Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: daňové zvýhodnění na dítě  (Přečteno 11429 krát)

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #15 kdy: Únor 20, 2009 »

A prosím Vás ještě jedna otázka,když měl švagr příjmy ze závislé činnosti 01-05/2008 podepsal prohlášení k dani a od 06-12/2008 byl na UP,můžu mu uplatnit 24480,-kč odpočet na poplatníka?Uvádím pouze příjmy ze zaměstnání,vyšlo mi,že mu vrací zaplcenou a odvedenou dań ze zaměstnání.Děkuji
IP zaznamenána

Jiřina Janíková

  • Host
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #16 kdy: Únor 20, 2009 »

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. FO v předčasném důchodu má ŽL. Limit 51744,- Kč je příjem OSVČ nebo rozdíl mezi výdaji a příjmy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #17 kdy: Únor 20, 2009 »

Rozdíl mezi příjmy a výdaji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #18 kdy: Únor 20, 2009 »

Citace: mmartam
Ještě mám poslední dotaz.Manžel se nahlásil jako spol.osoba v 04/08-můžu rozdělit P a V nosmálně na DP je to jeno kdy začal,né?Ale co s přehledama pro ZP a OSSZ .Tam uvádím pouze měsíce od nahlášení a výše záloh zaplacených od nahlášení?(Zálohy předtím placené tam nepočítám,že?(Děkuji
Není to tak úplně jedno. Pokud by po rozdělení na manžela připadl rozdíl mezi příjmy a výdaji (zisk) vyšší, než 405.000,- Kč, tak budete muset snížit jeho podíl, například na 40%. Rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osobu je upraveno v § 13 zákona o daních z příjmů.
Do přehledů uvádíte počet měsíců spolupráce a zaplacené zálohy je nejlepší zapsat podle inventury pohledávek, kterou vám poslala OSSZ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #19 kdy: Únor 20, 2009 »

Citace: mmartam
A prosím Vás ještě jedna otázka,když měl švagr příjmy ze závislé činnosti 01-05/2008 podepsal prohlášení k dani a od 06-12/2008 byl na UP,můžu mu uplatnit 24480,-kč odpočet na poplatníka?Uvádím pouze příjmy ze zaměstnání,vyšlo mi,že mu vrací zaplcenou a odvedenou dań ze zaměstnání.Děkuji
Ano, uplatníte slevu na poplatníka ve výši 24.480,- Kč.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #20 kdy: Únor 21, 2009 »

Děkuji,tak to je v pohodě,protože po rozdělení na mne a manžela máme základ daně 148000,-K-čili v tomto případě nehraje roli asi počet měsíců(protože zisk není 405.000,-kč ) že?
1.Mám jen dotaz ještě ohledně sestry jak jsem Vás psala o daň.bonusu za dítě.Žije se s vou maminkou,nežije s otcem dítěte,ale je zapsaán v rodném listě.Mám dotaz zda si může uplatnit on dítě,když spolu nežijí ve společné domácnosti?(Ona neměla příjmy)
2.Pokud to nepůjde,může si dítě uplaltnit prarodič-to už jste mi psala,jen nevím jak je to potom s dávkami.Bere nějaký příplatek ze sociálky,kde je uvedeno že žije s maminkou a asi se budou zohledńovat i její příjmy,kde by byl vyplacen bonus na dítě-sestra neví zda nemůže přijít i o tyto dávky,jestliže to sociálka zohledňuje.
Moc Vám děkuji za rady
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #21 kdy: Únor 21, 2009 »

Pokud na manžela připadne méně, než 405 tis. Kč, tak počet měsíců spolupráce nehraje roli.

