Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Učet  (Přečteno 3891 krát)

MartinW

  • Host
Učet
« kdy: Únor 20, 2008 »

Dobrý den

Od 1 března ze mě bude OSVČ a já pořád váhám jak to mám provest s učtem v  bance slyšel jsem že pro podnikání je lepší mít podnikatelský učet aby penize vydane z učtu šly jen na provoz firmy ale že mužu použivat i svuj osobní učet ovšem potom je to pry složitejší v učetnictví když z učtu platim nájem bytu, poplatky za elektrinu, poskytovaní internetu což nemá s firmou nic společného proto bych se chtěl zeptat jake jsou vyhody a nevyhody běžného učtu v podnikání jestli je opravdu lepsi podnikatelsky ucet mit. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Učet
« Odpověď #1 kdy: Únor 20, 2008 »

Žádný předpis vám nepřikazuje mít podnikatelský účet. Běžný účet (pro podnikání) je vždy dražší, než účty osobní, navíc se ve smlouvě o vedení osobního účtu většinou zavazujete, že jej nebudete používat k podnikání. Je sice lepší  mít zvláštní účet jen pro podnikání, ale je to vždy nákladnější (výdaje za vedení účtu a bankovní poplatky si uplatníte jako výdaj na podnikání). Soukromý účet také můžete používat, ale poplatky za vedení bych nedávala do výdajů. Zkuste si zjistit nějaké informace o účtu u té nové m banky, která má jen internetové bankovnictví (účty snad ani nerozlišuje na běžné a osobní), dostal byste tím do výdajů i část poplatků za internetové připojení.
IP zaznamenána

kremlin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Učet
« Odpověď #2 kdy: Únor 23, 2008 »

Citace: MartinW
že mužu použivat i svuj osobní učet ovšem potom je to pry složitejší v učetnictví
Jde-li vám o ušetření za poplatky, můžete ve své bance otevřít dva osobní účty, jeden používat pro podnikání - tento účet propojíte s daňovou evidencí, druhý účet pro osobní potřeby.

Jinak samozřejmě k podnikání bankovní účet povinně nepotřebujete, v praxi se však bez něj neobejdete.

Jde-li vám o nulové poplatky, doporučuji mBank nebo Fio, které lze paralelně používat v České republice a na Slovensku, a zdarma.
IP zaznamenána

Karel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Učet
« Odpověď #3 kdy: Únor 24, 2008 »

Jakožto student mám u jedné banky (studentský) soukromý účet, u druhé opět studentský, který používám k podnikání - výslovně jsem se ptal při uzavírání smlouvy, jestli účet můžu použít i k podnikání (nikdo mi neprokáže, že účet mám JEN pro podnikání) a podmínkám to neodporuje. Problém bych viděl v jediném - obtížně se dokazuje, že poplatky patří mezi náklady, ale v zásadě se u běžných účtů jedná o korunové položky, pokud posíláte víc peněz, vyplatí se asi produkty pro firmy ve \"vyšší cenové kategorii\".
IP zaznamenána
Stran: [1]