Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: příležitostná činnost nebo ne?  (Přečteno 4249 krát)

tereza stojdlova

  • Host
příležitostná činnost nebo ne?
« kdy: Únor 18, 2008 »

Dobrý den,
 
chci se zeptat, chci dělat taneční kurzy (1hodinu za týden) a semináře,
ale protože jsem student s děckem, mám málo času, takže předpokládám,
že se nedostanu s výdělkem nad 15.000,- za rok, je to tedy příležitostná činnost?

potřebuji k tomu něco, abych si mohla najmout prostory,
což nepřevýší částku 3.000,-za rok,
(tedy mohu si je jen tak pronajmout na své jméno?)
nebo udělat seminář s nějakým sdružením na dohodu o práci
 
nedostanu se nad hranici 20.000,- včetně nákladů, takže bych nemusela mít živnostenský list?

musím podat dańové přiznání?

věřím, že zařídit si živnostenský list není tak složité ani ztrátové,
 jenom se chci ujistit, jestli to není v mém případě zbytečné...:)

o této profesi sice uvažuji do budoucna, ale příští dva roky to mohu dělat jenom příležitostně

děkuji za trpělivost při odpovědi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
příležitostná činnost nebo ne?
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2008 »

Bude se jednat o činnost opakovanou, nepůjde tedy o příležitostný příjem i když bude nízký. Prostory si můžete pronajmout jen tak na své jméno. I když budete pořádat kurzy a semináře jen hodinu týdně, ale celý rok, půjde o soustavnou činnost, provozovanou vlastním jménem a na vlastní odpovědnost - tedy o podnikání - budete potřebovat ŽL. Daňové přiznání budete podávat, pokud vaše příjmy z podnikání budou vyšší, než 15 tisíc korun. Zahájení samostatné výdělečné činnosti je třeba oznámit OSSZ a zdravotní pojišťovně, kterým budete odevzdávat přehledy o příjmech a výdajích.
IP zaznamenána

terezastojdl

  • Host
příležitostná činnost nebo ne?
« Odpověď #2 kdy: Únor 20, 2008 »

děkuji za odpověď, usnadnila mi rozhodování, přeji hezký týden

nashledanou
IP zaznamenána

Mašková

  • Host
příležitostná činnost nebo ne?
« Odpověď #3 kdy: Březen 03, 2008 »

dobrý den, prosím odpověď na dotaz.V roce 2007 jsem kromě přijmů ze závislé činnosti obdržela vyšíí částku /řádově cca 300tis.Kč, za zprostředkování. Chápu dobře, že to byla pro mě příležitostná činnost, nebo jsem měla mít živnostenský list.Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
příležitostná činnost nebo ne?
« Odpověď #4 kdy: Březen 05, 2008 »

Pokud jste zprostředkovala jednu věc (obchod, službu ...), pak to byl příležitostný příjem a daní se jako ostatní příjmy podle § 10, k příjmu lze uplatnit jen skutečné výdaje.
ŽL potřebujete na opakované činnosti (činnost pojišťovacích zprostředkovatelů není živností, podnikají na základě zvláštních předpisů).
IP zaznamenána
Stran: [1]