1. Otec dítěte si nemůže uplatnit daňové zvýhodnění, protože nežije s vyživovaným dítětem v domácnosti.

2. Pokud vím, tak se vyplacený daňový bonus nezapočítává do příjmů pro účely výpočtu dávek státní sociální podpory a babička by neměla o dávky přijít, ale raději si zavolejte na sociálku.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #22 kdy: Únor 22, 2009 »

Děkuji.mám už vyplněné DP díky Vám.Pomohla jste mi.Ještě se chci zeptat jsem plátce DPH dělím příjmy mezi mne a mažela.DPH   u manžela jako spolupracující osoby nehraje žádnou roli?Není plátce a ni přihlášen je jen spolupracující osoba.Děkuji
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #23 kdy: Únor 22, 2009 »

Už jen pro kontrolu před odevzdáním,doufám,že jsem to vyplnila správně-spolupracující osoby:
Mé DPFO - mám vyplněny řádky v př.č.1 -101,102,107,108,113+tabulka D (druhá strana+tabulka G-kde je jméno manžela.+úroky v DP-mám pouze já.
Manželovo DPFO -má vyplněny řádky v př.č.1-109,110,113 -nemá řádky 101,102??? a namá tabulkuD (na druhé straně) má tabulku G-kde je mé jméno.
Doufám,že to mám dobře.Děkuji za překontrolování a napište mi ještě jak je to s DPH u spol.osob(dotaz předtím).Snad je to v pořádku a můžu to odevzdat.Moc děkuji Vám,bez Vás bych to asi nezvládala.Nashledanou
A jen ještě pro úplnou kontrolu.Dceři jsem dala 15000,-Kč/měsíčně-dań0 ,dle Vaší rady jsem se přihlásila na FÚ a podala nulové DP z mezd.Můžu si dceru uplatnit v DP?Děkuji
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #24 kdy: Únor 22, 2009 »

Citace: mmartam
Už jen pro kontrolu před odevzdáním,doufám,že jsem to vyplnila správně-spolupracující osoby:
1.Mé DPFO - mám vyplněny řádky v př.č.1 -101,102,107,108,113+tabulka D (druhá strana+tabulka G-kde je jméno manžela.+úroky v DP-mám pouze já.
Manželovo DPFO -má vyplněny řádky v př.č.1-109,110,113 -nemá řádky 101,102??? a namá tabulkuD (na druhé straně) má tabulku G-kde je mé jméno.
Doufám,že to mám dobře.
2.Děkuji za překontrolování a napište mi ještě jak je to s DPH u spol.osob(dotaz předtím).Snad je to v pořádku a můžu to odevzdat.Moc děkuji Vám,bez Vás bych to asi nezvládala.Nashledanou
3.A jen ještě pro úplnou kontrolu.Dceři jsem dala 15000,-Kč/měsíčně-dań0 ,dle Vaší rady jsem se přihlásila na FÚ a podala nulové DP z mezd.Můžu si dceru uplatnit v DP?Děkuji
4.Prosím Vás takový dotaz,máme zd  286179,-Kč-což napůl nejde,nejsou již padesátihaléře.Sobě jsem dala do příjmu o korunu více,je to tak v pořádku?Děkuji
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #25 kdy: Únor 22, 2009 »

Citace: mmartam
Citace: mmartam
Už jen pro kontrolu před odevzdáním,doufám,že jsem to vyplnila správně-spolupracující osoby:
1.Mé DPFO - mám vyplněny řádky v př.č.1 -101,102,107,108,113+tabulka D (druhá strana+tabulka G-kde je jméno manžela.+úroky v DP-mám pouze já.
Manželovo DPFO -má vyplněny řádky v př.č.1-109,110,113 -nemá řádky 101,102??? a namá tabulkuD (na druhé straně) má tabulku G-kde je mé jméno.
Doufám,že to mám dobře.
2.Děkuji za překontrolování a napište mi ještě jak je to s DPH u spol.osob(dotaz předtím).Snad je to v pořádku a můžu to odevzdat.Moc děkuji Vám,bez Vás bych to asi nezvládala.Nashledanou
3.A jen ještě pro úplnou kontrolu.Dceři jsem dala 15000,-Kč/měsíčně-dań0 ,dle Vaší rady jsem se přihlásila na FÚ a podala nulové DP z mezd.Můžu si dceru uplatnit v DP?Děkuji
4.Prosím Vás takový dotaz,máme zd  286179,-Kč-což napůl nejde,nejsou již padesátihaléře.Sobě jsem dala do příjmu o korunu více,je to tak v pořádku?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #26 kdy: Únor 22, 2009 »

U spolupracujícího manžela nehraje DPH žádnou roli, plátcem DPH jste pouze vy. Manžel samostatně neuskutečňuje ekonomickou činnost, takže mu z tohoto důvodu ani plátcovství nehrozí.

