Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: zálohové faktury  (Přečteno 11781 krát)

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
zálohové faktury
« kdy: Únor 15, 2009 »

Prosím Vás je pro rok 2009 nějaká změna co se týče DPH u zálohových faktur u DE?V roce 2008 nebyla povinnost odvádět DPH ze zál.faktur?
A dále mám dotaz,Otec podniká v obotu-montáž oken.Dováží je z PL.V roce 2008 jsme to účtovali jako,částka přepočtena podle kurzu ČNB-v tabulce DPH jsem měli částku DPH byla 0,-kč a v konečné fázi jsme měli v DP k DPH  na ř.220 a na ř.320 stejné částky.Je to tak dobře?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #1 kdy: Únor 15, 2009 »

V roce 2008 nesměl poplatník, který vede DE, vystavit k záloze daňový doklad.

Od roku 2009 si můžete vybrat, zda vystavíte daňový doklad k přijaté záloze, nebo zda bude záloha bez DPH a daň vyčíslíte až k datu uskutečnění zdanitelného plnění.

Ano, v peněžním deníku a v závazcích částku bez DPH, samovyměření až v daňovém přiznání na řádcích 220 a 320. V novém přiznání by to měly být řádky č. 3 a 44.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
zálohové faktury
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2009 »

Takže,když vystavít zálohovou fakturu bez DPH je to dobře?O jakém samovyměření píšete?Já jsem to zapisovala,tak jak jsem to popsala a rádky v DPH byly stejné,ale už jsem s tím nic dále nedělala.Doufám,že jsem to dělala dobře.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2009 »

Zálohová faktura bez DPH je v pořádku.

Samovyměření si nevšímejte, udělala jste to dobře.
IP zaznamenána

irca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
zálohové faktury
« Odpověď #4 kdy: Březen 19, 2009 »

našla jsem tuto diskuzi asi nejblíže dotazu, který mám... OSVC, plátce DPH, vystavil daňový doklad, kde fakturje 30% zálohy na službu, vyčíslil i DPH. Je to správně? Nic dalšího už k této \"záloze\" vystavovat nebude?
Lze to udělat i tak, že vystaví zálohovou fakturu bez DPH a pak daň. doklad s DPH? Nebo i tak, že vystaví záloh. fa s DPH a daň. doklad s DPH a DPH ze zál. fa si odečtu (jako je to u PO)? Děkuji za pomoc, I.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #5 kdy: Březen 26, 2009 »

Pokud se jedná o FO, vedoucí účetnictví, pak povinně vystavuje DD i k přijaté záloze.

Plátce, který nevede účetnictví, má od ledna 2009 na vybranou, jak bude postupovat. Buď postaru - přijetí zálohy nebude zdanitelným plněním, DPH vyčíslí až ke dni zdanitelného plnění (poskytnutí služby).  Nebo se nově může rozhodnout přiznat daň už při přijetí zálohy. Pak by ale měl postupovat stejně, jako PO - napřed vystavit zálohový list (zálohovou fa), který nebude daňovým dokladem, a teprve po přijetí zálohy vystavit DD k přijaté záloze.
IP zaznamenána

jirka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zálohové faktury
« Odpověď #6 kdy: Duben 20, 2009 »

zdravim, jsem osvc, platce DPH vedouci DE, a rad bych se zeptal, zda platba za sluzby predem na ucet je povazaovana za zalohu, v tom smyslu, jak se tady o ni mluvi,

postupuji takto:
-klient si objedna sluzu a ja mu poslu vyzvu k platbe, coz neni danovy doklad
-az prijodu penize, provedu sluzbu (coz nekdy muze trvat a v tom je prave hacek,nekdy je to i pres prelom ctvrtleti)
-az je to hotove, vytvorim danovy doklad na ktery napisu DUZP datum, kdy prisly penize na ucet, napisu cenu bez dph,dph, celkem s DPH a dale, ze cena byla uhrazena predem a ze zbyva uhradit 0,-

rad bych se zeptal, zda to takto lze delat, zda to neni v rozporu s nejakym paragrafem, protoze kdyz se koukam do zakona, tak mi to moc jasne neni, navic jsem to takto provozoval i v roce 2008.

Dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #7 kdy: Duben 20, 2009 »

Podle mého názoru je to v pořádku. Cena služby je předem známa, takže nepřijímáte zálohu, nýbrž platbu předem, na kterou vystavujete daňový doklad.

§ 21/1 ZDPH říká: daň na výstupu je plátce povinen přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty (v roce 2008 zněl text ke dni přijetí platby) a to k tomu dni, který nastane dříve.
§ 21/5/a) ZDPH (v roce 2008 to byl odstavec č. 6) říká: při poskytnutí služby se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem jejího poskytnutí nebo dnem vystavení daňového dokladu ....... a to tím dnem, který nastane dříve.

Doufám, že odvádíte daň ve správném období  - podle data uskutečnění zdanitelného plnění.
IP zaznamenána

jirka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zálohové faktury
« Odpověď #8 kdy: Duben 21, 2009 »

dekuji za odpoved,
ale ted mi pripada, ze to delam spatne, ze podle § 21/5/a bych mel DUZP dat na datum vystaveni DD a ne na datum prijeti platby, ale dan bych presto mel odvest (priznat) v  obdobi, kdy prisly penize i kdyz DUZP by bylo v nasledujicim obdobi....

tochu se v tom ted zamotavam, ale z 21/1 vyplyva, ze den, kdy musim prizat dan se nemusi shodovat s dnem, kdy se uskutecni zd. pl.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #9 kdy: Duben 21, 2009 »

Aha, myslím, že teprve začínám chápat původní dotaz a jestli ne, tak mě, prosím, opravte:-)
přijmete peníze a když je práce hotová, tak vytvoříte daňový doklad, do kterého uvedete jako DUZP den přijetí peněz, například 10.3., ale doklad má datum vystavení například až 30.4.?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #10 kdy: Duben 21, 2009 »

Podle mého názoru máte  hned několik možností, jak postupovat:

1. přijmout peníze ... a zatím nic. Úplaty si nemusíte všímat - nevedete účetnictví a do vystavení daňového dokladu se také nemusíte hrnout - zatím jste službu neposkytl. Teprve až bude práce hotová, můžete vystavit daňový doklad, na kterém bude jako DUZP uveden den, kdy jste službu opravdu poskytl (daňový doklad by měl mít datum vystavení nejpozději do 15 dnů od DUZP). Postup je v souladu s ustanovením § 21/2 ZDPH věty první - poplatník, který nevede účetnictví, je povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Dnem uskutečnění zd. plnění při poskytnutí služby je podle § 25/1 a) den jejího poskytnutí. Také to může být den vystavení daňového dokladu, (pokud je DD vystaven dříve než je uskutečněno plnění), ale vy jste DD dříve nevystavil

2. vystavit daňový doklad bez ohledu na úplatu (peníze ještě ani nemusíte mít na účtu a i kdybyste je měl, tak si jich nemusíte všímat - nevedete účetnictví) a bez ohledu na skutečné poskytnutí služby - zákon vám nezakazuje vystavit DD ještě před poskytnutím služby. Dnem uskutečnění zdanitelného plnění je v tomto případě den vystavení daňového dokladu a k tomuto dni musíte přiznat daň. Postup je v souladu s § 25/1 a) ZDPH - den vystavení daňového dokladu nastal dříve, než den poskytnutí služby

3. od roku 2009 můžete také přiznat daň ke dni přijetí platby. Dnem uskutečnění zdanitelného plnění je den, kdy jste přijal peníze, DD by měl být vystaven nejpozději do 15 dnů od tohoto data. Postup je v souladu s ustanovením § 21/2 ZDPH - kopíruji text:
(2) Plátce, který v souladu s příslušnými právními předpisy nevede účetnictví, je povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Pokud však přizná daň ke dni přijetí úplaty, považuje se za osobu, které vznikla povinnost přiznat daň na výstupu.
 
