheho predniho kola. Nektere nase cesty, to je des.

Diky za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #20 kdy: Březen 21, 2009 »

Citace: Drobek
Dobrý den, chtěl bych pozměnit dotaz ze včerejška: moje manželka je v technickém průkazu vedena jako majitelka a já jako provozovatel (jsem OSVČ autodopravce), silniční daň si platím já, a dávám ji do daňově uznatelných nákladů (dále jen DUZ), do DUZ si dávám také dle paragonu cenu za benzin, dálniční známku, povinné ručení, havarijní pojištění, a další materiál a služby k provozu auta (pneumatiky, olej, servisní služby apod.. ). Musíme mít mezi sebou smlouvu o pronájmu auta, i když jsem v TP vedený já jako provozovatel? děkuji za odpověď. Petr
Pokud je auto ve výlučném vlastnictví manželky (není součástí společného jmění manželů), pak vám je může pronajmout pro podnikání. Vzhledem k tomu, že jste spojenými osobami ve smyslu § 23/7 ZDP, musí být nájemné stanoveno v ceně, která je obvyklá mezi nespojenými osobami. Manželka bude přiznávat příjem z pronájmu. V případě vozidla v nájmu můžete uplatnit prokázané výdaje, spojené s provozem auta - PHM, provozní kapaliny, servis, opravy, ke kterým jste zavázán nájemní smlouvou, dálniční známku. Havarijní pojištění ano, ale povinné ručení by podle mého názoru měla platit manželka (nevím to na 100%). Silniční daň platí provozovatel, tedy vy. Nájemní smlouva mezi provozovatelem a vlastníkem vozidla je v pořádku, používají například leasingové společnosti.

Pokud je auto součástí společného jmění manželů, pak s ním zacházíte jako s vlastním vozidlem, nájemní smlouva není na místě. Vlastní vozidlo buď vložíte do obchodního majetku, pak uplatňujete všechny uvedené provozní výdaje včetně případných odpisů hmotného majetku. Nebo pro podnikání používáte toto vozidlo bez vkladu do OM, pak lze uplatnit náhrady - základní náhradu za 1 km jízdy a náhradu za spotřebované PHM.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #21 kdy: Březen 21, 2009 »

Citace: tripleTTT
Dobry den,
resim dilema. Vlozit auto do podnikani ci ne. (osvc neplatce dph, DE) Uplatnovat si cestovni nahrady je \"pohodlne a jednoduche\", ale na druhou stranu vlozit auto do podnikani by se mohlo davat do nakladu opravy atd.  (viz nize)
Zajimala by me jedna vec. Lze vlozit auto do podnikani a neuplatnovat odpisy, jen opravy provozni naklady atd? Mam naplanovane, ze auto za 1rok ci 2 prodam a nechtel bych to zbytecne komplikovat s odpisy.

Dalsi dotaz: jeli auto v OM a uplatnuji se nahrady. Takova dalnicni znamka, kterou potrebuji proto abych se dostal ke klientum, je danove uznatelna? Pro osobni ucely ji nepotrebuji vubec. Dalsim prikladem jsou povinne zimni pneumatiky, ktere jsou na useku, kterym prejizdim ke klientum.

A jeste jsem si vzpomnel na jeden: pri ceste za klientem jsem poskodil vozidlo (derava silnice po zimne). Lze naklady na tuto opravu pozit do nakladu pokud je auto jen v OM?   Zajima me to z toho titulu, kdy jsem vynalozil prostredky (byt je to oprava vozidla, tj. vraceni do puvodniho stavu nebo spise do provozuchopneho) na zajisteni prijmu. A z titulu, ze jsem si \"pujcil\" auto pro podnikani, a pokud jsem ho poskodil musim skodu napravit. Stejne tak jako bych mel auto pujcene z pujcovny.
Jako uprimne me to nastvalo znicil jsem 2 elektrony a predni ulozeni kola + cast ulozeni druheho predniho kola. Nektere nase cesty, to je des.

Diky za odpoved
Je možné vložit auto do obchodního majetku a neuplatňovat odpisy.

Pokud je auto v OM, tak neuplatňujete žádné náhrady, nýbrž pouze prokázané výdaje. To znamená spotřebované pohonné hmoty, opravy, údržba, zimní pneu, dálniční známka, povinné ručení, havarijní pojištění atd - na všechno musíte mít doklady. Povinně vedete evidenci veškerých jízd i soukromých. Na konci roku zjistíte poměr pracovních a služebních jízd a v tomto poměru pak pokrátíte všechny uplatněné výdaje (s výjimkou silniční daně, která se nekrátí). Jestli máte v rodině ještě jiné auto, tak to své můžete používat pouze k podnikání:-)

Výdaje na opravy můžete uplatnit pouze u majetku, který jste vložil do OM.
IP zaznamenána

tripleTTT

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #22 kdy: Březen 23, 2009 »

Diky moc za odpoved.
Mam vzdycky na pameti \"vydaje na zajisteni prijmu\" :) . Takze tu dalnicni znamku bych tam hned dal.  :) Potrebuji ji jen pro pracovni cesty.

Tezko se rozhoduju s tim zarazenim. Moje auto nevyzaduje temer zadnou udrzbu. A provoz je financne nenarocny (napr spotreba je mnohem niz nez piste technicak, je jedno jestli dalnice ci mesto nebo styl jizdy se stabilne zapnutym 4x4 -7,5L). Naproti tomu servis, ci pojistka (3000ccm) je zase hodne drahy :-/.
Takze pro prvni dve veci se hodi mit auto v OSM a pro druhe v OM.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #23 kdy: Březen 24, 2009 »

Zařazení auta do OM má ještě jednu nevýhodu v tom, že příjem z případného prodeje auta musíte přiznat ke zdanění ještě 5 let po vyřazení auta z OM. Pokud byste neuplatňoval odpisy hmotného majetku, pak by vám z prodeje nevznikla daňová povinnost. K příjmu byste uplatnil výdaje a těmi by byla pořizovací cena auta.
Pokud se rozhodnete auto zařadit do OM, tak bych na vašem místě uplatnila i ty odpisy. Při následném prodeji auta bude výdajem jeho zůstatková cena. Pokud byste je odpisoval jenom rok, či dva, pak stále ještě bude zůstatková cena dost vysoká. Páni podnikatelé (i dámy podnikatelky), kteří uplatňují prokázané výdaje na provoz a opravy auta mi většinou nosí paragony od čerpadel, myčky, nákupu doplňků do auta atd., které posbírali od všech příbuzných a známých:-)
IP zaznamenána

Pauliová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #24 kdy: Říjen 20, 2009 »

Dobrý den mám ještě dotaz, který se týká vzniku s.r.o. Podnikatel, fyzická osoba má v majetku budovu, nyní po velké rekonstrukci. Chtěl by založit s.r.o. se základním vkladem 200 000. Jestliže budova nebude vložena jako nepeněžitý vklad, může si jako s.r.o. uplatňovat  odpisy na budovu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňově uznatelné náklady v DE - os. auto
« Odpověď #25 kdy: Říjen 22, 2009 »

Odpisy HM může uplatňovat jen vlastník majetku, tedy podnikatel.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]