Přílohy č. 1 k přiznání máte dobře. Tabulka G v manželově příloze byl asi překlep.
Ve své příloze máte příjmy a výdaje celkem (řádky 101 a 102), které dále rozdělujete na spolupracující osobu (řádky 107 a 108) a vypočítáte svůj dílčí základ daně z podnikání. Vyplňujete tabulku o majetku a závazcích a informace o spolupracující osobě (aby FÚ věděl, na koho jste rozdělila příjmy a výdaje a mohl si zkontrolovat, zda je dotyčný přiznal ke zdanění).

U manžela budou vyplněné řádky 109 a 110 (to jsou příjmy a výdaje, které jste na manžela rozdělila) a také si vypočítá dílčí základ daně na řádku 103. Pokud manžel nemá jiné příjmy z podnikání, má pouze příjmy ze spolupráce s vámi, tak jiné řádky nevyplňuje. Pokud by  kromě spolupráce s vámi ještě provozoval svoji živnost, tak by vyplňoval i řádky 101 a 102 (pouze manželovy příjmy a výdaje z jeho vlastního podnikání). Tabulku D také nevyplňuje, protože majetek i závazky se vztahují k vašemu podnikání, nemají souvislost se spolupracující osobou - na SO rozdělujete příjmy a výdaje, nikoliv majetek a závazky. Vyplní pouze tabulku H, aby bylo vidět, kdo na něho rozdělil příjmy a výdaje.

Dceru si můžete uplatnit jako vyživovanou osobu. Psala jste, že je studentkou, takže splňuje podmínku nezaopatřenosti. Výše dceřiných příjmů není v tomto případě důležitá.

Koruna navíc ve vašich příjmech nehraje vůbec žádnou roli. Na řádku 56 stejně budete zaokrouhlovat základ daně na celé stovky dolů.

Paní Marto, ta hotová daňová přiznání vám zcela nepokrytě zááávidííím:-)
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #27 kdy: Únor 23, 2009 »

Děkuji ,ale klobouk dolů bez Vás bych to nebyla schopná zvládnout.Tak dík patří Vám.
Jestli budu zase někdy něco nevědět,můžu se na Vás zase obrátit?
Nashledanou a ještě jednou DĚKUJI
Ještě jednou jsem to kontrolovala a mám u manžela jen řádek 113 v př.č.1(vy píšete 103?) a u mne i manžela tabulky G-spolupracující osoby(vy píšete H).Tak nevím,jestli jsem to zase spletla .Nebudu posílat,až napíšete.Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #28 kdy: Únor 23, 2009 »

Promiňte, u manžela budete mít vyplněný řádek 113, mnou uvedený řádek 103 byl překlep (pro řádek č. 103 v roce 2008 už není žádná náplň, v minulosti byl určen pro pojistné paušalistů).

Vy vyplňujete tabulku G, ve které uvedete, na koho jste rozdělila své příjmy a výdaje. Manžel tuto tabulku ve svém přiznání nevyplňuje, neboť na nikoho nic nerozdělil, on naopak nějaké příjmy a výdaje dostal (od vás). Proto vyplní jenom tabulku H ve které uvede, kdo na něho rozdělil příjmy a výdaje - uvede tedy vás.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #29 kdy: Únor 23, 2009 »

MOC MOC MOC DĚKUJI.Nashledanou
Ještě poslední dotaz u manžela v př.č.1 uvádím že vede dańovou evidenci nebo nechám kolonky úplně prázdné?Děkuji
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3