Předpokládám, že neuzavíráte smlouvy, ve kterých jsou sjednána dílčí plnění.
IP zaznamenána

jirka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zálohové faktury
« Odpověď #11 kdy: Duben 23, 2009 »

Ano, presne tak jsem to myslel.

Uz tomu s Vasi pomoci asi zacinam rozumet, nevsiml jsem si v tom odstavci 1) ze je \"pokud zákon nestanoví jinak\", coz stanovuje jinak hned v nasledujicim odstavci. Postup 1. mi nejvice vyhovuje, smlouvy na dilci plneni neuzaviram.

Ale jeste mi neni jasna ta veta \"považuje se za osobu, které vznikla povinnost přiznat daň na výstupu\", ja myslel, ze jsem povinen priznat dan=dan na vystupu=DPH uz ze samotne skutecnosti, ze jsem platce dph.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #12 kdy: Duben 23, 2009 »

Ano, slova: pokud zákon nestanoví jinak (prosím vás, jak protlačujete do příspěvku uvozovky? mně texty s uvozovkami fórum vyplivne zpátky) jsou pro vás důležitá. Měla jsem je zmínit už v předchozím příspěvku, mnohé by to vysvětlilo, omlouvám se.

V zásadě platí, že daň by se měla přiznat ke dni UZP, případně ke dni přijetí úplaty pokud úplata předchází zdanitelnému plnění - podle § 21/1 ZDPH. Ale pro plátce, kteří nevedou účetnictví, má zákon hned v následujícím odstavci mírnější úpravu.

Větu: považuje se za osobu, které vznikla povinnost přiznat daň na výstupu  porovnejte s ustanovením § 26/1/b) ZDPH. Jestliže nepřiznáte daň ke dni přijetí úplaty (nemusíte, neboť nevedete účetnictví), pak ani nesmíte vystavit daňový doklad na přijatou platbu, neboť den přijetí platby není pro vás dnem UZP. Tato ustanovení podle mého názoru směřují hlavně k posílení právní jistoty vašich odběratelů - plátců. Oni nemohou tušit, zda vedete účetnictví, či nikoliv a kdy vám vlastně vznikla povinnost přiznat daň na výstupu. Na základě vašeho daňového dokladu (například DUZP 10.3.08, datum vystavení 30.4.08) si k 10.3.08 uplatnili odpočet, který jim FÚ neuzná a budou platit úrok z prodlení. Nárok na odpočet totiž mají ke dni, kdy vám vznikla povinnost přiznat daň - viz § 72/1 ZDPH. Vám ale v roce 2008 vznikala povinnost přiznat daň buď dnem poskytnutí služby, nebo dnem vystavení DD, v žádném případě vám tato povinnost nevznikla pouhým přijetím peněz (dle tehdy platného znění ZDPH jste vůbec nesměl vystavit DD na přijatou platbu).
Od roku 2009 se můžete rozhodnout, že přiznáte daň už ke dni přijetí úplaty, vystavíte DD na přijatou platbu (tím si vlastně sám posunete DUZP, které by ve vašem případě nastalo poskytnutím služby, nebo dnem vystavení dokladu) a odběratel si uplatní odpočet. Pokud by FÚ zjistil, že jste vystavil DD ke dni přijetí úplaty a nepřiznal jste daň, tak to bude jen váš problém, nedostanete tím do potíží odběratele.
IP zaznamenána

jirka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zálohové faktury
« Odpověď #13 kdy: Duben 29, 2009 »

Dik za vysvetleni.
Jinak s uvozovkami nedelam nic specialniho, jen pisi na anglicke klavesnici (EN).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohové faktury
« Odpověď #14 kdy: Duben 29, 2009 »

\" \" \"
A hele, ono to funguje.  Fórum uvozovky přijalo .... a bez keců:-)  
Vidíte, jak málo stačí k dětinské radosti? Patří vám mé díky a nehynoucí vděk. Mějte se.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2