Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání  (Přečteno 18106 krát)

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz

Dobrý den,
mám dotaz,jelikož teprve začnu podnikat od 09/2007,ale jisté výdaje již mám ,které jsou spojeny se zařízením před zahájením podnikání,např.živnostenský list,zřízení účtu v bance,přepis auta atp.
Jak je mohu uplatnit v přiznáních úřadům? (když ještě nejsou po datu zahájení živnosti?)
Vera
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #2 kdy: Říjen 13, 2007 »

Nezbytně vynaložené výdaje, spojené se zahájením činnosti, můžete uplatnit a to ve výši, kterou jste schopna obhájit. Výdaje by správně měly být uvedeny až v daňovém přiznání (nikoliv jako součást DE) v tabulce E jako úprava základu daně snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji. Pokud zřizovací výdaje uvedete do daňové evidence (pak už ale nedáváte do tabulky E) s datem, kdy jste začala podnikat, tak se snad nic nestane, základ daně bude v obou případech stejný.
IP zaznamenána

fanka

  • Host
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #3 kdy: Leden 08, 2008 »

Dobrý den,
mám dotaz ke zřizovacím výdajům. Jsem FO, vedu DE.  Začala jsem podnikat od 1.1.2008. Od tohoto data jsem dobrovolný plátce DPH. Zřizovací výdaje proúčtuju přes pokladnu. Můžu si u těchto zřizovacích výdajů uplatnit DPH ?

Díky za rady    Fanka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #4 kdy: Leden 14, 2008 »

Pouze u obchodního majetku, evidovaného ke dni registrace. Odpočet se nevztahuje na služby a  spotřebované nákupy před dnem registrace.
IP zaznamenána

jitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #5 kdy: Únor 07, 2008 »

Dobrý den,  mám ŽL od 12/06 a na SP a ZP mám ohlášen začátek podnikání od 1.2.07. V r.2006 nebyla vedena DE a v přiznání bylo uvedeno, že činnost nebyla zahájena. Znamená to tedy, že před tímto datem (1.2.2007) jsou moje výdaje od 12/2006 - 1/2007 ( poplatek za vydání ŽL, zřízení podnik.účtu s vkladem 1 000,- Kč, nákup sowtware..) výdaji zřizovacími a jsou daňově účinné v r.2007?  Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Dan

  • Host
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #6 kdy: Únor 25, 2008 »

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jak je to s tím, když chci podnikat, ale prozatím nemám živn. list. Chci pouze zkusit jednu věc, než si ho udělám. Jde mi o ten strop 40 000 Kč ročně, do kterého není ŽL potřeba a také by mě zajímalo, když nebudu podnikatel, jak budu fakturovat, pouze na mou osobu. Předem děkuji za pro mne velmi užitečné informace a omlouvám se, zda jsou mé otázky moc \"laické\".
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #7 kdy: Únor 25, 2008 »

O žádném stropu, při kterém není potřeba ŽL, nevím. Možná vám jde o příležitostný příjem, který je osvobozen od daně, pokud nepřevýší částku 20 tis. Kč za rok.
Fakturu může vystavit kdokoliv, i nepodnikající osoba.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #8 kdy: Únor 25, 2008 »

Citace: jitka
Dobrý den,  mám ŽL od 12/06 a na SP a ZP mám ohlášen začátek podnikání od 1.2.07. V r.2006 nebyla vedena DE a v přiznání bylo uvedeno, že činnost nebyla zahájena. Znamená to tedy, že před tímto datem (1.2.2007) jsou moje výdaje od 12/2006 - 1/2007 ( poplatek za vydání ŽL, zřízení podnik.účtu s vkladem 1 000,- Kč, nákup sowtware..) výdaji zřizovacími a jsou daňově účinné v r.2007?  Děkuji za odpověď.
Ano, výdaje si můžete uplatnit jako úpravy základu daně v daňovém přiznání za rok 2007. Vklad na BÚ není daňově účinný:-)
IP zaznamenána

jitka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #9 kdy: Únor 26, 2008 »

Děkuji za odpověď a hlavně poznámku ohledně vkladu na podnik.účet. Je to vlastně logické, ale nevím jestli by mě to trklo. :-)) Díky Jitka
IP zaznamenána

Jana

  • Host
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #10 kdy: Březen 16, 2008 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně nájmu nebytových prostor, které byly uhrazeny
před vznikem ŽL, v provozovně se nyní podniká. Jde o uznatelný výdaj ? Děkuji J.
IP zaznamenána

Pavel

  • Host
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #11 kdy: Březen 18, 2008 »

Dobrý den, mám živnost na plynová zařízení od 2/08, ale před zahájením živnosti jsem musel získat osvědčení a pak také oprávnění. Mohu to dát do výdajů i když jsem ještě neměl ŽL? Osvědčení bylo v 12/07 a oprávnění už letos v 2/08. Děkuji
IP zaznamenána

Terezaa Multrusová

  • Host
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #12 kdy: Březen 19, 2008 »

Dobrý den,  k jakému datu zaúčtovat zřizovací výdaje, které vznikly již v roce předchozím a souvisejí s podnikáním, které bylo započato až v únoru tohoto roku. Konkrétně se jedná o výdaje spojené s vydáním ŽL, výdaje na kurs a odborný dohled a výdaje na některý materiál a vybavení provozovny. Předem děkuji za odpověď. Multrusová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #13 kdy: Březen 19, 2008 »

Citace: Jana
Dobrý den, mám dotaz ohledně nájmu nebytových prostor, které byly uhrazeny
před vznikem ŽL, v provozovně se nyní podniká. Jde o uznatelný výdaj ? Děkuji J.
Pokud budete umět rozumně zdůvodnit zaplacené nájemné (potřebné úpravy, zařizování provozovny ....), pak je možné uplatnit jako nezbytně vynaložený výdaj, spojený se zahájením činnosti.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání
« Odpověď #14 kdy: Březen 19, 2008 »

Citace: Terezaa Multrusová
Dobrý den,  k jakému datu zaúčtovat zřizovací výdaje, které vznikly již v roce předchozím a souvisejí s podnikáním, které bylo započato až v únoru tohoto roku. Konkrétně se jedná o výdaje spojené s vydáním ŽL, výdaje na kurs a odborný dohled a výdaje na některý materiál a vybavení provozovny. Předem děkuji za odpověď. Multrusová
Pokud je budete zahrnovat do daňové evidence, tak k prvnímu dni podnikání. Správně by tyto výdaje měly být pouze položkou upravující (snižující) základ daně v tabulce E.
IP zaznamenána
Stran: [1]