Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přerušení studia a OBZP  (Přečteno 2058 krát)

Zbyněk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přerušení studia a OBZP
« kdy: Únor 24, 2009 »

Dobrý den,
měl bych na Vás dotaz ohledně OBZP. Právě jsem dočasně přerušil studium na VŠ a ztrácím tedy statut studenta. Pracuji jako lektor na Dohodu o provedení práce. Pokud tomu dobře rozumím, měl bych se do 8 dnů přihlásit zdravotní pojišťovně k platbě zdravotního pojištění ve výši 1080 Kč měsíčně a místo studenta budu nyní OBZP-\"to je vše?\" Pokud bych ale chtěl vykonávat tu samou lektorskou činnost na ŽL, musela by to v tuto chvíli být hlavní činnost a musel bych tedy platit vyšší ZP než jako OBZP a navíc ještě zálohy na sociální pojištění, i když je mi méně jak 26 let?

Doufám, že jsem to popsal srozumitelně a předem děkuji za odpověď:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přerušení studia a OBZP
« Odpověď #1 kdy: Únor 25, 2009 »

Ano, popsal jste to zcela srozumitelně. Buď se přihlásíte u své ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů, měsíční pojistné bude činit 1.080,- Kč a to bude vše. Z příjmů za dohodu o provedení práce (budete mít příjem ze závislé činnosti) nebudete muset platit zdravotní, ani sociální pojištění.
Pokud byste si na tu samou činnost opatřil ŽL, pak platíte ZP v minimální výši 1.590,- Kč/měs. a k tomu SP minimálně 1.720,- Kč/měs. a to bez ohledu na skutečnou výši příjmů. Vaše příjmy totiž nepoplynou ze závislé činnosti, nýbrž ze samostatné výdělečné činnosti. Věk do 26 let vám nepomůže, při přerušeném studiu nejste nezaopatřeným dítětem.
IP zaznamenána

Zbyněk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přerušení studia a OBZP
« Odpověď #2 kdy: Únor 26, 2009 »

Skvělé, díky za pomoc a přeji hezký den:-)
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
Přerušení studia a OBZP
« Odpověď #3 kdy: Únor 28, 2009 »

Aneb rada do života: nepřerušovat studium, dokud vám není 26 :-) A potom už je to fuk :)
IP zaznamenána
Stran: [1]