Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platby faktur z cizích účtů, zálohové faktury vystavené  (Přečteno 2869 krát)

Jindřich Sláma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

měl bych dva dotazy. Předem děkuji za Váš čas věnovaný odpovědi. Jsem plátce dph a vedu daňovou evidenci.

1. Jelikož občas je něco potřeba rychle zaplatit a já nemám dostatečnou hotovost k úhradě. Uhradí fakturu znějící na mé jméno a s mými nacionály zákazník nebo-li odběratel. Já si do daňové evidence zaeviduji přijatou fakturu včetně dph. Je to tak v pořádku??

2. Vystavím zálohovou fakturu s informativním rozpisem DPH. Peníze mi přijdou na účet. Ovšem já budu konečnou fakturu vystavovat až po dokončení díla. Což bude cca za 2 měsíce. Musím vystavit DD? Jedná se mi o to, že konečná faktura bude pouze na 10% dph jelikož se jedná o rodinný dům. Rád bych tuto částku skoval třeba do práce abych ji potom mohl účtovat s 10% dph.
Ještě mě napadlo zálohové faktury vystavovat pouze papírově a pak je do účetnictví vůbec nezahrnovat to ale nevím zda je to správně. V podstatě se mi jedná o to, že nemám dostatečnou hotovost a vybírám ji od zákazníků, platím doklady a faktury s 20% dph a následně je fakturuji jako práci a materiál na stavbu RD do 350m2 s 10% dph.

Jak by to tedy mělo být správně?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby faktur z cizích účtů, zálohové faktury vystavené
« Odpověď #1 kdy: Červen 29, 2011 »

1. Nárok na odpočet DPH můžete uplatnit i bez zaplacení. Výdaj pro účely daně z příjmů musíte podložit dokladem o úhradě.

2. Pokud nechcete vystavovat daňové doklady k přijatým zálohám, tak vystavte jen zálohovou fakturu bez informativního rozpisu DPH s upozorněním, že v souladu s ustanovením § 21 odst. 2 zákona o DPH vystavíte daňový doklad až ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Nebo vystavíte DD k přijaté záloze, odvedete DPH (pokud jde o výstavbu sociálního bydlení, tak použijete sníženou sazbu) a při konečném vyúčtování odvedete DPH jen z doplatku.
Z hlediska daně z příjmů je přijatá záloha příjmem z podnikání.
IP zaznamenána

Jindřich Sláma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Platby faktur z cizích účtů, zálohové faktury vystavené
« Odpověď #2 kdy: Červenec 21, 2011 »

Děkuji za odpověď, pomohlo.

Jen bych měl ještě jeden dotaz. Chápu, že z hlediska daně z příjmů je záloha příjmem z podnikání. Pakliže na konci roku přijmu zálohu 12000,- a jsem plátce DPH do daně z příjmů dám pouze 10000,- (předpoklad dph 20%)? 10000,- zdaním. V dalším roce zálohu vyúčtuji a zaplatím 2000,- dph státu. Je to tak správně.

Stejný dotaz pro placené zálohy. Zaplatím zálohu na základě dokladu 12000,- do výdajů si dám pouze 10000,- zbylé 2000,- mi vrátí stát na dph?

Jsou oba případy popsány správně?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby faktur z cizích účtů, zálohové faktury vystavené
« Odpověď #3 kdy: Červenec 25, 2011 »

Přijatá záloha: pokud při přijetí zálohy vystavíte daňový doklad na 10.000,- + 2.000,- DPH, tak do příjmů (pro daň z příjmu) zahrnete 10 tis. Kč a 2 tisíce odvedete na DPH. Při končeném vyúčtování odvedete daň z příjmů i DPH už jen z doplatku.

Pokud přijmete zálohu 12 tis. Kč a nebudete vystavovat DD, tak půjde celých 12 tisíc do daně z příjmů. Po dokončení služby vyčíslíte a odvedete DPH, zbytek dáte do daně z příjmů. Příklad: celková cena služby 30.000,- Kč + DPH 6.000,- Kč. Do přiznání k DPH uvedete základ daně 30 tis. Kč a daň na výstupu 6 tis. Kč. Na faktuře odečtete zaplacenou zálohu 12 tis. Kč, k úhradě bude 24 tis. Kč. Při úhradě doplatku budete evidovat 6 tisíc jako nedaňový příjem (DPH) a 18 tisíc příjem pro účely daně z příjmů (12 tisíc už bylo do daně z příjmů zahrnuto při přijetí zálohy).

Placená záloha: pokud máte k dispozici daňový doklad s rozpisem na základ daně a daň, tak si můžete na základě tohoto dokladu uplatnit nárok na odpočet DPH. Pokud daňový doklad k záloze nemáte, tak si uplatníte odpočet DPH až na základě vyúčtovací faktury.
IP zaznamenána

Jindřich Sláma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Platby faktur z cizích účtů, zálohové faktury vystavené
« Odpověď #4 kdy: Červenec 26, 2011 »

Dobrý den,

děkuji z odpověď.

Jak je to, ale v případě, že záloha kryje 100% nákupní ceny včetně DPH. Čili záloha 12000,- vyúčtovací faktura až v dalším roce na částku 10000,- + 2000,- DPH? Na základě Vaší odpovědi by to tedy znamenalo zdanti celých 12000,- i když ve skutečnosti bych měl přeci danit pouze 10000,-?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby faktur z cizích účtů, zálohové faktury vystavené
« Odpověď #5 kdy: Červenec 27, 2011 »

Ano. Příští rok při vyúčtování zálohy můžete o ty dva tisíce snížit základ daně z příjmů. Nebo vystavte přijaté záloze daňový doklad a v roce přijetí zálohy budete danit 10 tisíc.
IP zaznamenána
Stran: [1]