Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Lístky MHD, náklady na tel.&internet v zahraničí - daňová uznatelnost?  (Přečteno 3149 krát)

Olraku

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

od 1.7. podnikám jako OSVČ (překladatelská činnost), neplátce DPH. Přečetla jsem si informace v tomto a ostatních fórech a má následující dotazy.
1. Jakožto daňově uznatelné náklady si mohu započíst odborné publikace (slovníky), kancelářské potřeby a procentní podíl z účtů za platbu telefonu a internetu, pokud prokáži, že toto potřebuji k zajištění příjmů. Je to tak?
2.Občas se musím sejít agenturou, resp. jinými zákazníky na konzultace. Byla by jízdenka na MDH, případně účet za taxi na místo schůzky daňově uznatelným nákladem? Jak bych toto prokázala?
3. Pokud si objednám např. antivirový program v zahraničí a prokáži, že jeho procentní podíl je potřebný pro zajištění příjmů, použije pro převod na CZK jednotný kurz dle Pokynu D MF. Je to tak? Musí být na účtu/faktuře např. při nákupu přes internet vždy uvedena moje adresa (jak pro platbu, tak pro zaslaní zboží), nebo si mohu nechat zboží zaslat na svou adresu c/o mých známých v zahraničí? Mělo by toto vliv na uznatelnot daňového dokladu?
4. Část roku pobývám v zahraničí, kde si platím telefon a internet. Účty jsou vedeny na mé jméno a místní adresu v dané zemi. V dané zemi mám pracovní povolení. V době, kdy pobývám v zahraničí si platím zároveň pouze český telefon. Mohu si i tyto výdaje (respektive jejich procento) započíst jako daňově uznatelné?

Předem Vám velice děuji za odpověď.

Olraku
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

1. Ano.
2. Ano, prokážete jízdenkou, nebo účtem za taxi. Je dobré si alespoň na rub dokladu připsat důvod, cíl cesty a s kým jste jednala, abyste mohla při případné kontrole reagovat.
3. K přepočtu můžete používat jednotný kurz MF, nebo kurzy, používané v účetnictví - podrobněji zde: http://www.jakpodnikat.cz/cizi-mena.php
Na faktuře ze zahraničí mohou být dvě adresy. Pro platbu adresa místa podnikání a číslo vašeho účtu, pro doručení zboží adresa vašich známých v zahraničí.
4. Záleží na tom, zda se uvedené výdaje vztahují ke zdaňovaným příjmům.
IP zaznamenána

Olraku

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Velice Vam dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

Krůtová

  • Host

Mám předmět podnikání -výroba a  obchod a služby neuvedené vpřílohách 1 až 3 živnostenského zákona . obor činnosti překladatelská a tlumočn ická činnost Nechci uplatňovat skutečné výdaje ale % a nevím v jaké výši. 50 a nebo 40 % . Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud máte ŽL, pak uplatňujete výdaje ve výši 50% příjmů.

(40% uplatňují znalci a tlumočníci, kteří neprovozují činnost podle živnostenského zákona, nýbrž podle zvláštního předpisu - zákona o znalcích a tlumočnících.)
IP zaznamenána
Stran: [1]